Yargıtay, Dabbetülarz soyadı kararını bozdu!

Yargıtay, soyadının ‘Dabbetülarz’ olarak değiştirilmesi kararını bozdu. Kararda istenen soyadının Arapça kökenli olduğu, yasa gereğince yabancı ırk ve millet adlarının soyadı olarak kullanılamayacağı söylendi.
Takip et
Yargıtay, Dabbetülarz soyadı kararını bozdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi’nce, bir kişinin soyadını “Dabbetülarz” olarak değiştirmesi üstüne yapılan temyiz müracaatında, kararın neticeye etkili olmamak üzere bozulmasına karar verildi. Kararda, “Dabbetülarz” kelimesinin Arapça kökenli olduğu, yasa gereğince yabancı ırk ve millet adlarının soyadı olarak kullanılamayacağı ifade edildi.

Bakanlık ‘bozma’ istedi

Resmi Gazete’de yer verilen karara göre, İzmir’de yaşayan D.K., soyadının Dabbetülarz olarak değiştirilmesi için dava açtı. Mahkemece davanın kabul edilmesi üstüne karar, yasa yoluna gitmeden kesinleşirken, bunun üstüne Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, verilen kararın, yürürlükteki yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasa faydasına bozma isteminde bulundu.

Kanun faydasına bozma

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, kararın neticeye etkili olmamak üzere yasa faydasına bozulmasına hükmetti. Dairenin kararında, 2525 sayılı Soyadı Yasası’nun 3. maddesinde yabancı ırk ve millet adlarının soyadı olarak kullanılamayacağının belirtildiği, 2891 sayılı Soyadı Nizamnamesi’nin 10. maddesinde de “umumi edeplere uygun olmayan yahut gülünç, iğrenç olan yahut hakaret anlatan soyadları kullanılamaz” ifadelerinin yer aldığı söylendi.

‘Kanuna aykırı’

Dabbetülarz kelimesinin kökeninin Arapça olduğu ve “kıyamette Deccal ile birlikte zuhur edecek bir hayvan-ı mahsus” biçiminde ifade edildiği söylenen kararda, soyadının böyle değiştirilmesinin usul ve kanuna aykırı olduğu kaydedildi. Kararda öte yandan nizamnamenin 5. maddesine göre yeni takılan soyadlarının Türkçe olmasının düzenlendiği anlatıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.