adplus-dvertising

Yargıtay’dan emsal boşanma kararı

Yargıtay, boşanma davasında MS hastalığı sebebiyle evinin temizliği ve çocukların bakımıyla yeterince ilgilenemeyen kadını kusurlu bulan yerel mahkemenin kararına onay vermedi. MS ve benzeri hastalıkların eşlere kusur olarak yüklenemeyeceği yönünde emsal bir karar alan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kocanın MS hastası eşine 25 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.
Takip et
Yargıtay’dan emsal boşanma kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Malatya’da bir erkek ile Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanan eşi karşılıklı boşanma davası açtı. Karısının eviyle ve çocuklarıyla ilgilenmediğini ileri süren kişi, evde eşinden şiddet gördüğüne dair gizli kamera kayıtlarını da sundu. Malatya Aile Mahkemesinde yapılan yargılama neticesinde MS hastası kadın, ‘eviyle ve çocuklarıyla ilgilenmediği, evin temizliğini ihmal ettiği, eşine sopayla saldırdığı ve evini terk ettiği’ gerekçeleriyle “tam kusurlu” bulundu. Kadını erkekten daha çok kusurlu kabul eden mahkeme, çocukların velayetinin babaya verilmesine ve kadının kocasına 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar vererek çifti boşadı.

Yargıtay’dan emsal boşanma kararı

“MS hastası kadından temizlik dahi beklenemez”

Malatya Aile Mahkemesinin verdiği karara itiraz eden Avukat İbrahim Halil Üğüdür, kararı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı. İstinaf dilekçesinde dosyaya hukuka aykırı olarak sunulan kamera kayıtlarının hükme asıl alınamayacağını söyleyen Üğüdür, kadının MS hastası olması, hastalığın kendisi üstünde yarattığı etkiler nazara alındığında kendisinden fiziksel olarak temizlik yapmasının dahi beklenemeyeceğini aktardı.

Yargıtay’dan emsal boşanma kararı

“Müvekkilim temizlikçi, ev de otel değildir”

Mahkemenin bunu kusur olarak değerlendirmesinin kabul edilebilir olmadığını dilekçede vurgulayan Üğüdür, “MS hastalığı müvekkilimizin bir tercihi değildir. Bu bir tercih olmadığı için bunun olağan etkilerinin kadına kusur olarak yüklenmesi Medeni Yasaya da aykırıdır. Öte Yandan müvekkilimiz temizlikçi, ev de otel değildir. Davacı erkeğin en azından hastalığın atak yaptığı dönemlerde evi ve çocukları ile ilgilenmesi onun insani ve ahlaki görevidir” ifadelerine yer verdi.
Temyiz talebini kabul ederek Malatya Aile Mahkemesinin verdiği kararı inceleyen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, boşanma davası açan kocanın eşine 12 bin 500 TL maddi, 12 bin 500 TL manevi tazminat ile aylık 500 TL nafaka ödemesine hükmetti.

Yargıtay’dan emsal boşanma kararı

İstinaf kararı bozdu

Kararda, hastalığı ağır geçiren MS hastası kadının hastalığı sebebiyle ev işleri ve çocuklarıyla ilgilenememesinin kadına kusur olarak yüklenemeyeceğini aktaran 2. Hukuk Dairesi, hukuka aykırı olarak elde edilen CD’lerin kusur belirlemesinde dikkate alınmasının doğru olmadığını söyleyerek, “Erkeğin kadının babasından sıklıkla borç istediği, kadına ‘Sen delisin, ailen seni bana yamadı, beni kandırdılar’ biçiminde hitaplarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Yapılan bu tespit neticesinde davalı erkek boşanmaya sebep olan olaylarda tam kusurludur” ifadelerini kullandı.

Yargıtay: “Kusur olarak yüklenemez”

Yargıtay’dan emsal boşanma kararı

İstinafın kararına itiraz eden karşı taraf kararı Yargıtay’a taşıdı. Kararı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, itirazın reddine karar vererek kararı onadı. Daire kararda, “Bedensel ve ruhsal olarak ev işlerini gerektiği gibi yapmasının ve çocuklarıyla yeterince ilgilenmesinin mümkün olmadığı, bu nedenle kusur olarak yüklenemeyeceği” vurgusu yaptı.

“Karar emsal teşkil ediyor”

Malatya Aile Mahkemesi’nin erkeği tamamen haklı bulup kadını haksız bulmasının ciddi manada hukuka aykırı olduğunu aktaran avukat İbrahim Halil Üğüdür, “Yargıtay’da üst mahkeme olarak bu dosya içerisinde MS hastalığının kadına kusur olarak yüklenemeyeceğini, evi ve çocuklarıyla ilgilenmemesinin kadının kusuru olmadığını ifade etti. Kadına hükmedilen maddi ve manevi tazminat ile nafakayı onamıştır. Bu Yargıtay kararıyla beraber yerel mahkemede verilen kararın hatalı olduğu bir kez daha tescillendi. Bu karar MS hastası ya da kronik rahatsızlığı olan öbür çiftler yönünden de emsal teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

“Hastalıkların neticeleri kadına yahut erkeğe kusur olarak yüklenemez”

Hastalıkların insanların tercihleri olmadığını sözlerine ekleyen avukat Üğüdür, burada kıstasın kadının ya da erkeğin tedavi olup olmadığı olduğunu vurguladı. Müvekkili olan kadının tedavinin hiçbir safhasından kaçmadığını ifade eden Üğüdür, “MS hastalığının insan üstünde yarattığı olağan üzeri etkiler vardır. Kadının bu etkileri fiziksel olarak aşması mümkün değildir. Bölge Adliye Mahkemesi ile Yargıtay’da kadındaki bu olağan değişimlerin kadından kaynaklı olmadığına hükmetmişti. Bu karar öbür hastalıklar içinde emsal nitelik taşıyor. Çünkü mesela kanser hastası olan bir kadın ya da bir erkek için kanserin olağan neticelerinin kadına yahut erkeğe kusur olarak yüklenemez. Yargıtay’ın ve istinafın verdiği kararı yerinde ve emsal özellikte buluyoruz” diyerek konuştu.

Yargıtay’dan emsal boşanma kararı
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.