adplus-dvertising

Yargıtay’dan haftalık izin kararı

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren haftalık izin konusunda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden emsal özellikte bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme; haftalık iznin 24 saatten az olamayacağına, bölünemeyeceğine ve biriktirip izinle telafi edilemeyeceğine hükmetti. Kararda; haftalık tatilin bölünmesi halinde hiç kullandırılmamış sayılacağı söylendi.
Takip et
Yargıtay’dan haftalık izin kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Özel bir firmada çalışan işxçi, işten çıkarılınca İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Davacı işçi, davalı firmaya ait yurtiçi ve yurtdışı projelerinde çalıştığını, haftanın yedi günü 08.00-22.00/23.00 saatleri arası ve dini bayramların ilk günü hariç bütün genel tatillerde çalıştığını, davalı işverence iş sözleşmesinin haksız olarak feshedilmesine karşın işçilik haklarının ödenmediğini söyleyerek bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Davalı firma avukatı ise davacının firmanın farklı inşaat projelerinde görev aldığını, projelerin tamamlanması ile iş sözleşmesinin de sona erdiğini, brüt ücret hesaplamasında yurt dışında çalışan işçi olduğu dikkate alınması gerektiğini, emsal ücret incelemesine gerek olmadığını iddia etti.

Yargıtay’dan haftalık izin kararı

İş sözleşmesinde ücretinin tespit edildiğini, buna göre bordrolar düzenlendiği ve banka kanalıyla ödemelerin yapıldığını, bordro ve banka kayıtları birbirini teyit ettiğini söyleyerek davanın reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı firma istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, itirazı reddetti. Davalı firma kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal özellikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme, haftalık iznin bölünmesi halinde kullanılmamış sayılacağına dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi: “4857 sayılı İş Yasasının 46’ncı maddesinde, işçinin tatil gününden önce iş günlerinde çalışmış olması şartıyla, yedi günlük zaman dilimi içinde yirmi dört saat dinlenme hakkının bulunduğu belirtilmiş, işçinin hafta tatili gününde çalışma karşılığı olmaksızın bir günlük ücrete hak kazanacağı da 46’ncı maddenin ikinci fıkrasında hüküm altına alınmıştır. Hafta tatili izni aralıksız en az yirmi dört saattir. Bunun altında bir müddet haftalık izin verilmesi vaziyetinde, usulüne uygun biçimde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin yirmi dört saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır.

Yargıtay’dan haftalık izin kararı

Somut olayda, İlk Derece Mahkemesince hükme asıl alınan bilirkişi raporunda davacının haftanın yedi günü çalıştığı kabul edilerek hafta tatili alacağı hesaplanmıştır. Davacı tanıkları haftada bir gün Pazar günleri tatil günleri olduğunu, ancak işin vaziyetine göre hafta tatilinde de çalıştıklarını beyan etmişlerdir. Dosya çerçevesinde davacının hafta tatili çalışma iddiasına ilişkin olarak tanık beyanı dışında yazılı belge bulunmamaktadır. Dosyadaki mevcut kanıt vaziyetine göre, davacı tanık beyanlarının ispata elverişli açık ve net olmadığı dikkate alındığında hafta tatili çalışması iddiasının ispatlanamadığı anlaşılmakla, davacının hafta tatili alacağı talebinin reddine karar verilmesi lazımken kabulü hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.