adplus-dvertising

Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar

Adana’da bir kişi yolda hareket halindeyken yanan arabası için mahkemeye başvurdu. Arabasının tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdığını kanıtlayan ve bir kusuru bulunmayan adamın hak arayışında Yargıtay 6.Hukuk Dairesi, Adana’da hava sıcaklıklarının fazla olması sebebiyle aracın elektrik kablolarının görevini yitirip kısa devre yapmasının normal, aracın yanmasının da olağan olduğuna karar verdi.
Takip et
Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Coşkun Boysan (64), 2008 senesinde Citroen marka 01 BV 610 plakalı 0 kilometre bir araç satın aldı. Boysan, aracını aldıktan sonra tüm bakımlarını ise yetkili serviste yaptırdı. 26 Nisan 2013 tarihinde ise Boysan, merkez Sarıçam ilçesine bağlı set üzerinde arabasıyla seyir halindeyken motorda biranda yangın çıktı.
İhbar üstüne olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürdü fakat araba kullanılamaz hale geldi. Sonrasında Coşkun Boysan, yangının çıkışıyla alakalı yetkili servise başvurdu. Yetkili servis ise herhangi bir kusur bulamayıp garanti süresini geçtiği için Boysan’a yardımcı olamayacaklarını belirtti.

Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar

İlk dava reddedildi, Yargıtay tekrar açılmasına karar verdi

Bunun üstüne Coşkun Boysan yetkili servise ve Citroen’e Adana 2.Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. İlk açılan dava reddedildi ve konu Yargıtay’a gitti. Yargıtay ise eksiklerin giderilerek davanın yeniden açılmasına karar verdi. Bunun üstüne Boysan, yeniden dava açtı ve mahkeme bilirkişi araştırmasına karar verdi.
Bilirkişi ise yaptığı araştırmada arabadaki yangının fan motorundan kaynaklanabileceğini belirledi. Dava sürerken Coşkun Boysan 2017 senesinde vefat etti. Coşkun Boysan’ın oğlu Emre Boysan ise davayı devam ettirdi. Mahkemeden olumsuz cevap alan Boysan ailesi kararı Yargıtay 6.Hukuk Daire Başkanlığı’na taşıdı.

Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar

Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar

‘Yüksek sıcaklık kararı’

Geçen 3 Mart tarihinde ise Yargıtay 6. Hukuk Daire Başkanlığı araç ile alakalı kararını verdi. Adana sıcaklarının elektrik kablolarına zarar verdiğinin ve yanmanın olağan olduğunun söylenen karar ise şöyle:

“6 yaşındaki ve 178 bin kilometredeki bir aracın eski olduğunu, elektrik kablolarının Adana’da yüksek çevre sıcaklığına maruz kaldığı için soğuk sıcak farklarından dolayı niteliğini kısmet yitirmiş, kısa devre yapmasının yüksek olasılık olduğu, 21 Aralık 2012 tarihinde yetkili serviste bakımı yapılan araç için herhangi bir elektrik arızası belirtilmediği, yetkili servisin ise servis prensipleri gereği müşteriden şikayeti öğrenip buna göre onarım işlemi yapmak olduğu anlaşılmıştır. Davanın reddine karar verilmiştir.”

“İtfaiye gelene kadar aracımız yandı”

Aldığı karar sonrası konuşan Emre Boysan, “Aracımızın kliması yaz aylarında devamlı çalışıyor. Aracın yandığı gün bende araçtaydım ve kaputtan dumanlar yükseldi. Hemen kenara çektik ve araç alev aldı zaten. Yangın tüpüyle müdahale etmeye çalıştık ama kaputu açamayınca itfaiye gelene kadar aracımız göz göre göre yandı. Biz ilk başta yetkili servisten şikayetçi olduk. Çünkü aracın tüm bakımlarını oraya yaptırdık. Tüm dosyalarımızı teslim ederek dava açtık. Bu davayı biz kaybettik ve itiraz edince de Yargıtay’da da kaybettik” diyerek konuştu.

Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar

Yargıtay’dan aracı yanan adam için ‘Adana sıcağı’ karar

Hiçbir suçlarının olmadığını belirten Boysan, “Bu dosyalarda yazılanlarda bizim hiçbir suçumuzun olmadığına karar verildi. Bizden bir kusur bulunmadı ama yetkili servisinde kusuru bulunmadı. Yetkili servis, en son ki bakımda aracın yanmasına sebep olan kısmına bakmamış yahut baksa bile herhangi bir işlem yapmadığı için kusursuz” şeklinde konuştu.

“Araçsız kalan biz olduk”

Yetkili servisin bakımı tam yapmadığını iddia eden Boysan, “Tüm eksikleri sizin belirleyip, yetkili servise yazılı olarak vermezseniz yetkili servisin herhangi bir kusuru olmadığı gibi bir karar çıktı. Bu da bizi düşündürdü. Mahkeme herkese sende haklısın diye karar verdi. Fakat araçsız kalan biz olduk” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.