adplus-dvertising

Yargıtay’dan emsal izin kararı

9 Haziran 2022, 09:50 tarihinde eklendi
Yargıtay, işçinin mazerete dayanan bir kaç saatlik izin talebinin karşılanmaması üstüne gene de erken çıkmak istediğini açıklayınca, ‘bir daha işyerine gelme’ demeyi işveren feshi saydı. Yüksek Mahkeme; bu tür vaziyetlerde kovulan işçinin ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanacağına hükmetti.
Takip et
Yargıtay’dan emsal izin kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tam beş yıldır çalıştığı firmada, kız kardeşinin doğumu için bir kaç saat izin isteyen işçiye, patrondan kötü haber geldi. İşverenin izin vermemesi üstüne gene de gitmekte ısrar eden işçiye, ‘Bir daha işyerine gelme’ dendi. İşten kovulan işçi, tazminat talebi karşılanmayınca soluğu İş Mahkemesi’nde aldı. Davacı işçi; iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız, nedensiz ve bildirimsiz olarak sonlandırıldığını öne sürerek, kıdem ve ihbar tazminatları ile senelik izin ücreti, fazla çalışma ücreti, ulusal bayram genel tatil ücreti ve asgari geçim indirimi alacaklarının tahsilini talep etti. Davalı firma sahibi, davacı hakkında devamsızlık tutanağı tutulduğunu, davacının her hangi bir hak ve alacağının bulunmadığını savunarak, davanın reddini istedi. İş Mahkemesi, davanın kısmen kabulüne karar verdi. Karar, davalı firma avukatı tarafından temyiz edilince devreye Yargıtay 9. Hukuk dairesi girdi.

Yargıtay’dan emsal izin kararı

Emsal özellikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk dairesi, işçiye ‘bir daha gelme’ demenin fesih sayılacağına hükmetti. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Davacının işyerinde çalıştığı sırada, kardeşinin sezeryanla doğuma alındığı bilgisi üstüne işverenden işten erken çıkmak için izin talep ettiği anlaşılmıştır. İşyerinde bulunan yetkili kişinin iki saat sonra çıkabileceğini belirttiği, davacının hemen çıkma talebini tekrarlaması üstüne ‘sen bilirsin o zaman bir daha gelme’ denerek işyerinden çıkarıldığı anlaşılmaktadır. 4857 sayılı İş Yasası‘nun 2/4. maddesine göre, işveren vekilinin işçilere karşı işlem ve yükümlülüklerinden doğrudan işverenin sorumlu olduğu kurala bağlanmış olup, davalı işverenin olay ardından işyeri yetkilisinin eyleminin kabul görmediğini gösterir biçimde işçinin işe derhal başlaması için çağrıda bulunmadığı ortadadır. İverenin, işyerini sevk ve idare eden yetkili kişi konumundaki çalışanın eylemini benimsemiş olduğu kabul edilmelidir. Nitekim davacı işçi ihtarname keşide ederek ihbar ve kıdem tazminatı talep etmiş, davalı işveren daha sonra düzenlediği ihtarnameyle iş sözleşmesinin feshedilmediğini belirtmiştir. Somut uyuşmazlıkta, davacı işçinin mazerete dayanan bir kaç saatlik izin talebinin karşılanmaması üstüne gene de erken çıkmak istediğini açıklayınca bir daha işyerine gelmemesi gerektiği belirtilerek iş sözleşmesinin feshedildiği anlaşılmakla, davacının ihbar ve kıdem tazminatına hak kazandığı kabul edilmelidir. Mahkemece her iki tazminat isteğinin de kabulü lazımken yazılı biçimde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yargıtay’dan emsal izin kararı
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.