adplus-dvertising

Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’

24 Haziran 2022, 15:24 tarihinde eklendi
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Buca ve Karabağlar’da geçmiş senelerde yanan alanlarda ağaçlandırma çalışması yaptı, çalışmalar havadan görüntülendi. Bornova ve Ödemiş Bozdağ’da ise genel ağaçlandırma faaliyeti sürdürülüyor. Öte Yandan Adana’nın Kozan ilçesinde geçen sene çıkan yangında küle dönen 1896 hektarlık ormanlık alana serpilen 9 ton tohumda yeşerdi.
Takip et
Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

3 Ağustos 2016’da Buca ilçesi Yıldız Mahallesi’nde yaşanan yangın, mangal ateşinden çıkmıştı. Ormanlık alanda çıkan yangın, yerleşim yerlerine de yakındı. Onlarca hektar alanın zarar gördüğü yangın sonrası İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün yaptığı ağaçlandırma çalışmaları, meyvelerini veriyor. İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan 54 saat süren orman yangını da 18 Ağustos 2019 tarihinde yaşanmıştı.

Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’

Binlerce hektar alanın küle döndüğü yangın sonrası İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma çalışması başlatılmıştı. Çalışmalar neticesinde o bölge de yeşermeye başladı. Bornova ve Ödemiş Bozdağ’da da genel ağaçlandırma faaliyeti gerçekleştirdi. Bütün bu çalışmalar, havadan görüntülendi.

9 ton tohum serpilmişti, Adana’da yanan ormanlık alan yeşeriyor

Geçen sene 28 Temmuz’da çıkan ve 6 mahallede zarara yol açan yangından sonra Orman Genel Müdürlüğü bölgeyi tekrardan yeşertmek için harekete geçti. Akdam, Kızlarsekisi, Salmanlı, Gökgöz, Kuytucak, Akdam, Akaraca mahallelerinde yapılan çalışmalarda yangının izlerinden temizlenen alana 9 ton tohum atıldı.

Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’

Akdam, Göksu ve Tepecikören şefliğindeki görevli orman mühendisleri ve ormancılar serpilen tohumların yeşermesi ile beraber ormandaki fidelerin gelişimini kontrol etti.

Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’

Yanan ormanlık sahada kesilen ağaçlarının gövdesindeki yangının izleri hala yürekleri dağlarken sahaya serpilen ve yeşeren tohumlar geleceğe umut oluyor.

Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’

Kozan Orman İşletme Müdürü Şensu Küçükateş, yanan ormanların bulunduğu bütün alanlarda yoğun mesai harcadıklarını belirtti.

Yanan alanlarda umut ‘yeşerecek’

Akdam Mahallesinde yangının acısını yaşayan Nergül Kara, “Ormanlarımız yeşersin istiyoruz. Tohumları attılar şuanda yeşeriyor. Dualarımız yanan yerler için. Her şeyimiz ormanımız geleceğimiz yangında yandı. Bu orman eskisi gibi yeşersin sevincimizden ölürüz. Fidanlar tohumlar tekrardan yeşeriyor dünyalar bizim oluyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.