adplus-dvertising

Yargıtay’dan flaş işten çıkarma kararı

Oğlu, bir suçtan dolayı gözaltına alındığı için işe gidemeyen işçi, devamsızlık yaptığı gerekçesiyle tazminatsız kapı önüne konuldu. Seneler süren davaya son noktayı koyan Yargıtay, işçinin haksız atıldığını, kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.
Takip et
Yargıtay’dan flaş işten çıkarma kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çekici sürücü olarak çalışan işçi, oğlunun gözaltına alındığı haberi üstüne sarsıldı. Ailesinin ısrarı üstüne amirlerine bilgi vermeden oğlunun işlemlerini takip etmek için Emniyet Müdürlüğü’ne giden işçi, üç gün devamsızlık yapınca kapı önüne konuldu.

Yapılan görüşmelere karşın tazminat alamayan işçi, soluğu İş Mahkemesi’nde aldı. Davacı, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini, yazılı savunmasının alınmadığını, feshin haksız olarak yapıldığını öne sürerek; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti ve genel tatil ücreti alacaklarının faiziyle beraber tahsilini talep etti. Davalı firma ise davacının iş sözleşmesinin haklı sebeplerle feshedildiğini, davacının görev yerini terk ederken hiç kimseye bildirimde bulunmadığını ve izin almadığını, sözleşmenin haklı nedenle feshedildiğini savunarak davanın reddini istedi.

Mahkeme; davalı işveren tarafından davacının iş akdinin haklı nedenle feshedildiği kanaatiyle kıdem ve ihbar tazminatının reddine ücret alacaklarının ise kısmen kabulüne karar verdi. Taraflar, istinaf müracaatında bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi, itirazı reddetti. Bu defa davacı işçi kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal kararda, her devamsızlığın haklı fesih nedeni sayılamayacağına dikkat çekildi. Kararda, “Somut uyuşmazlıkta; davacı iş akdinin haksız olarak feshedildiğini iddia etmiş, davalı işveren ise davacının devamsızlık yaptığını, feshin haklı sebebe dayandığını savunmuştur. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, davacının 3 gün peş peşe işe gelmediği ve hakkında tutanak tutulduğu anlaşılmaktadır. Davacı işe gelmeme gerekçesini, oğlunun bir suçtan göz altına alınması/tutuklanması nedenine dayandırmıştır. Davacının oğlunun davacının savunmasında söylenen tarihlerde gözaltına alınmasına ilişkin iddianın doğruluğu araştırılarak, bu iddianın doğru olmadığının anlaşılması halinde şuandaki gibi karar verilmesi lazım. Fakat iddianın doğruluğu halinde davacının devamsızlığı haklı bir mazerete dayanacağından, bu vaziyette işverence düzenlenen feshin geçerli neden teşkil edeceği kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin kabulü gerektiğinin düşünülmemesi hatalıdır. Açıklanan sebeple eksik inceleme ile hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.