Yargıtay’a temyize giden Demirtaş için karar verildi!

Yargıtay, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının bozulmasını istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla 4 sene 8 ay hapis cezası alan Demirtaş’ın temyiz müracaatını değerlendirdi. Temyiz talebini inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, tebliğnamesini tamamlayarak Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Tebliğnamede, konuşmanın çözümünün kolluk kuvvetleri yerine TRT, TÜBİTAK yahut Adli Tıp’tan tarafsız bilirkişilerce yaptırılmaması ve son savunma için süre verilmemesinin “savunma hakkının kısıtlanmasına” neden olduğu söylendi.

Demirtaş’a verilen cezanın bozulması istenilen tebliğnamede, “bir siyasi partinin genel başkanı olan sanığın, olay günü yaptığı konuşmada atılı suça konu cümlelerden birinin yanlış çözümlendiği, konuşmanın bir tüm olarak değerlendirilmesi halinde suça konu sözlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı”nı ve “propaganda suçunun unsurlarının oluşmadığı”nı beyan ettiği anımsatıldı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı