Yargıtay’dan kadın için kıskançlık kararı! “kusur değil”

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Kadının aşırı kıskançlığı, erkeğin güven sarsıcı davranışlarından kaynaklanıyorsa kıskançlık kadına kusur olarak yüklenemez” kararı verdi.
Takip et
Yargıtay’dan kadın için kıskançlık kararı! “kusur değil”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargıtay’dan kadın erkek ilişkileriyle alakalı gene dikkat çeken bir kararı çıktı. Geçimsizlik yaşayan çift, Aile Mahkemesine başvurarak karşılıklı boşanma davası açtı.

Davacı karşı davalı koca, eşinin çok kıskanç olduğunu iddia etti. Davalı karşı davacı kadın ise eşinin başka kadınlarla görüşerek güven sarsıcı davranışlarda bulunduğunu öne sürdü, Aile Mahkemesi, davacı-davalı erkeğin güven sarsıcı davranışlarının olduğu, öte yandan evlilik birliği sorumluluklarını yerine getirmediği; davalı-davacı kadının da güven sarsıcı davranışlarının olduğu gerekçesiyle boşanmaya neden olan olaylarda erkeğin ağır, kadının da hafif kusurlu olduğuna hükmetti.

Kararı davacı karşı davalı koca istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, erkeğin evlilik birliğini devam ettirmek istemeyerek evden ayrıldığı ve güven sarsıcı davranışlarının olduğuna, kadının da güven sarsıcı davranışlarının olduğu ve aşırı kıskanç olup eşine baskı yaptığından bahisle tarafların eşit kusurlu olduğuna hükmetti. Erkeğin kusur tespiti ile tazminatlara yönelik müracaatını kabul eden Bölge Adliye Mahkemesi, kadının tazminat isteklerinin reddine karar verdi. Kararı davalı-davacı kadın temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dâiresi girdi.

YARGITAY KARARI

Erkeğin evden ayrılarak evlilik birliğini devam ettirmek istemediği ve güven sarsıcı davranışlarının olduğunun sabit olduğunun vurgulandığı Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:

“Bölge Adliye Mahkemesince kadına kıskançlık nedeniyle eşine baskı yaptığı kusuru yüklenmişse de, kadının kıskançlığı erkeğin süregelen güven sarsıcı davranışlarına tepki niteliğindedir. Bu yüzden kadına kıskançlığın kusur olarak yüklenmesi yerinde görülmemiştir. Evden ayrılarak evlilik birliğini devam ettirmek istemeyen ve güven sarsıcı davranışları bulunan erkek güven sarsıcı davranışları bulunan kadına göre ağır kusurludur. Gerçekleşen bu vaziyet karşısında, boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakları zarar gören, mevcut ve beklenen menfaatleri zedelenen az kusurlu davalı-davacı kadın faydasına Türk Medenî Yasasının 174/1-2. maddesi gereğince uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi lazım. Erkeğin kusur tespit etmesi ve tazminatlara yönelik istinaf talebinin kabul edilerek kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddi yerinde görülmemiştir. Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dâiresinin kararının kusur tespit etmesi ve maddi-manevi tazminatlar yönünden bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.