Yargıtay Eşe Atlan Kül Tablasını Silah Saydı

Tokat'ın Turhal ilçesinde eşine kül tablası atan şahısa 1 yıla kadar ceza istenmişti. Yargıtay kararı bozarak kül tablasının silah sayılmasını istedi.

Bir kişinin kardeşinin üstüne döktüğü kaynar suyu silah sayan Yargıtay, bu defa de eşe atılan kül tablasını silah olarak kabul etti.


Yargıtay 3. Ceza Dairesi, meydana gelen münakaşada bir kişinin eşine attığı kül tablasını silah sayarak verilen cezada artırım yapılmasına hükmetti.

KÜL TABLASIYLA EŞİNİ YARALADI

Tokat’ın Turhal ilçesinde bir kadın, münakaşa esnasında eşi tarafından atılan kül tablası sebebiyle yaralandı.

Açılan davada Turhal 1. Asliye Ceza Mahkemesi, kadının basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek biçimde yaralanması sebebiyle sanığa, 4 aydan 1 seneye kadar hapis cezası öngören Türk Ceza Yasasının 86. maddesindeki ‘basit yaralama’ suçundan ceza verdi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Temyiz üstüne dosyayı görüşen Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

Olayda kullanılan kül tablasının TCK’nin 6/1-f maddesi kapsamında silah olduğuna hükmeden Daire, yaralama olayının silahla gerçekleştirilmesi sebebiyle cezada artırım yapılmasına karar verdi.


EŞE YAPILDIĞI İÇİN DE CEZANIN ARTIRILMASI İSTENDİ

Yaralamanın eşe yönelik işlenmesi sebebiyle cezada artırım yapılmamasını da bozma gerekçesi sayan Daire, yaralamanın eşe karşı silahla işlenmesi sebebiyle TCK’nın kasten yaralama suçunun özellikli hallerini düzenleyen 86/3. maddesindeki hükümler çerçevesinde cezanın yarı oranında artırılması gerektiğine hükmetti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, daha önce de Hatay’da bir kişinin kardeşinin üstüne döktüğü kaynar suyu silah olarak kabul etmiş ve sanık hakkındaki cezanın artırılmasına karar vermişti.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı