adplus-dvertising

Yapay zekâ ASENA uyuşturucu satıcılarının kabusu oldu!

Yerli ve millî teknolojiler sayesinde uyuşturucu baronları ve sokak satıcılarına büyük darbe vuruldu.
Takip et
Yapay zekâ ASENA uyuşturucu satıcılarının kabusu oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin son zamanda uyuşturucu ile mücadelede kullandığı son teknolojik metotlar, beraberinde başarıyı getirdi. Havadan, karadan, denizden yapılan çok yönlü mücadele ile uyuşturucu baronları ile sokak satıcılarına büyük darbe vuruluyor. Kullanıcıların topluma kazandırılması için çalışmalar sürdürülüyor. İşte Türkiye’yi başarıya taşıyan metotlardan kimileri:

Yapay zekâ ASENA uyuşturucu satıcılarının kabusu oldu!

> ASENA: Uyuşturucuyla mücadelede kullanılan en dikkat çekici taktiklerden biri yapay zekâ teknolojisi. Yerli ve millî olarak geliştirilen ilk suç analizi platformu Analiz Sistemleri Narkotik Ağı (ASENA) ile toplam 3 bin 594 yakalama gerçekleştirildi.

> UYDU GÖRÜNTÜLERİ: Uydu görüntüleri üstünden uzaktan algılama sistemleri kullanılarak 549 bin kök illegal kenevir ele geçirildi. Gene VTOL hava aracına hiperspektral kamera entegre edilip kenevir alanları belirleniyor.

> 7/24 GÖZETLEME: Sahil Güvenlik Komutanlığının SGYS Projesi sayesinde kara sularımız radar ve elektro optik sistemler vasıtasıyla 24 saat gözetleniyor. Öte Yandan, nüfus, göç yoğunluğu, bina, araç, göçmenler dâhil yabancı nüfus sayısı, işlenen tarım alanı azlığı gibi göstergeler üstünden il ve ilçelerin uyuşturucu risk sıralaması da yapılarak, önlemler geliştiriyor.

> RİSK ANALİZİ: Nüfus, göç yoğunluğu, göçmenler dâhil yabancı nüfus sayısı, işlenen tarım alanı azlığı ve öğrenim vaziyeti gibi tespit edilen göstergeler üstünden il ve ilçelerin uyuşturucu risk sıralaması tespit ediliyor.

Yapay zekâ ASENA uyuşturucu satıcılarının kabusu oldu!

> YÜZDE 45 EVİNDE KULLANIYOR: İçişleri Bakanlığı raporunda, uyuşturucu madde kullananların yüzde 95,1’i erkek, yüzde 4,9’u kadın. Yüzde 27 terk edilmiş binalarda, yüzde 45,3 ise uyuşturucuyu kendi evinde kullanıyor.

> EN İYİ POLİS ANNE: Anne ve anne adaylarına eğitim veriliyor. Bugüne kadar 750 bin kişiye ulaşıldı. 18 binden fazla seminer düzenlendi.
narkotim: 2014 senesinde uygulamaya geçen NARKOTİM projesi ile sokaklarda uyuşturucu satıcılarına göz açtırılmıyor.

> ALAN DENETİMİ: 20 kentte başlatılan uygulama ile madde bağımlıları ile sokak satıcıları arasındaki bağ kesiliyor.

> UYUMAMA PROJESİ: Tek tuşa basarak ihbar yapılıyor. Uygulamayı 503 bin kişi indirdi,43 bin ihbar yapıldı.

> NARKOREHBER: 25 yaş üstü yetişkinlere madde bağımlılığında farkındalık yaratma maksadıyla Narko Rehber Projesi yaşama geçirildi. Narkotik Eğitim Tırı Projesi ile 40 kentte 538 bin 534 kişiye ulaşıldı.

> METRUK BİNALAR: Uyuşturucu kullanımında başı çeken metruk binaların 78 bin 537’si yıkıldı. 16 bin 631 bina ise rehabilite edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.