adplus-dvertising

Yargıtay’dan su sızıntısı kararı

Yargıtay, üst kattaki daireden sızan su nedeniyle alt dairede oluşan maddi zararın arızanın olduğu ev sahibi tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetti. Emsal kararla beraber, üst kattan sızan su nedeniyle oluşacak zarar, daire sahibince ödenecek.
Takip et
Yargıtay’dan su sızıntısı kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üst kattaki daireden sızan su nedeniyle dairesinde zarar yaşanan vatandaş, Sulh Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Davalının dairesinin banyo ve mutfağından sızan sular sebebiyle dairesinde oluşan zararın tazmini ve sızıntının engellenmesini istedi.

Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmederek, zararın bilirkişi tarafından tespit edilen bölümünün üst kattaki daire sahibi tarafından ödenmesine karar verdi. Davalı daire sahibi kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay 5. Hukuk Dairesi, emsal özellikte bir karara imza attı.

Bilirkişi raporuna dikkat çekilen kararda, dairede oluşan zararın bilirkişice tespit edilen bölümünün daire sahibi tarafından ödenmesi gerektiğine dikkat çekildi. Kararda, “Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasal gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre; davacının bağımsız bölümündeki hasarın, davalının ıslak zemin su tesisatından kaynaklı arızanın sebebiyet verdiğinin bilirkişi raporu ile belirlenerek arızanın giderilmesine karar verilmesinde bir isabetsizlik görülmediğinden yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.