adplus-dvertising

Yanan orman arazileri imara mı açılıyor? sorusuna Bakan Ersoy’dan cevap!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın ve yanan orman arazilerinin imara açıldığı iddialarına yanıt verdi.
Takip et
Yanan orman arazileri imara mı açılıyor? sorusuna Bakan Ersoy’dan cevap!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,

Bakan Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlığının bütçesi üstündeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Azınlık vakıflarının seçimlerine ilişkin 2020’de geçici bir çözüm yaratılarak kalıcı yönetmelik için bir senelik süre istendiğini anımsatan Ersoy, bu süre dahilinde Nisan sonuna doğru yönetmeliğin çıkarılacağını belirtti.

Bakanlık bünyesinde 2020 senesi Mart ayında Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığının kurulduğunu ve ekip sayısının üç kat artırıldığını kaydeden Ersoy, bu kapsamda ülkeler arası anlaşmaların önemine işaret ederek, 9 ülkeyle uluslararası anlaşmaların imzalandığını bildirdi.

GÖBEKLİTEPE HİÇ OLMADIĞI KADAR DÜNYA ÇAPINDA BİLİNİR HALE GELDİ

Göbeklitepe’ye yeterli ilginin gösterilmediği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ersoy, Göbeklitepe’nin hiç olmadığı kadar dünya çapında bilinir hale geldiğini belirtti.

Ersoy, “Göbeklitepe’yi Güneydoğu Anadolu’nun kurtuluş reçetelerinden biri olarak görüyoruz. Göbeklitepe, Göbeklitepe’yle sınırlı değil. Şu ana kadar yaptığımız kazı incelemeleri neticesi 11 adet daha benzer yerleşim yeri bulduk. Bir tanesi Karahantepe’ydi. Ben onun geçen yıl müjdesini vermiştim. Toplam 12 oldu. 12 ile de sınırlı kalmayacak, 20’ye kadar gidecek.” diyerek konuştu.

Ersoy, bu çalışmayı uluslararası statüye getirdiklerini, Türkiye ve yurt dışından yapılan akademik müracaatları da kabul ettiklerini vurguladı. Göbeklitepe ve öbür tepeleri içinde barındıran Taştepeler bölgesinin, yapılacak yoğun tanıtımlarla dünyada öne çıkan bir nokta haline geleceğini söyleyen Ersoy, “Mısır için piramitler neyse Türkiye için, Güneydoğu için de Taştepeler o olacak.” ifadesini kullandı.

“TURİZMİMİZ ÇOK ÇOK İYİ GİDİYOR”

Dünya genelinde turizmin çok zor bir döneme girdiğini, 2020 ve 2021 verilerinde Avrupa’da büyük ölçekli turizm yapan ülkeler arasında Türkiye’nin açık ara önde olduğunu söyleyen Ersoy, Türkiye’nin turizm tarihinde ilk defa İspanya’dan daha çok turist ağırladığını belirtti.

Güvenli Turizm Sertifikası’nın önemine ve TGA’nın gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetlerine dikkati çeken Ersoy, “Çok yoğun çalışmalarla sezona girerken ne dedik? ‘Her şartta biz 25 milyon turist 20 milyar dolar geliri getireceğiz.’ dedik. Geçen ay da bu rakamı 28 milyon turist 22 milyar dolar gelir olarak revize ettik. Turizmimiz çok çok iyi gidiyor. Hiç boşluk bırakmıyoruz. Muhtemelen 24 milyar doları da sene sonunda yakalayacağız inşallah. Şu anda turizmcilerle el ele verdik, yoğun bir biçimde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Turizm sektöründe personelin işsiz kaldığı iddialarına değinen Ersoy, turizmciler olarak personel aradıklarını söyleyerek, “500 bin personel işsiz diyorsunuz, tam tersi biz 500 bin personel arıyoruz şu anda.” şeklinde konuştu. Ersoy, özellikli personel problemin çözümü ile alakalı Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Meslek Liseleri’ne ilişkin imzalanan protokolün kazanımlarına değindi.

Sektör temsilcileriyle hazırladıkları meslek eğitim programlarını yılbaşından sonra başlatacaklarını söyleyen Ersoy, verilecek eğitimlerle her sene 25 bin personelin sektöre kazandırılmasını hedeflediklerini anlattı.

“TGA, 15 KİŞİLİK YÖNETİM KURULUNDAN OLUŞUYOR”

TGA’nın oluşumuna ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Ersoy, TGA’nın 4’ü kamu 11’i özel sektörden olmak üzere 15 kişilik yönetim kurulundan oluştuğunu, özel sektörden gelen 11 kişinin de sektörün kendi içinde kapalı zarf usulüyle yaptığı seçimle tespit edildiğini anlattı.

Yapılacak harcamalara sektör temsilcilerinden oluşan üyelerin karar verdiğini söyleyen Ersoy, salgın sebebiyle devamlı değişkenlik gösteren şartlara karşı dirençli bir yapı yaratıldığını dile getirdi.

TURİZM TEŞVİK YASAYA’NA YÖNELİK ELEŞTİRİLERE YANIT

Turizm Teşvik Yasası’na ilişkin eleştirilere yönelik yanıt veren Ersoy, düzenleme ile konaklama tesislerindeki uzmanlığı gereği yetkinin yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sınırlandırıldığını belirtti. Ersoy, “İlave bir yetki yok. Tam tersi koruma yapılıyor, sınırlandırma getiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının da tahsis edeceği orman arazisini öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığından talep etmek ve Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görüşü ve oluru ile arazinin devri alması mümkün. Yani onay da kalkmış değil.”

YANAN ORMAN ARAZİLERİ

Yanan orman arazilerinin imara açıldığı iddialarına değinen Ersoy, Bodrum Güvercinlik’teki arazinin tahsis işleminin 1997’de yapıldığını, 2006’da ise kesin arazi devrinin gerçekleştirildiğini, yangının ise 2007’de çıktığını belirtti.

CHP’Lİ MÜRSEL ALBAN’IN İDDİALARI

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın iddiaları üstüne Bakan Ersoy, Alban’ın kendisi hakkında daha önce de ithamlarda bulunduğunu, bunun üstüne açtığı davayı kazandığını anımsattı.

İddialara ilişkin Bakan Ersoy, şunları belirtti:

“1974 senesinde alınmış olan baba mirası Bodrum Torba’daki arazinin terki olan ve fiiliyatta ihtiyaç olmadığı için belediye tarafından hiç açılmamış yalnızca kağıt üzerinde olan yolun, firmamın talebi daha yokken seneler önce Bodrum CHP Belediyesinin yolu kaldıran bütüncül plan değişikliği talebinde bulunması, bu talepten seneler sonra komşu parsellerin de şirkete ait olması nedeni ve arazilerin birleştirilmesi için yapılan müracaat neticesi emsal parsel maksimum değer tespiti ile başlayan açık artırmayla şirketin terk ettiği arazinin tekrar şirkete bedeli karşılığı satılması işlemidir. Satıştan elde edilen gelir de devlete irat kaydedilmiştir.”

Arazinin büyük olmadığını ortalama 800 metrekarelik bir alandan bahsedildiğini dile getiren Ersoy, “Adeta bir şaibe varmış gibi anlatılıyor her seferinde.” şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, Alban’ın iddialarına ilişkin lüzumlu hukuki süreçleri pazartesi itibarıyla başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Görüşmelerin sonrasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, bağlı ve ilişkili kuruluşlarının 2022 senesi bütçesi kabul edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.