Yapay Zeka, Önümüzdeki Yıllarda Hayatımızın Vazgeçilmezi Olacak

World Economic Forum 2020 araştırma raporunun verilerine göre, önümüzdeki yıllarda yapay zeka çalışma modellerinin içinde aktif olarak yerini alacak.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan World Economic Forum 2020 araştırma raporunda 2015 yılına göre büyük değişiklikler mevcut. 2020’de Dördüncü Sanayi Devrimi olarak kabul edilen dönemde ileri teknoloji robotik uygulamalar, özerk taşımacılık, yapay zeka, makine öğrenmesi, gelişmiş materyal kullanımı, biyoteknoloji ve genomik faaliyet alanlarının önem kazanacağı vurgulandı.

“GELİŞİME AÇIK OLANLAR İÇİN İLHAM VERİCİ BİR DÖNEM”

Raporu yorumlayan İletişim Bilimcisi ve Danışman Serap Öcal, “Dönüşüm içinde olan iş dünyasında çalışanlardan beklentiler de değişecek. World Economic Forum 2020 araştırma raporunda
da belirtilen; karmaşık problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, işbirliği, duygusal zeka, karar verme, hizmet odaklılık, müzakere ve bilişsel esneklik yetkinlikleri önem
kazanacak. Tüm bu gelişmeler, yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirecek. Bazı işler kaybolurken, bazıları büyüyerek bugün bile varolmayan işler sıradan hale gelecek gibi görünüyor. Zamanın ruhuna ayak uydurarak kendini gelişmelere açık tutan ve inovatif bakış açısına sahip olan kişiler için çok daha ilham verici bir dönem diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Yazılım ve Topluluğun Geleceği Küresel Gündem Konseyi tarafından yapılan ankete vurgu yapan Öcal, “İstihdam ve İş gücü stratejisinin belirlenmesi noktasında yapay zekanın aktif olarak kullanılacağının belirtildiği raporda, robotların yetkinlikleri ve insanların yaratıcılığı kullanılarak maksimum faydanın sağlanabilirliği konusunda anket sonuçları paylaşıldı. Dünya Ekonomik Forumu’nun Yazılım ve Topluluğun Geleceği Küresel Gündem Konseyi tarafından yapılan ankete göre, insanların yapay zeka makinelerinin 2026 yılına kadar bir şirketin yönetim kurulunun bir parçası olmasını beklediklerini gösteriyor” dedi.

“3D KULLANIM ALANLARI GİDEREK YAYGINLAŞACAK”

Açıklamasının devamında “Bugünün temel bir yeteneği olarak kabul edilen, aktif dinleme yerini duygusal zekaya bırakacak satışta ve üretimde çalışanların teknolojik okuryazarlık gibi yeni
becerilere ihtiyaç duyulacaktır” ifadelerine yer veren Öcal, şöyle devam etti: “Mobil aplikasyonlar, bulut teknolojisi, yapay zeka ve 3D baskı ve ileri malzemelerin kullanım alanları giderek yaygınlaşacaktır. İş dünyasındaki liderler, eğitimciler ve hükümetlerin bu dönemden faydalanabilmeleri için yeteneklerini arttırma ve yeniden eğitme konusunda proaktif olmaları gerekiyor. Sosyal iletişim becerilerinin büyük önem kazanacağı bu dönemde bireylerin empati kurabilme, güleryüzlü olma ve insani ilişkileri geliştirme yönündeki değerleri kaybetmemesi gerekiyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı