Yargıtay Metin İyidil'in beraat kararını bozdu!

Son dakika... Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin eski Korgeneral Metin İyidil hakkındaki beraat kararını bozdu.
Takip et
Yargıtay Metin İyidil'in beraat kararını bozdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin sonrasında yargılandığı davada "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına çarptırılan ve istinaf müracaatında beraat ve tahliyesine karar verilen eski Kara Güçleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil gözaltına alınmış, İstinaf Mahkemesi'ne sevk edilen İyidil tutuklanmıştı.

Daha sonra itirazlar üstüne İstinaf Mahkemesi tarafından beraat kararı verilmişti.

15 TEMMUZ'DAN İKİ GÜN SONRA TUTUKLANDI

İyidil, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında 19 Temmuz 2016'da tutuklanmış, sonrasında da TSK'dan ihraç edilmişti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

İyidil, yargılandığı duruşmalarda ısrarla bütün savunmalarında suçlamaları reddetmişti.

İyidil savunmasında; ''Darbe gecesi, darbecilerin verdiği emrin sahte olduğunu belirten, buna karşı devletimi, milletimi, Cumhurbaşkanımı korumak için harekete geçen biriyim. Bu hainlerin bana ve aileme kumpas kurduklarını biliyorum. Bu hainlerin darbe planlarını yaptıkları tarihlerde Fas'ta ailemle tatildeydim. Beni iki sene dinlemişler ve 'bu bizden değildir' diyerek hakkımda rapor tutmuşlar. Ama bütün bunlara karşın ben 648 gündür bunlardan olmadığımı ispat etmeye çalışıyorum. Ben FETÖ'cü, alçak, şerefsiz, hain, kansız değilim. Ben o gece devletime sahip çıktım, devletim de bana sahip çıksın" ifadelerini kullanmıştı.

AĞIR MÜEBBET HAPSE MAHKUM EDİLMİŞTİ

Dava 27 Nisan 2018'de karara bağlanmıştı. Mahkeme, İyidil ile olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit ve eski Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu'nu "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

İSTİNAF BERAAT KARARI VERDİ

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce alınan bu karar İyidil'in avukatı tarafından istinafa taşındı. İyidil'in istinaf müracaatını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi (İstinaf) inceledi. Daire, 14 Ocak Salı günü İyidil ile ilgili çarpıcı bir karara imza attı. İyidil'e Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldıran İstinaf, beraat yönünde hüküm kurdu. Bu hükümle beraber İyidil'in tahliyesine de hükmedilmişti.

İstinaf'ın beraat kararında; İyidil'in darbe karşıtı adlarla görüşmelerine, darbe karşıtı faaliyetlerine ve lehine olan tanık beyanlarına dikkat çekildi. FETÖ mensubu olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığı, darbecilerin atama listesinde bulunmasının tek başına örgüt üyeliği için yeterli kanıt sayılamayacağı ifade edildi. Bu karar sonrası İyidil, Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nden akşam saatlerinde tahliye edilmişti.

İTİRAZ ÜZERİNE 1 GÜN SONRA YAKALAMA KARARI

Ancak bu karara Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı tarafından itiraz edilmişti. İtiraz değerlendiren 21. Ceza Dairesi bir gün sonra yani 15 Ocak Çarşamba günü İyidil ile ilgili tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkarmıştı.

YARGITAY'DAN YENİDEN YARGILANMA TALEBİ

Gelen son dakika haberine göre; Yargıtay, İstinaf tarafından verilen beraat kararını bozarak, İyidil ile ilgili tekrardan yargılama talep etti. İyidil, darbeye teşebbüse yardım suçundan 20 seneye kadar hapisle yargılanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.