Yasaklarda acile gitmek yasak mı? Tam kapanmada hastaneye gidilir mi?

Korona virüs vakalarını azaltmak amacıyla 17 günlük tam kapanma kararı alındı ve 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak. Sağlık kuruluşlarından alınan randevuları olanlar ya da acil bir durum ile saat fark etmeksizin hastaneye gitmesi gereken vatandaşlar yasaktan muaf olup olmadıklarını merak ediyor. Peki, yasaklarda acile gitmek yasak mı?
Takip et
Yasaklarda acile gitmek yasak mı? Tam kapanmada hastaneye gidilir mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sokağa çıkma yasağında sağlık randevuları hakkında genelgede yer alan madde şu şekilde;

Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan iş yerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi, özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınması, fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı (markete ailece gidilmesi gibi), Çiftçi Kayıt Belgesi’nin amaç dışı kullanılması gibi durumlarda muafiyetlerin giderek artan bir sıklıkla kötüye kullanıldığı göz önünde bulundurularak, bu suistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetlerince her türlü tedbir alınacak ve denetimlerde bu hususların kontrolü özellikle sağlanacak. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek suretiyle muaf tutulabilecektir.

29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00’da başlayan tam kapanmanın, 17 Mayıs Pazartesi 05.00’te tamamlanması öngörülüyor. İçişleri Bakanlığınca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan kararlar doğrultusunda, “Tam Kapanma Tedbirleri” konulu genelge 81 il valiliğine gönderilmişti. Bu kapsamda, ülke genelinde saat 19.00 itibarıyla başlayan tam kapanma dönemi 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’te sona erecek.

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gitmek İçin İzin Nasıl Alınır?

Tam kapanma sürecinde uygulanacak sokağa çıkma yasağında hastane, sağlık ocağı ve eczane gibi sağlık hizmetlerinden faydalanacak olan vatandaşlar da yasaktan muaf sayılacak.

Sağlık hizmetinden yararlanmak üzere sokakta olduğunu ispatlayan vatandaşlara herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak.

Ancak vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere sokakta olduklarını ispatlamaları İstenecek. Dolayısıyla MHRS sistem üzerinden alınan randevu veya hastane barkodu gibi herhangi bre belge yeterle olacak.

Acil servisten hazmet alacak olan vatandaşlarımızın da yen bu maksatla sokakta olduklarını ispatlamaları gerekecek. Eğer acil bir rahatsızlık söz konusuysa  hastaneye ambulansla gitmeniz en doğru yol olacaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.