adplus-dvertising

Yangın emniyet şeritleri binlerce hektar alanı kül olmaktan kurtarıyor

Geçtiğimiz günlerde Manisa’nın Akhisar ilçesinde çıkan orman yangını sonrası yangın emniyet yol ve şeritlerinin önemi bir defa daha gün yüzüne çıktı. Yangını kontrol alma noktasında mühim rol oynayan yol ve şeritler ile Orman Genel Müdürlüğü personelinin yoğun gayretleri sayesinde binlerce hektar alan kül olmaktan kurtarıldı.
Takip et
Yangın emniyet şeritleri binlerce hektar alanı kül olmaktan kurtarıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaz aylarının başlaması neticesi meydana gelen yüksek sıcaklıklara güçlü rüzgarların da etkisi eklenince orman yangını riskinin arttığı bölgelerde Orman Genel Müdürlüğüne bağlı personellerin yoğun çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Orman yangınlarıyla mücadelede hava ve yer ekiplerinin müdahalesi kadar orman yangın emniyet yol ve şeritleri de büyük önem taşıyor. 24 Temmuz tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alınmasında mühim bir rol oynayan orman emniyet yol ve şeritleri ile Orman Genel Müdürlüğü personelinin üstün çabaları sayesinde yangının blok ormanlara ve yerleşim yerlerine daha çok zarar vermeden kontrol altına alınmasını sağladı.

Yangının en can alıcı noktalarından biri olan ve yangının kontrol altına alındığı yangın emniyet yolunda İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Akhisar İşletmesinde Çağlak Orman İşletme Şefi Orman Mühendisi Esma Baykara, yangın emniyet yol ve şeritlerinin hem müdahaleyi kolaylaştırdığına hem de zor koşullar altında müdahalelerde bulunan personele nefes aldırdığını belirtti.

Yangın emniyet şeritleri binlerce hektar alanı kül olmaktan kurtarıyor

“Müdahalemizi kolaylaştırdı”

İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Akhisar İşletmesinde Çağlak Orman İşletme Şefi Orman Mühendisi Esma Baykara, “24 Temmuz tarihinde Akhisar ilçesinde çıkan orman yangınının en mühim cephelerinden biriyiz. Burayı mühim kılan etken, devamında blok ormanlarımızın ve kırsal köylerimizin bulunması. Üstünde bulunduğumuz yangın emniyet yolu müdahalemizi oldukça kolaylaştırdı. Personelimizin de gayretiyle bu cephemizi kontrol altına aldık” şeklinde konuştu.

Yangın emniyet şeritleri binlerce hektar alanı kül olmaktan kurtarıyor

“Yol kenarlarına yangına dayanıklı türler dikiliyor”

Yangın emniyet yolu ve şeritleri hakkında teknik bilgiler veren Baykara şunları belirtti:
“Yangın emniyet yolu ve şeritleri yangın çıkmadan önce doğal ve yapay engellerden faydalanılarak yapılan ve genelde üstünde yanıcı madde bulunmayan çıplak yollarımızdır. Genişlikleri 6 ila 15 metre arasında değişmektedir. Tesis edilirken de şerit kenarına yangına dayanaklı türler yani selvi gibi yanması güç ağaç türleri tercih edilir. Orman yangınlarında hassas bölgelerde hem yangına kolayca müdahale edebilmek için hem de normal koşullar altında cereyan eden orman yangınının daha çok büyümesini önlemek için Orman Genel Müdürlüğü yangın emniyet yol ve şeritlerini planlamaktadır. Yangın emniyet yol ve şeritleri her yıl risk yönetimi çerçevesinde yangın sezonu öncesinde yanıcı maddelerden arındırılır ve mineral toprak ortaya çıkarılarak yangının yayılmaması amaçlanır. Bu yol ve şeritler yangının büyümemesi için savunma hattımızdır öncelikle. Sırtlarda yapılır genelde, hava akımının hızının da azalması sebebiyle bu tesisler yangına müdahale için en uygun savunma yerleridir. Bir öbür maksadı ise mekanik engel oluşturmasıdır. Yangın üçgeninin bir öbür ayağı da yanıcı maddedir. Bu yol ve şeritler yanıcı maddelerden arındırdığı için yangın için mekanik engel yaratır. Son olarak amaçlarından biri de ulaşımdır. Yangın anında en mühim hususlardan biri de zamanında müdahaledir. Hava araçlarıyla müdahalede problem asgari düzeye inse de yer ekiplerinin yangına müdahale etmesi gerekmektedir. Bu ekiplerin sahaya ulaşmasında ve yangına müdahalesinde orman yollarının yanı sıra şeritlerinden de büyük ölçüde faydalanmaktayız ve müdahale daha kısa zamanda gerçekleşmektedir.”

Yangın emniyet şeritleri binlerce hektar alanı kül olmaktan kurtarıyor

“Şeritler bugünler düşünülerek yapılmış”

Yanan alanın 1996 senesinde ağaçlandırılan bir bölge olduğuna dikkat çeken Baykara açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Bulunduğumuz alan 1996 senesinde yaşama geçirilen bir ağaçlandırma sahasıdır. Burada şeritler tesis edilirken bugünler düşünülmüştür. Seneler sonra ortaya çıkan orman yangınları sırasında zor koşullar altında mücadele eden ama gerçekten zor koşullar altında mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü personeline yangın anında bir nefes aldırmıştır. Bu da ülkemizin en köklü kuruluşlarından biri olan Orman Genel Müdürlüğünün deneyimi ve öngörüsünün örneklerinden yalnızca biridir. Vatandaşlarımızın uyarılarımızı dikkate almasını, ormanlık alan ve çevresinde ateş kullanırken daha dikkatli olmalarını, gördükleri en ufak dumanı bile 177 ve 112 ihbar hatlarını arayarak bizlere bildirmelerini rica ediyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.