Yapı Kredi Bankası 700 Kişiyi İşten Çıkardı

Yapı Kredi'nin son 9 ayda 700 işçiyi işten çıkardığı iddia ediliyor. Banka-Finans Ve Sigorta İşçileri Sendikası konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Yapı Kredi Bankası 700 Kişiyi İşten Çıkardı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Türkiye’nin en büyük ve en karlı bankalarından birisi olan Yapı Kredi’de işçi kıyımı gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Çoğunun sendikalı ve tecrübeli olduğu belirtilen işçilerin, dijitalleşme adı altında kovuldukları belirtiliyor.

Henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, iddialar sosyal medyada çokça tartışılıyor. Öte yandan Banka-Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası’nın işten çıkarılan işçilere sahip çıktı.

Özel bir bankanın İzmir operasyon merkezinde yaşanan toplu işten çıkartmada kullanılan yönteme tepkiler sürüyor. Örgütlü sendika bankanın İzmir ve Gebze’deki operasyon merkezinde bir süre işi bırakma eylemi yaptı. Basisen Genel Başkanı Metin Tiryakioğlu, “banka yönetimine gereken tepkimiz olacaktır. Bu uygulama kabul edilemez” dedi. Metin Tiryakioğlu, “Dijitalleşme bahanesiyle toplu işten çıkartmalar yapılıyor. Yıllarca bankaya emek vermiş insanlar yok sayılıp işten atılıyor. Bu insanların başka birimlerde değerlendirilmesi lazım” ifadelerini kullandı. Basisen Genel Başkanı Tiryakioğlu, sendika olarak İzmir’de uygulanan yöntemi de kabul edilemez buldu. İnsanların aldatmaca masalarından kaldırılıp, sarı zarflarla ikna odalarına götürülmelerini çok çirkin bulan Tiryakioğlu, “İşten çıkartılan insana bir teşekkür etmeyi bile çok gördüler”

Bunun yanında Yapı Kredi’nin yılın son çeyreğine küçülerek girdiği de görüldü. Banka ,2019 yılının 3. çeyreğine dair ekonomik verilerini de medya ile paylaştı. Bankanın 2019 yılına büyüme oranlarıyla giriş yaptığı görülürken, 3. çeyreği ise küçülerek kapattığı görüldü. Böyle kısa bir zaman aralığında bankanın hemen hemen tüm alanlarda zarar etmesi dikkat çekti. Yapı Kredi’nin 9 aylık süreçte 853 şubesini korumaya devam ederken 700’e yakın işçi çıkarması ise tepki çekti.

  • banka
  • işçi
  • sendika
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
BARIŞ
20 Kasım 2019, 20:12 tarihinde yazildi

SÖZDE MEDYA KURULUŞLARI BU HABERE GÖZLERİNİ KAPAMIŞ….NEDEN ACABA!

  • Cevapla
  • 0