adplus-dvertising

Yargıtay’dan avans kararı

18 Haziran 2022, 11:21 tarihinde eklendi
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenin avans vermemesi üstüne istifa eden işçiye kıdem tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti. Emsal kararla beraber işçi-işveren arasındaki avans münakaşaları yeni bir boyut kazandı.
Takip et
Yargıtay’dan avans kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çalıştığı işyerinden avas talebinde bulunan işçi, ‘Hayır’ yanıtı alınca istifa etti. Haklarını alamayınca İş Mahkemesi’nin yolunu tutan işçi, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alacaklarının tahsilini talep etti. Davalı patron davanın reddini istedi. Mahkeme; deliller ve bilirkişi raporuna dayanılarak ihbar tazminatı talebinin reddine, kıdem tazminatı talebinin kabulüne karar verdi. Kararı hem davacı hem de davalı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Emsal özellikte bir karara imza atan Daire, avans münakaşalarına yeni bir boyut kazandırdı.

Yargıtay’dan avans kararı

Her istediğinde avans alamaz

Kararda şu şekilde dendi: “Davacının avans talebi karşılanmayınca iş akdini feshettiği anlaşılmakta olup mahkemenin buna ilişkin kabulü yerindedir. Mahkemece işverenin geçerli bir neden göstermeden davacının avans talebini karşılamaması davacı bakımından haklı fesih sebebi kabul edilerek kıdem tazminatı talebi hüküm altına alınmıştır. Fakat 4857 sayılı İş Yasası’nun işçinin haklı sebeple derhal fesih hakkını düzenleyen 24. maddesinde işverenin işçiye avans vermemesi biçiminde bir sebep bulunmamaktadır. Taraflar arasında işverenin davacıya her istediğinde avans vereceğine yönelik bir sözleşme de mevcut değildir. Bu sebeplerle işçi tarafından yapılan fesih haklı sebebe dayanmadığından kıdem tazminatı talebinin reddi yerine yasal olmayan gerekçe ile kabulü hatalıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.