adplus-dvertising

Yargıtay’dan TIR seferleri kararı

Binlerce uluslararası TIR (Transports Internationaux Routiers) sürücüsünü yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, sefer primi ücretlerinin nasıl hesaplanması gerektiğine dair kriterleri belirledi.
Takip et
Yargıtay’dan TIR seferleri kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yüksek Mahkeme, sefer priminin içerisinde bulunan gümrük, otopark gibi giderlerin düşülerek TIR sürücüsünün ücretinin tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bir lojistik şirketinde senelerce çalışan TIR sürücüsü, ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle iş sözleşmesini feshetti. Haklarını alamayan sürücü, İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Aylık asgari ücret tutarında sabit ücret ile ilave olarak sefer başına 600 Dolar aldığını, ücret alacaklarının ödenmemesine dayalı olarak iş akdini haklı nedenlerle feshettiğini ileri sürerek, kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesini talep etti. Davalı firma, davanın reddi gerektiğini savundu. Bilirkişi raporunu asıl alan mahkeme, davanın kabulüne karar verdi.
Davalı, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan daire, sefer primlerinin nasıl hesaplanacağına dair mühim kriterleri netleştirdi. Kararda şu şekilde dendi:

“Somut olayda davacı uluslararası TIR sürücüsü olarak aylık ücret ve sefer primi karşılığında çalışmaktadır. Dinlenen davacı tanığı Azerbaycan ve Ermenistan’a gidildiğin zaman 600 Dolar, Gürcistan’a gidildiğinde ise 400 Dolar sefer primi verildiğini beyan etmiştir. Verilen paranın içinde yakıt masrafı hariç olmak üzere yapılan giderlerin de olduğunu, davalı tanıkları ise yol harcırahı isimi altında bir ödeme yapılmadığını, yapılan ödemenin sürücülerin yemek ihtiyacı, araç giderleri ya da resmi giderler için verildiğini belirtmiştir. Davacı tanığı her ne kadar husumetli ise de, yurtdışı seferlerinde sürücülere harcırah verildiği ve bu harcırahtan sürücüye 300 Dolar ile 500 Dolar arası bir miktarın kaldığı anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda tanık beyanları ve emsal dosya dikkate alındığında davacıya sefer primi ödemesi yapıldığı fakat sefer priminin içerisinde gümrük, park giderleri gibi giderlerin de bulunduğu anlaşılmakla, mahkemece bu giderlerin ne kadar olduğu araştırılmalı gerekirse tanıklar tekrardan dinlenmek sureti ile verilen ücretten ne kadarının sürücüye kaldığı tespit edilmeli sonucuna göre de fesih olgusunun tekrar değerlendirilerek karar verilmesi lazımken eksik inceleme ve araştırma ile karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.