adplus-dvertising

Yarım asrı geride bırakanlar bayram kartlarına özlem duyuyor

Mardin’de bayram klasiği olan bayram tebrik kartları kullanıcıları tarafından özleniyor.
Takip et
Yarım asrı geride bırakanlar bayram kartlarına özlem duyuyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bayramın gelişi herkesi telaş içine sokarken bir taraftan da geçmişe özleme götürüyor. Yaşları 60 ve üstü insanların geçmişteki bayram alışverişi, bayram tebrik kartı hazırlama heyecanı ve postanelerde kuyruk bekledikleri dönemlere özlemleri hala ilk günkü gibi. Mardin’de yaşayan 70 yaşındaki, emekli öğretmen Mehmet Dinçel, basılı tebrik kartlarının olmadığı dönemlerde kendi elleriyle karton üstüne desen çizip daha sonra bunları boyayıp üstüne de tebrik notu ekleyerek postanenin yolunu tuttuklarını anlattı.

Yarım asrı geride bırakanlar bayram kartlarına özlem duyuyor

Gençliğindeki bayram heyecanından bahseden emekli öğretmen Mehmet Dinçel, ayakkabıyı aldıklarında aman kimse kaçırmasın diyerek başuçlarında yattıklarını belirtti. Bayramı dört gözle beklediklerini aktaran Dinçel, “Yakınlarımızı eğer o dönemin koşullarına göre şehrimizde konuk olarak gelmişlerse ağırlardık. Gelmeyenler için mektupla veyahut bayram kartlarıyla kutlardık. Basılı kartlar vardı. Basılı kartlardan önce biz kendi elimizle kartondan çeşitli desenler çizerek üstüne bayramla alakalı sözler yazılmak suretiyle yaptığımız desenleri kuru boya ile boyardık. Maksat o kartın güzel bir biçimde oluşmasıydı. O biçimde zarfın içinde bırakır üzerine kime göndereceksek onun ismini, soyadını, memleketini yazar o biçimde hazırlardık. Postanede kuyruk vardı. Postanelerde o dönemde pullar vardı. Pullar koleksiyonu vardı. Biz o dönemde pul koleksiyonu yapardık. Çok mutlu oluyorduk ama şuanda artık kalmadı. O dönemler geçti. Biz o dönemleri dört gözle arıyoruz. Şuanda telefonla, mesajla, görüntülü aramayla o biçimde günümüzü geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Yarım asrı geride bırakanlar bayram kartlarına özlem duyuyor

Teknolojinin varlığının güzel olduğunu söyleyen Dinçel, “Teknoloji gerçekten güzel bir şey ben teknolojinin gelişmesine karşı değilim. Mutlu oluyorum. Şuanda tat olarak sorarsanız vallahi tadı tuzu yok işin gerçeği. O dönemler gerçekten çok mutlu oluyorduk. Karnımızı ekmek soğanla doyursak mutlu oluyorduk. Şuanda olanaklar her şeye müsait her şey var ama insanlar mutlu değil. İnsanlar mutlu olmak içinde ne yapıyor. İstediğini elde edemiyor. Bütün İslam aleminin bayramını canı gönülden kutluyorum” dedi.

Yarım asrı geride bırakanlar bayram kartlarına özlem duyuyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.