adplus-dvertising

Yaptırımlara karşı gelen ülkelerde ABD’nin hedefinde!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’ya yönelik yaptırımları baltalayanlara ise kayıtsız kalmayacaklarını söyleyerek, Çin’in Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesine yardımcı olmasını umduğunu belirtti.
Takip et
Yaptırımlara karşı gelen ülkelerde ABD’nin hedefinde!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yellen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin savaşı sonlandırana kadar ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Rusya’yı ekonomik, finansal ve stratejik izolasyona doğru itmek için ortaklarıyla beraber çalışacağını söyleyerek, Rusya’nın saldırısının başta enerji, gıda, gübre ve öbür emtialar olmak üzere Ukrayna ile Rusya’nın ihracatının daraltması sebebiyle küresel ekonomi üstünde doğrudan etkilere sahip olacağını ifade etti.

GIDA GÜVENLİĞİNİ ELE ALMAK İÇİN TOPLANTI DÜZENLEYECEK

275 milyondan fazla insan gıda güvensizliği ile karşı karşıyayken Rusya’nın savaşının gıda fiyatları ve arzı üstündeki etkisi konusunda derin endişe işittiğini ifade eden Yellen, daha çok potansiyel çözümü görüşmek için gelecek hafta bu alandaki liderleri bir araya getireceğini kaydetti.

Küresel ekonomi için nihai sonucun savaşın gidişatına bağlı olduğunu aktaran Yellen, Rusya’nın bu “lüzumsuz savaşı” sona erdirebileceğini ve kısa vadeli etkilerin kontrol altına alınabileceğini kaydetti.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLARI ‘BALTALAYANLARA’ UYARI

Yellen, birçok ülke Rusya’nın eylemlerine karşı beraber bir tavır alırken ve birçok firma Rusya ile gönüllü olarak iş ilişkilerini hızla koparırken bazı ülkeler ve firmaların bu şekilde bir tavır benimsemediğine işaret ederek, “Yaptırım uygulayan ülkeler koalisyonu, uyguladığımız yaptırımları baltalayan eylemlere kayıtsız kalmayacak.” şeklinde konuştu.

Hazine Bakanı Yellen, Rusya ile ilişkilerini koruyarak ve başkalarının bıraktığı boşluğu doldurarak kazanma fırsatı gören ülkeleri, motivasyonlarının kısa görüşlü olduğu konusunda uyardı.

Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya yönelik yaptırımların Çin’in kilit rolünü vurguladığını söyleyen Yellen, “Çin son dönemlerde Rusya ile özel bir ilişki olduğunu teyit etti. Çin’in bu ilişkiyle olumlu bir şeyler yapmasını ve bu savaşın sona ermesine yardımcı olmasını hararetle umuyorum.” diyerek konuştu.

Yellen, “Dünyanın Çin’e karşı tutumu ve daha çok ekonomik entegrasyonu benimseme konusundaki istekliliği, Çin’in Rusya’ya karşı kararlı eylem çağrımıza tepkisinden etkilenebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hazine Bakanı Yelen, iki kutuplu bir finansal sistemden kaçınmak için de Çin ile çalışılması gerektiğini söyledi.

IMF ve çok taraflı kalkınma bankaları gibi kurumların modernize edilmesi gerektiğine de dikkati çeken Yellen, böylece bu kurumların zorlukların ve risklerin giderek daha küresel hale geldiği 21’inci yüzyıla uygun hale geleceğini aktardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.