Yalova Belediyesi’nin muhasebecisi zimmetine geçirdiği parayla villa almış!

Bir süre önce Yalova Belediyesi'nde çalışan muhasebecinin R.E.'nin zimmetine 1 milyon TL geçirdiği ortaya çıkmıştı. Şimdi ise ortadan kaybolan R.E.'nin 1 milyon TL değerinde villa aldığı öğrenildi.

Yalova Belediyesi’nin muhasebe biriminde çalışan, evli ve 2 çocuk babası R.E., 3 gün önce öğle molasına çıktı. Belediyenin karşısındaki otoparka park ettiği aracına binen R.E., kayıplara karıştı. R.E.’ye cep telefonu numarasından da ulaşamayan Yalova Belediyesi yetkilileri, belediyenin banka hesaplarını inceledi. İncelemede, R.E.’nin bir paravan inşaat şirketi kurduğu ve bu firmanın hesabına para aktarıldığı belirlendi. Bunun üstüne bütün muhasebe kayıtlarını araştırmaya alan Yalova Belediyesi yetkilileri R.E. ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yalova Belediyesi’nce, İçişleri Bakanlığı’ndan Mülkiye Müfettişi ve Sayıştay’dan denetçi talep edilerek soruşturma derinleştirildi. Yapılan ilk araştırmaların sonrasında Yalova Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan Kaş da açığa alındı.


1 MİLYON TL DEĞERİNDE VİLLA ALMIŞ

İncelemede R.E.’nin 8-9 ay önce Yalova merkezde 1 milyon TL değerinde villa aldığı gün yüzüne çıktı. Evin, banka kredisi kullanılarak alındığı öne sürüldü. R.E.’nin almış olduğu ev, drone ile havadan görüntülendi. Öte yandan R.E.’nin, kiraya verdiği bir taksisinin de olduğu öğrenildi.

YALOVA BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Olayla alakalı Yalova Belediyesi’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemiz Mali Hizmetler Müdürlüğü çalışanı R.E. tarafından muhasebe kayıtlarında yapılan usulsüz işlemlerin tespiti ardından başlayan sürecin kamuoyuna yansımasıyla beraber esassız birtakım iddialarda beraberinde gündeme gelmeye başladı. Bu esassız iddialar ve telaffuz edilen abartılı rakamlar üstüne tarafımızca açıklama yapılması zarureti ortaya çıkmıştır. 20 senenin üstünde bir zamandır belediyemizde kadrolu işçi olarak aynı departmanda görev yapmakta olan R.E.’nin muhasebe kayıtlarında yapmış olduğu vaziyet tarafımızca belirlendikten sonra Belediye Başkanlığınca lüzumlu bütün işlemler ivedilikle yapılmaya başlanmıştır. Vaziyetin tam olarak tespiti ve adli mercilere aktarılması maksadıyla ilk olarak idari soruşturma başlatılmış olup, konuyla alakalı Hukuk İşleri Müdürü muhakkik olarak tayin edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Belediye Başkanlığımızın talimatıyla 06.02.2020 tarihinde Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru edilmiştir. Emniyet kuvvetlerine yapılan müracaatın hemen sonrasında 07.02.2020 tarihinde ise Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunulmuştur. Soruşturmanın daha sağlıklı olarak ilerlemesi için Mali Hizmetler Müdürü açığa alınmıştır. Bütün bu işlemlerin yanı sıra kayıtların daha titiz ve kapsamlı incelenmesi için Yalova Valiliği/Yalova Defterdarlığı’ndan denetmen talep edilmiştir. Bununla beraber İçişleri Bakanlığı’ndan Mülkiye Müfettişi ve Sayıştay’dan denetçi talep edilmiştir. Olayın bundan sonra ki süreci emniyet güçlerinin ve adli makamların kontrolünde devam edecektir. Personelin gerçekleştirdiği münferit olayda belediyemizi ve Başkanlık makamını hedef gösteren mesnetsiz haber ve yorumlar içinde lüzumlu adli işlemlerin yapılacağını bildiririz.”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı