Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
26°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Yaşam 2 bin TL günlük yevmiye! Ama işçi bulamıyor

2 bin TL günlük yevmiye! Ama işçi bulamıyor

Malatya'nın Coğrafi İşaret tescilli ürünü Yeşilyurt Dalbastı Kirazı'nın hasatına başlandı. Ancak üreticilerin karşılaştığı en büyük sorun, günlük 2 bin TL ücretle işçi bulamamaları.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Haberleri
2 bin TL günlük yevmiye! Ama işçi bulamıyor

Yeşilyurt Dalbastı Kirazı Rekolte ve Kalite Açısından Üreticileri Sevindiriyor

Malatya'da kayısıdan sonra kendine has tadıyla ağızlara tat katan coğrafi işaret tescilli ‘Yeşilyurt Dalbastı Kirazı' bu yıl hem kalite olarak hem de rekolte olarak üreticisini sevindiriyor.

Hasat Başladı: Kiraz Kalitesi Arttı

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, kirazda hasada başladıklarını ve ürünlerinin oldukça verimli olduğunu belirtti. Coğrafi işaret belgeli olan Dalbastı kirazlarının bu yıl aroma bakımından son derece kaliteli olduğunu vurgulayan Solmaz, “Türkiye'de nam yapmış bir kirazımız. İhracatçı gelirse bu yıl da üreticilerimizin yüzü gülecek” dedi.

Beklentiler ve Sorunlar

Başkan Solmaz, bu yıl ilçede 800 ton civarında kiraz hasadı beklediklerini ifade ederek, “Umuyoruz ki bu yıl kiraz üreticimiz hak ettiği değeri alır. Geçen yıl büyük bir afet yaşadık, bu nedenle çiftçilerimiz mağdur durumda” şeklinde konuştu. Üreticilerin en büyük sorunlarından birinin işçi bulmak olduğunu belirten Solmaz, “Yerelde çalışanlar kalacak yeri olmadığı için il dışına çıkınca şu anda işçi bulmakta zorlanıyoruz. Bir işçinin maliyeti günlük 2 bin TL, günde ortalama 60 kilo kiraz toplayacak” diye ekledi.

Fiyatlar ve İşçi Sorunu

Kirazın kilogram fiyatının pazarda 60 ila 75 TL arasında değiştiğini belirten Başkan Solmaz, “Çiftçimiz bir yılık emeğini alamıyor, aracılar ise kilo başına 15-20 TL alarak çiftçinin 2 senede kazanamadığını bir ayda kazanıyorlar. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca hijyenik bir toplama alanının kiraz üreticileri için oluşturulması gerektiğini vurgulayan Solmaz, bu sayede ihracatçıların Yeşilyurt'a daha fazla geleceğini belirtti.

İşçi Bulma Sorunu ve Üreticilerin Dileği

Kiraz üreticisi Mehmet Ali Özendi, bu yıl kiraz hasadında işçi bulmakta güçlük yaşadıklarını ifade ederek, "Günde 2 bin TL'ye kiraz toplayacak işçi bulamadığını, işçi olmadığı için mecburen kendisinin topladığını ve ürünün ağaçta kalma riski yaşadığını" söyledi. Özendi, işçi bulma sorununa dikkat çekerek, çözüm beklediklerini dile getirdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Fransa'da Ne Yaşandı? Jordan Bardella Kim?

Fransa'da Ne Yaşandı? Jordan Bardella Kim?

Sponsorlu bağlantılar