adplus-dvertising

Yargıtay: ‘Ölen kişinin ardından manevi tazminat davası açılmaz’

Babalarının ölümünden önce meydana gelen tehdidi mahkemeye taşıyan mirasçılara Yargıtay’dan kötü haber geldi. Yüksek Mahkeme, tehdit nedeni ile yansıma yoluyla manevi tazminat talep edilemeyeceğine hükmetti.
Takip et
Yargıtay: ‘Ölen kişinin ardından manevi tazminat davası açılmaz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaşlı adam, karşılaştığı genç tarafından tehdit edildi. Gencin “Çek şu arabanı şuradan, bugün seninle hesabımı, davamı halledeceğim. Seni halledeceğim” sözleri sonrası yürümeye devam eden yaşlı adam, bir müddet sonra kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi. Babalarının ölümünün nedeninin yapılan tehdit olduğunu iddia eden çocukları, manevi tazminat talebiyle dava açtı. Asliye Hukuk Mahkemesi, tehditten kısa zaman sonra ölümün gerçekleştiğine dikkat çekerek, mirasçılara manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kararı sanık avukatı temyiz edince devreye Yargıtay 4. Hukuk Dairesi girdi. Daire ise kararı bozdu. Mahkeme ilk kararında direnince bu defa devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi. Emsal özellikte bir karara imza atan Kurul, mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında şu şekilde dendi:
“Yasal düzenleme ve ilkeler çerçevesinde somut olay değerlendirildiğinde zarar görenin yakınlarının yansıma yoluyla manevi tazminat talep etmeleri fakat ölüm yahut ağır bedensel zarar halinde mümkündür. Somut olayda ise murise yönelik tehdit eylemi nedeniyle manevi tazminat talep edilmiştir. Davacılar murisinin ölümünden kısa bir müddet önce davalı tarafından murise yönelik olarak tehdit eylemi gerçekleştirilmiş ise de tehditten dolayı yansıma yoluyla manevi tazminat istenemeyeceğinden, yakını olan davacı eş faydasına manevi tazminata hükmedilmesi usul ve kanuna aykırıdır. Hâl bu şekilde olunca direnme kararının bu değişik gerekçe ve nedenlerle bozulmasına karar vermek gerekmiştir. Mahkeme kararı oy çokluğu ile bozulmuştur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.