Yargıtay Düğün Yapmamayı Boşanma Sebebi Saydı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu önemli bir kararın altına imza atarak, geline söz verip düğün yapmayan damadı kusurlu bularak emsal bir kararın altına imza atı. Kararda, düğün merasiminin de tarifi yapılırken, düğün yapmamanın evliliği temelden sarsan bir unsur olduğuna hükmedildi.

2010 yılında hayatlarını birleştiren H.A. ve Ş.A.’dan damat Ş.A.’nın verdiği düğün sözünü yerine getirmemesi sebebiyle 3 sene sonra boşanma davasıyla karşı karşıya kaldılar. Gelin H.A., eşinin kendisine verdiği düğün sözünü 3 yıldır tutmadığını ve sürekli kendisini oyaladığını, aile içinde evlilik birliğinin kalmadığını, çevresinde düğünü yapılmadığı için küçük duruma düştüğünü, eşinin isteği üzerine işten ayrıldığını ve maddi sıkıntı çektiğini dile getirerek boşanma davası açtı.


Verdiği düğün sözünü maddi sıkıntı yüzünden gerçekleştiremediğini söyleyen davalı damat Ş.A., eşinin kendisini affetmesini istedi. Evliliğin müşterek şartlarını ev kirasını ödeyerek ve eşya aldığını karşıladığını belirterek söyleyen damat, haksız görüldü.

DÜĞÜN, EVLİLİĞİN TEMEL ESASLARINDAN SAYILDI

Kararda ilk olarak haklı görülen kadına karşı damat temyize gitti. Karar bozuldu. Bunu takiben ilk kararda ısrarcı olan mahkeme Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’an gitti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da düğünü, evlilik birliğinin temel unsurları arasında sayarak damadı haksız buldu ve eşlerin boşanmasına hükmetti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı