Yargı Reformu Strateji Belgesi TBMM’den Geçti!

Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde belirlenen amaç ve hedefler kapsamında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde belirlenen amaç ve hedefler kapsamında düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Adalaet Komisyonu tarafından kabul edildi.

Teklif, baro levhasına kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemleri olan avukatlara hususi damgalı pasaport verilebilmesinin önünü açıyor. Fakat, avukatlar için, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranacak.

PASAPORTLARI İPTAL EDİLENLERE YÖNELİK DÜZENLEME

Teklif, milli güvenliğe tehdit ettiği tespit edilen yapı, oluşum, gruplara, terör örgütlerine üyeliği, iltisakı ya da bunlarla irtibatı sebebiyle haklarında idari işlem tesis edilenler ile suç soruşturması veya kovuşturması nedeniyle pasaportları iptal edilen ya da pasaport talepleri reddedilenlere yönelik düzenlemeler içeriyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı