adplus-dvertising

Yargıtay, Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını onadı

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yönelik cezalarla alakalı kararını verdi. Kararın sonrasında Kılıçdaroğlu bütün CHP’li vekilleri il başkanlığı binasına gitmeye çağırırken, CHP’den de hukuki vaziyet hakkında bilgilendirme yapıldı.
Takip et
Yargıtay, Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını onadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları sebebiyle “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 sene 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz araştırmasını tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”ten verilen 1 sene 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak”tan verilen 1 sene 8 ay hapis cezalarını yasada öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu’na, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen 2 sene 4 ay hapis cezası ise 1 sene 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Kaftancıoğlu’na, “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 1 sene 6 ay hapis ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan verilen 2 sene 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu.

Kaftancıoğlu’nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları sebebiyle “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi.

Kararda, “Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile alakalı bir öğretinin, düşüncenin yahut inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması maksadıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren taktiklerini meşru gösterecek, bu taktikleri övecek ya da bu taktiklere başvurmayı teşvik edecek biçimde yapılması gerekmektedir.” dendi.

“Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçu bakımından ise kararda, muhalif kişiliği ile bilinen Kaftancıoğlu’nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı söylendi.

CHP’DEN AÇIKLAMA: YATMA VAZIYETI OLMAYABİLİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “İstanbul’u kaybetmeyi hazmedemeyenlerin hukuksuz kararı. İstanbul İl Başkanımızın yanında olacağız. Siyasi yasak getirildi fakat AYM müracaat hakkı var. Tutukluluk kararını hesaplıyoruz. Yatma vaziyeti olmayabilir, gir çık olabilir” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’DAN BÜTÜN VEKİLLERE ÇAĞRI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kararın hemen sonrasında Twitter’dan açıklama yaptı. CHP lideri, “Partimizin bütün milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” şeklinde konuştu.

Kaftancıoğlu da Twitter’dan bir paylaşım yaptı. Kaftancıoğlu, “Memleketime bahar gelmiş:) Kesinlikle durmak, yılmak, yorulmak yok! Nerede olursak olalım çalışacak, çalışacak umudu örgütleyerek iktidardaki kötülüğü hep beraber gönderecek, hukukun üstünlüğünü tesis ettiğimizde hep beraber nefes alacağız…” şeklinde konuştu.

EKREM İMAMOĞLU: BAŞKANIMIZIN YANINDAYIM, DESTEK İÇİN YANINA GİDİYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “CHP İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu İstanbul’daki değişimi beraber adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum.” şeklinde konuştu.

SAADET LİDERİ KARAMOLLAOĞLU’DAN KAFTANCIOĞLU’NA TELEFON

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Twitter’dan açıklama yaparak, “Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın sonrasında Canan Kaftancıoğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu tekrardan ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin! Adalet bir gün herkese gerekir olur” mesajını paylaştı.

İYİ PARTİLİ KAVUNCU’DAN DESTEK MESAJI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Türkiye’de siyaset yasaklarla, sindirmeyle değil; ifade özgürlüğü ve münakaşa kültürüyle gelişebilir. Devletin adalet mekanizması, siyasetin üstünde bir tehdit ve cezalandırma aracı haline getiriliyor. Bu vaziyete karşı mevkidaşım Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayım” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.