Yargıya Uzungöl için yürütmeyi durdurma kararı aldı!

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki meşhur turizm merkezlerinden Uzungöl için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planı çalışması yargıya taşındı, yürütmeyi durdurma kararı verildi.
Takip et
Yargıya Uzungöl için yürütmeyi durdurma kararı aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan mahkemeye taşındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 senesinde, ‘1/5000 ölçekli Koruma Maksatlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Maksatlı Uygulama İmar Planı’ hazırlandı.

30 KİŞİ DAVA AÇTI

Askıya çıkan plan, 80’e yakın noktada parsel anlaşmazlığı sebebiyle şehircilik ilkelerine ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşındı. 30 kişi planın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Dava kapsamında bölgede bilirkişi keşfi de yapıldı. Mahkeme, plan esaslarına, imar mevzuatına, üst ölçekli plan hükümlerine ve kamu faydasına uyarlık görülmediğini, dava konusu olan planın hukuka aykırı olduğu ve davacı taraflar açısından telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“80 NOKTAYA İTİRAZ VAR”

Trabzon İdare Mahkemesi’nin ara kararına sevinen Uzungöl sakinleri, iptal edilmesini bekledikleri planda kendilerinin de istekleri ile ortak düzenleme yapılmasını istedi.

Turizmci İdris Akyüz, imar planında sayısı 80’i bulan farklı noktaya itiraz edilerek vatandaşların dava açtığını belirtti. Akyüz, kararın ara karar olduğuna ve mahkeme sürecinin devam ettiğine dikkat çekerek, “Mahkeme, ara karar olarak 6 vatandaşın davasına yürütmeyi durdurma kararı verdi. Trabzon Şehir Plancıları Odası da öte yandan planın geneli üstünde bir dava açmıştı, bu ise henüz sonuçlanmadı. Vatandaşların sıkıntılarını ve isteklerini karşılanması için açılan bu davaların bizim esas hedeflerimize ulaştıracaktır” şeklinde konuştu.

“56 SENEDIR PLAN BEKLİYORUZ”

Hazırlanan imar planının uygulanması halinde, yöre halkının gelecekte problem yaşayacağını iddia eden Akyüz, “Esas maksat küçük olan parsellerin bütünsel olarak kullanılmasını temin etmek iken maalesef karşımıza çıkan netice 40 hatta 80 ortaklı alanlar. Bu da gelecekte karşımıza çıkabilecek problemlerin önünü açıyordu. Planı orada yaşayan insanlarla beraber devletin de beklentilerini karşılayacak biçimde yerinde uygulanabilir bir plan olmasını talep ediyoruz. 56 senedir Uzungöl’de plan olmasını bekliyoruz. Bugüne kadar planlar geldi ve itirazlar neticesi iptal edildi. Bu planın uygulayıcıları burada yaşayanların hassasiyetlerini dikkate alarak, birlikte ortak bir çerçevede plan yapalım ve daha sonra vatandaşın itiraz etmesini de önlemiş oluruz” diyerek konuştu.

“OLDUKÇA FAZLA EKSİĞİ VARDI”

Planın Uzungöl’ün geçmişi ve yaşayan halkını yok sayılarak hazırlandığını ileri süren Mehmet Keleş, “Çok fazla eksiği olan bir plan olduğunu düşünüyoruz. Mahkeme de bunu dikkate alarak durdurma kararı verdi. Bence çok olumlu bir karar. Umuyorum ki iptal edilip Uzungöl’ün gerçeklerini dikkate alarak planlanmasına gidilir” şeklinde konuştu.

“BİZ DİKKATE ALINMALIYIZ”

Uzungöl’de imar planı hazırlanırken ortak fikrin dikkate alınmasını isteyen Keleş, “Uzungöl halkının yüzde yüzüne yakını bunu istiyor. Bu bir zorunluluktur, gerçektir. Biz dikkate alınmalıyız. Oradaki yerleşik yaşamın da turizmin dışında da devam ettiğini de dikkate alınmalı. Eğitim alanlarımız mevcut ama buna eklenti yapılacaksa sözde değil özde olmalı. Uzungöl yeni şehir olmadı, ortalama 60 sene boyunca belediyeydi. Mahalle olduktan sonra buraya şehirleşme planları yapıldı. Uzungöl geleceğe hazırlanacaksa gerçekler gözetilerek geleceğe hazırlanmalı diyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“UZUNGÖL HALKININ DAHİL EDİLECEĞİ PLAN HAZIRLANACAKTIR”

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, imar planı hakkında mahkemenin ara karar verdiğini söyleyerek dava konusu olan itirazlarla alakalı savunmalarının istendiğini belirtti. Tok, “Yürütmeyi durdurma kararının iptalini isteyerek bir üst mahkemeye itiraz yapıldı. Eğer mahkeme planın hepsini iptal ederse, bozulmasına neden olan problemleri düzeltip yahut yeni bir plan hazırlanıp en kısa zamanda tekrardan askıya çıkartılacaktır. Elbette bu tür çalışmalarda bazı eksiklikler olabilir. Bu tür projelerde yüzde yüz memnuniyetin olması da zaten mümkün değildir. Uzungöl’de evi barkı olan, orada yaşayan çok sayıda vatandaşımız var ve onları yormadan, mağdur etmeden, sürece dahil ederek yeni bir planın hazırlanacağını düşünüyorum. Sürecin içinde olmayı istemek ve hukuki haklarını aramak vatandaşın doğal hakkıdır. Yargı ne karar verirse saygı duyacağız” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.