Yanlış ultraviyole kullanımı virüsten tehlikeli olabilir!

Corona virüs salgınının devam ettiğini belirten uzmanlar, laboratuvar ortamlarında bazı virüs ve mikropların ultraviyole ışınlarıyla etkisiz hale getirildiğini, ancak bu ışınların bilinçsiz şekilde mekan ve ürün temizliğinde kullanılmasının insan sağlığı açısından riskli olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının dalga boyuna göre A,B ve C biçiminde 3’e ayrıldığını, bunlardan en tehlikelisinin ultraviyole-C olduğunu belirtti.

Bu ışının lamba biçiminde üretilip dezenfeksiyon maksadıyla hastane, koronavirüs test laboratuvarı gibi özel ortamlarda kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Ultraviyole lambaları virüslü olabilecek ortamlarda havada kalan mikroorganizmalarla virüsün bulaşabileceği yerleri dezenfekte etmek üzere önlemler aldıktan sonra çalıştırılıyor.

Ultraviyole ışığı sadece temas ettiği yerleri dezenfeksiyon ediyor. Ulaşmadığı yerleri ise dezenfekte etmez. Alışveriş merkezlerinin dezenfeksiyonunda kullanılan ultraviyole ışınlarının, tekstil ürünlerine etkisi üstüne yapılan çalışmalar neticesinde zarar verdiği biliniyor.

Mermer, granit gibi yapılar ve yürüyen merdivenlerin yapımında kullanılan malzemelerin bu ışınlara dayanıklı olabileceği kabul edilebilir. Buralar böyle dezenfekte edilebilir ama kesinlikle insanların varlığında bu yapılmamalı.

Ultraviyole ışınlarının yüzeylere uygulanması mümkün, fakat her türlü önlem alındıktan sonra yüzeydeki mikroorganizmaların ulaştığı yerler kontrollü olarak insanların yokluğunda ve uygulayan kişi zarar görmeyecek biçimde yüzeylere tatbik edilebilir” şeklinde konuştu.

‘CANLININ OLDUĞU ORTAMLARDA KULLANILMAMALI’

Ultraviyole- C ışınlara gözlere zarar verdiği için kesinlikle bakılmaması ve polarize gözlük, ultraviyole kesici siperlik gibi önlemler uygulanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Canlı ile ultraviyole ışınlarının ilişkisini kesmek gerekiyor.

Ne bakmak ne de bulunduğu ortama girmemek gerekiyor. Ultraviyole lambasını herhangi bir açık ortamda, sokakta, evde, caddede, bahçede kullanmak çok riskli ve tehlikeli.

Ultraviyole ışınlarının mikroorganizmalara zarar vereceği herkes tarafından biliniyor ama mikrop mu öldüreceğiz, insanları mı öldüreceğiz? Bu gibi ışınları kullanmak için eğitim almak gerekir.

Her yere rastgele ultraviyole ışığı koyarak koronavirüsten kurtulalım biçiminde bir uygulamanın asla yapılmaması gerekir. İnsan bedeninde koronavirüse karşı kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Kesinlikle doğru bir uygulama değildir. Faydasından çok zararı olacaktır” diyerek konuştu.

‘DOĞRUDAN BAKAMAZSINIZ’

Trabzon’da elektrikçi Şaban Orçun da ultraviyole lambalarının sadece hastanelere satışını yaptığını belirterek, “Ultraviyole lambalarını herkesin alabileceği bir ampul türü değil.

Bu ampuller mikrop kırıcıdır. Hastaneler dışında pek fazla kullanılmaz. Normal bir ampul gibi de kullanılmaz. Doğrudan ampule bakamazsınız. Kapalı bir kutuya koyulur. Perdelenerek ışığın aşağıya verilmesi gerekir. Işıktan korunmanız için güneş gözlüğü takılması gerekir” şeklinde konuştu.

ULTRAVİYOLE C IŞIĞI NEDİR?

Kaynağı güneş olan ve mor ötesi ışık olarak da bilinen ultraviyole C ışığı (UV-C), insan vücuduna temas ettiği anda kanser riskini yükseltmektedir. UV-C ışıklarını hayat alanlarında filtresiz olarak kullanmak tehlikelidir.

UV-C korumasız ve filtresiz kullanıldığında hücrelerin yapı taşı olan DNA ve RNA’yı parçalayarak cilt kanseri ve körlüğe sebep olmaktadır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı