Yapılmayan elektrik zamlarının zararı daha büyük olcak!

Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, artan maliyetler sebebiyle önümüzdeki dönemde elektriğe yüzde 40-45 bandında zam yapılması gerektiğini söyledi. Kuyan açıklamasında, yapılmayan zamların ilerde daha büyük problemlere sebebiyet vereceğini vurguladı.
Takip et
Yapılmayan elektrik zamlarının zararı daha büyük olcak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Hammadde fiyatlarının artışı, kuraklık ve döviz kurundaki yükseliş dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enerji firmalarının maliyetlerini 2-3 katına çıkartıyor.

Sektör temsilcileri artan istekler, fiyat ve maliyet baskısının elektrik dağıtım ve imalat firmalarını zora soktuğunu belirtti.

Özellikle sanayi sektörünün elektrik enerjisini çok ucuza aldığına dikkat çeken temsilciler önümüzdeki dönemde yüzde 45 zam yapılması gerektiğinin altını çiziyor

BloombergHT’ye konuşan Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, artan maliyetler sebebiyle önümüzdeki dönemde elektriğe yüzde 40-45 bandında zam yapılması gerektiğini belirtti. Burak Kuyan “1 Temmuz’da yüzde 15 zam yapıldı. Ekim ayında yüzde 15’lik bir zam daha bekliyorduk. Ama bu zammın olmaması özellikle perakende ve tedarik firmalarını oldukça zora soktu. Ocak ayında ise yüzde 25’lik biz zam bekliyorduk. Artan maliyetleri göz önünde

bulundurduğumuzda elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zam yapılmasına ihtiyaç var.

“YAPILMAYAN ZAMLAR ZARAR VERİYOR”

Yapılmayan zamların ilerde daha büyük problemlere sebebiyet vereceğini belirten Burak Kuyan “Yapılmayan zamlar, zamanında alınmayan tedbirler ve halının altına süpürdüğümüz problemler ilerde daha büyük sorunlarla karşımıza çıkıyor. Imalat şirketlerinde oldukça fazla sıkıntı yaratmasa da özellikle perakende şirketlerinde çok ciddi sıkıntılara sebebiyet verdi. Artan gaz ve ithal kömür maliyetleri iki kat yansıyor ve piyasadan alınıyor.” şeklinde konuştu.

Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık, elektrik imalatında ithal kömür fiyatlarının büyük rol oynadığını belirterek, ithal doğalgaz ve maliyetlerle beraber tarifelerin maliyetlerin altında kaldığını belirtti.

Aşık sözlerine şu şekilde devam etti; “İthal kömürde spot fiyatlara baktığımızda ton başına 237 dolarlara çıktığını görüyoruz ki bu Nisan ayında 80 dolardı. Elektrik ürettiğinizde buradan çıkan maliyet elektrik piyasası tavanına tehlikeli ölçüde yakın ve daha üzerinde. Yani santraller kömür stokları bitince kömür maliyeti sebebiyle çalışamaz hale gelebilirler.

İthal doğalgaza baktığımızda burada vaziyetler biraz daha farklı. Bu yıl su az olunca doğalgaz tüketimimizde doğal olarak arttı. Öncelikli olarak son çeyrek için 15-18 milyar metreküp doğalgaz bulmamız gerekiyor. Maliyetler içerisinde bu gazı ne biçimde tedarik edeceğimiz çok mühim.

Tarifelere baktığımızda mesken tarifesi Ekim ayı için 1488 lira olduğunu görüyoruz ve bu da 166 dolara geliyor. Sanayiye baktığımızda 2.358 lira 263 dolara denk geliyor. Elektrik imalatı için kullanılan doğalgaz baktığımızda da 2.724 lira yani 303 dolara denk geliyor. Genel hatlarıyla baktığımızda bütün tarifelerin yapılan zamlara karşın maliyetlerin altında kalacağını görüyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
bır garıp vatandas
12 Ekim 2021, 09:48 tarihinde yazildi

yapın anasını satıyım bırazda asgarı ucretı belırlerken bu zam oranlarını uygulayında gorelim samımıyetinizi haramzadeler

  • Cevapla
  • 0