adplus-dvertising

Yangının çıktığı noktayı ‘Kadro’ tespit etti

Salı günü akşam saatlerinde başlayan ve 4 gündür devam eden orman yangının zanlısı yakalanırken, yangının çıkış noktasını Türkiye’nin tek Yangın Tespit Köpeği Kadro tespit etti.
Takip et
Yangının çıktığı noktayı ‘Kadro’ tespit etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalya İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan yangın tespit köpeği Kadro kundaklama zanlısının bulunduğu alanlarda hassas burnu ile yanıcı maddenin bulunduğu alanı tespit edebiliyor ve tepki veriyor.
Marmaris Amazon Koyu Bördübet 7 Adalar mevkiinde başlayan orman yangının sonrasında Antalya’dan Muğla’ya gönderilen yangın tespit köpeği Kadro, yangının başladığı noktalarda hassas burnu ile yanıcı madde kokusuna tepki vermesi için dolaştırıldı.

Yangının çıktığı noktayı ‘Kadro’ tespit etti

Golden Retriever cinsi, 7 yaşındaki yangın tespit köpeği ‘Kadro’ Bördübet 7 Adalar mevkiinde eğiticisi nezaretinde bölgede hassas burnu ile yanıcı madde tespiti yaptırılması neticesi yangının çıkış noktasında tepki verdi. Yangın tespit köpeği Kadro’nun tepki verdiği noktada iki tane benzin bidonu bulundu.

Yangının çıkış noktasında bulunan iki tane benzin bidonundan yola çıkan Jandarma ekipleri zanlının kimliğini belirlediler. Şüpheli S.A. gözaltına alınmasının sonrasında suçunu itiraf etmiş ve bugün Marmaris Adliyesine sevk edildi.

Yangın Tespit Köpeği Kadro

Golden Retriever cinsi, 7 yaşındaki yangın tespit köpeği ‘Kadro’ Türkiye’nin tek yangın tespit köpeği olma özelliğini taşıyor. Genellikle kundaklama şüphesi olan orman yangınına partneri ile beraber giden ‘Kadro’, bölgede hassas burnuyla tarama yapıyor. Mazot, benzin, tiner gibi yanıcı maddelerin kokusunu alarak yer tespiti yapan ‘Kadro’, yangınların kundaklama neticesi çıkıp çıkmadığını belirliyor. Kundaklama sonucuna ulaşıldığında ise ‘Kadro’, kullanılan yanıcı maddeler ile alakalı tepki vererek oturuyor. Yangın tespit köpeği ‘Kadro’, bu özelliği sebebiyle Türkiye’nin tek yangın tespit köpeği olma özelliğini taşıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.