Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
26°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Yaşam Bolu'da Görülen Yılan Korku, Endişe ve Heyecan yarattı!

Bolu'da Görülen Yılan Korku, Endişe ve Heyecan yarattı!

Bolu'nun doğal yaşamına zarar veren etkenlerden biri olan boynuzlu engerek yılanı, nesli tehlike altında olan ender türler arasında yer alıyor. Bu zehirli yılanın görülmesi, bölgedeki biyolojik çeşitliliğin korunması açısından önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Haberleri
Bolu'da Görülen Yılan Korku, Endişe ve Heyecan yarattı!

Ufuk Ak, Boynuzlu Engerek Yılanıyla Karşılaştı

At Yaylası mevkisinde arkadaşlarıyla motosiklet turuna çıkan doğasever ve doğa sporları meraklısı Ufuk Ak (38), dünyanın en zehirli yılan türlerinden nesli tehlike altında ve korunması gereken türlerden boynuzlu engerek yılanı ile karşılaştı.

Ak ve Arkadaşları Yılanın Yanına Gitti

Ak ve arkadaşları motosikletlerini durdurup yılanın yanına gitti. Ak, yılana yaklaşarak o anları cep telefonuyla görüntüledi.

Ak: "Çok Güzel ve Keyifli Bir Hatıra Oldu"

Ak, "Çok güzel, keyifli bir hatıra oldu bu. 3 arkadaştık, 2 arkadaş başındaydık yılanın. Önümüzden geçerken durduk. Zarar vermek istemedik kesinlikle. Görüntüledik, böyle bir yılanın Bolu’da olduğunu kayıt altına almak istedik. Asıl amacım buydu. Sonrasında yakınlaştık, dokunmak, tutmak, biraz daha yakından incelemek istedim ama zehirli bir tür olduğunu biliyorum" dedi.

Ak, Engerek Yılanları Hakkında Bilgiler Verdi

Amacının Bolu'da böyle bir türün yaşadığını belgelemek olduğunu aktaran Ak, "Engerek yılanı türleri, dünya üzerinde 34 türün, 300'den fazla alt türü olduğunu biliyorum. Türkiye'de yaşayan engerek yılanı cinsi de yaklaşık 15 civarı. Geçen gün gördüğümüz engerek yılanı, boynuzlu engerek ya da burunlu engerek yılanı olarak geçiyor. Daha önce de maskeli bir engerek yılanına yine Bolu’da rast gelmiştim. Sosyal medyada tepkiler de aldım ama benim amacım kesinlikle onu rahatsız etmek değildi. Böyle bir cinsin Bolu'da da yaşadığını bu civardaki insanlara vatandaşlara bildirmek. Çünkü Bolu'da piknik alanları yerli yabancı turistler tarafından inanılmaz doluyor. Böyle zehirli bir türün burada olduğunu bildirmek istedim. Hiç zarar vermeden doğaya geri bıraktık" ifadelerini kullandı.

Ak: "Küçük Yılanlar, Büyük Yılanlardan Daha Zehirli Olabilir"

"KÜÇÜK YILANLAR, BÜYÜK YILANLARDAN DAHA ZEHİRLİ" Ak, küçük yılanların, daha tehlikeli olabileceğini vurgulayarak, "Yılanlar büyüdükçe zehirleri artmıyor. Küçük yılanlar, büyük yılanlardan daha zehirli, daha tehlikeli olabiliyorlar. Çünkü zehir salgılama bezleri, zehri zerk ederken gelişmediği için vücutlarındaki zehrin büyük bir kısmını zerk edebiliyorlar. Küçük yılanlar, büyük yılanlardan daha öldürücü olabiliyor bu sayede. Büyük yılanlar ne kadar zehir vereceklerini biliyorlar ve onu belirli miktarlarda tüketiyorlar. Vücutlarında sürekli depo bırakıyorlar. Bizim gördüğümüz de küçük bir yılandı" diye konuştu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Beşiktaş'tan transferde 2 bomba birden: Anlaştı gibi

Beşiktaş'tan transferde 2 bomba birden: Anlaştı gibi

Sponsorlu bağlantılar