Yanlış ayakkabı seçimi ortopedik sorunlara yol açabilir

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr.Ozan Ali Erdal, ayakkabı seçiminin önemini ve oluşturabileceği ortopedik sorunları anlattı.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ayak sağlığı açısından çok önemlidir. Doğru ayakkabı seçimi özellikle okul çağı döneminde ayak gelişiminde çok belirleyici olmaktadır.

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Uygun ayakkabıda aranması gereken ilk özellik uzun süre rahatsızlık vermeden yürümeye izin vermesi olmalıdır. Ayakkabının burun kısmı sıkı olmamalı ve de en önemlisi topuk desteği yetersiz olmamalıdır. Uzun süre idare etmesi için büyük boy ayakkabı alınması da oldukça sakıncalıdır.

Yanlış ayakkabı seçiminin neden olabileceği sorunlar

Yanlış ayakkabı seçiminde çocukta ayak, ayak bileği ağrıları ve ileride diz, kalça ve bel problemleri gelişebilir. Ayaklar arasında hafif şekil veya büyüklük farklılıkları olabileceği için ayakkabı alırken çocuğun her iki ayağında da deneme yapılması uygun olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Çocukların ayakları özellikle üç yaşına kadar hızla büyür. Bu nedenle iki yaşına kadar olan çocuklarda iki ayda bir, iki yaş ile üç yaş arası çocuklarda ise üç ayda bir ayak büyüklüklerine ve ayakkabı boyutlarının uygunluğuna bakılmalıdır.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı