Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

Show TV'de başlayan Yalancı dizisinin yönetmenliğini Hülya Gezer yürütürken senaryosunu da Yazıhane ekibi kaleme alıyor. İngiliz yapımı Liar'dan uyarlanan Yalancı dizisi konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Yalancı dizisi yeni bölümleri ile her hafta cuma akşamı dizi severlerin karşısına çıkıyor. Peki, Yalancı oyuncu kadrosunda kimler var? Yalancı dizisinin orijinali nasıl?
Takip et
Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Show TV’de ekranlara gelen Yalancı dizi heyecan verici hikayesiyle izleyenleri ekran başına kilitlerken diziyi izleyenler, dizideki yalancı karakterin kim olduğunu merak ediyorlar. Peki Liar dizisinde yalancı kim? Yalancı dizisinde yalancı kim, kim doğruyu söylüyor? Adam (doktor) mı, kadın (öğretmen) mı doğruyu söylüyor? Yalancı dizisi hangi diziden uyarlama? Yalancı dizisinde kim yalan söylüyor? Deniz öğretmen mi, Doktor Mehmet mi? Liar dizisinin konusu ne? İşte yanıtlar…

YALANCI DİZİSİ KONUSU

Deniz zeki, yetenekli, kendini işine adamış bir edebiyat öğretmenidir. Mehmet Emir ise ünlü bir cerrah. Oğlu Deniz’in öğrencisidir. Her ikisi de epey zamandır hayatlarına kimseyi sokmamıştır. Aralarındaki çekim, onları önce beraber çıktıkları bir akşam yemeğine daha sonra da hayatlarını alt üst edecek bir dizi olayın içine sürükler. Deniz öğretmen ile cerrah Mehmet Emir keyifli görünen bir akşam yemeği yiyorlar. O gece bir şeyler yaşanıyor ama sadece ikisi biliyor neler olduğunu. Her ikisi de sabah farklı bir duyguya ve farklı bir gerçeğe uyanıyor.

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

YALANCI HANGİ DİZİDEN UYARLAMA?

Liar’ın senaristleri; Relik, The Missing, One of Us, Tripped gibi dizilerde beraber çalışmış Harry ve Jack Williams kardeşler. Yönetmen koltuğunu üçer bölümlüğüne Samuel Donovan ve James Strong paylaşmış. Yapımcı koltuğunda Williams kardeşler ve Strong’a Eliza Mellor eşlik etmiş.

Liar Dizisinin Oyuncu Kadrosunda İse; Joanne Froggatt (Laura Nielsen), Ioan Gruffudd (Andrew Earlham), Zoë Tapper (Katy Sutcliffe) gibi isimler bulunuyor

Show ekranlarının yeni dizisi Yalancı’nın çekimleri İstanbul’un çeşitli semtlerinde gerçekleştiriliyor. İngiliz yapımı Liar dizisinin uyarlamadır.

İlk sezonu 6 bölüm, ikinci sezonu da 6 bölümden oluşmaktadır. Liar dizisinin konusu ise şu şekilde; Laura adında bir öğretmen, ilişkisini yeni bitirmiştir. Dul bir cerrahla randevulaşıp buluşur, ertesi gün neler yaşadığını hatırlamayan Laura, bir şeylerin ters gittiğini anlamıştır. Tecavüze mi uğramıştır, yoksa buluştuğu doktor suçsuz mudur?

BAFTA ödüllerine aday gösterilen İngiliz dizisi Liar’dan uyarlanan, yönetmenliğini başarılı isim Hülya Gezer’in yaptığı dizinin senaryosunu Yazıhane ekibi üstlenmiştir.

LIAR DİZİSİ HANGİ KANALDA?

Liar dizisinin ilk bölümü 11 Eylül 2017 akşamı İngiliz kanallarından ITV ekranlarında başladı. İlk sezonu ise 6 bölümden oluşan dizi, ilk yayın sezonunu ise 16 Ekim 2017 tarihinde noktaladı. Daha ilk sezonu itibariyle herkesi ekran başına kilitleyen yapım çok da uzun sürmeyerek 2. Sezonunda noktalandı.

Dizinin yapımında ortak olan Amerikan kanalı Sundance TV 27 Eylül 2017 tarihinde yayınlamaya başladı diziyi ve orada da sezon sona erdi.
Mini dizi olarak tarif edilen Liar dizisi, reyting ve izleyici sayısı bazında oldukça iyi rakamlar elde edip (6.5 milyon kişi tarafından izlenen sezon finali 2014 rekorunu kırmıştır.) ITV’yi mutlu edince sürpriz bir şekilde 2. sezon için izin geldi. Fakat dizinin çekimleri uzun bir süre başlamadı. ITV, 2. sezon çekimlerine 2019 yılı Ocak ayı içerisinde başlanacağını açıkladı. Dizi 2. sezonun ardından final yaptığını duyurdu.

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

YALANCI DİZİSİ OYUNCULARI

Yalancı dizisinin başrollerinde Burçin Terzioğlu, Salih Bademci, Hazal Türesan, Cemal Toktaş ve Şahin Irmak yer alıyor. Onlara İmer Özgün, Murat Kılıç, Serkan Tınmaz, Efsane Odağ, Fatih Berk Şahin, Emir Çubukçu, Öyküsu Özyürek, Ozan Ayhan, Gizem Erman Soysaldı, Mesut Yılmaz, Doğa Karakaş, Sema Çeyrekbaşı, Özgür Şahin eşilik ediyor.

Burçin Terzioğlu : Deniz Sungur

Salih Bademci : Mehmet Emir Gürsoy

Hazal Türesan : Yasemin Aytekin

Cemal Toktaş : Murat Özdal

Şahin Irmak : Okay Aytekin

İmer Özgün : Canan Ocakçı

Murat Kılıç : Erdal Numanoğlu

Serkan Tınmaz : Arif Ocakçı

Efsane Odağ : Görkem Bilgen

Fatih Berk Şahin : Doruk Gürsoy

Emir Çubukçu : Ahmet Bilgen

Öyküsu Özyürek : Lorin

Ozan Ayhan : Yavuz

Gizem Soysaldı : Tuğba

Mesut Yılmaz : Ali

Doğa Karakaş : Ayaz

Sema Çeyrekbaşı : Türkan

Özgür Şahin : Serkan

Mihrimah Selin Vardar : Derin

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

YALANCI DİZİSİNDE KİM YALAN SÖYLÜYOR? ADAM MI, KADIN MI YALANCI?

Dizide kimin yalan söyleyip söylemediği şu anda bilinmiyor. Sosyal medyada çok tartışılan bu konu ile ilgili bazı fikirler bulunuyor. Birçok kullanıcıya göre dizinin orijinal versiyonu olan ‘Liar’ dizisinde olduğu gibi doktor rolüne hayat veren Salih Bademci’nin yalan söylediği tahminler arasında bulunuyor. Ancak dizinin yerli versiyonunda durumun seyri bilinmiyor.

Dizinin uyarlandığı orjinal senaryoda adam yalan söylemektedir ve kadını gerçekten dediği şekilde istismar etmiştir.

Yalancı dizisinde Dr Mehmet eski eşinin de ölümüne sebep olan iyi bir yalancıdır. Deniz öğretmen ise geçmişte de çalıştığı kurumda taciz iddialarıyla gündeme gelmiş bir kadın. Dr Mehmet bu durumu bildiğinden kendisi için kurban olarak Deniz öğretmeni seçer çünkü kimsenin ona inanmayacağına emindir. Durum böyle de olur. Hatta Dr Mehmet herkesi o kadar iyi kandırır ki Deniz Öğretmene dava bile açar iftira attığını ileri sürerek.

Deniz öğretmen haklılık mücadelesinde bir çok iftirayla karşılaşır çünkü Dr Mehmet her şeyi gizli şekilde ayarlar ve Deniz öğretmenin paranoyak olduğuna inandırıl herkesi.

Bu durum karşısında yılmayan Deniz öğretmen Dr Mehmet’in ölümüne sebep olur fakat öyle iyi yalan söyler ki bu durumdan sıyrılır.

Dr Mehmet’in yalanıyla başlayan hikaye Deniz Öğretmenin yalanıyla sonlanır.

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

UYARLAMA YAPILAN LİAR DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Sevgilisinden kısa bir süre önce ayrılan Laura, bir lise öğretmenidir. Sınıfındaki öğrencilerden Luke’un cerrah babası Andrew ile bir randevuya çıkarlar. İkili beraber yemeğe çıkarlar ve güzel bir akşam geçirirler. Ancak bu gecenin sabahında ikisi de olayları bambaşka anlatır. Laura, Andrew tarafından tecavüze uğradığını iddia eder ve takıntılı bir şekilde bu olayı araştırmaya başlar. Çünkü ortada bir kanıt yoktur.

Andrew ise şaşkın bir şekilde Laura’nın hareketlerine anlam veremez ve tecavüz suçlamasını kesinlikle reddeder. Andrew ve Laura.. Bu 2 kişiden biri yalan söylemektedir ama hangisi? Liar dizisinin ilk sezonun da kimin yalan söylediği ortaya çıkar. İkinci sezonunda ise olay başka bir yöne evrilir ve cinayetin içerisinde bulur seyirci kendisini. Bu seferde cinayeti kimin işlediğine dair ortada bir yalan vardır.

Öğretmen Laura Nielson (Froggatt), randevularından sonra onu eve bırakan cerrah Andrew Earlham ile çıkmayı kabul eder. Earlham telefonu çalışamayınca bir taksi çağırmak için içeri girer. Eylem, Laura’nın doktorun kendisine ilaç verdiğini ve tecavüz ettiğini fark etmesiyle ertesi sabaha taşınır.

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

Cinsiyetin rızaya dayalı olduğu konusunda ısrar eden Earlham aleyhindeki dava polis tarafından düşürüldü. Bu, Laura’nın gerçeği takip etmesini engellemez ve nihayet birinci serinin yarısında, bir flashback bize onun uyuşturulduğunu ve tecavüze uğradığını gösterir.

Suçlamalar için yeterli kanıt olmadan, zaman çizelgesini üç ay boyunca hareket ettirir ve Laura hayatına devam etmeye çalışır. Ama Andrew’un kadınlara karşı çılgınlığını sürdürdüğünü görünce yolundan sapar.

Tecavüze uğradığı konusunda yeterli bir delili bulamayan Laura, yaşamına devam etmeye çalışır. Ancak diğer yandan hiç pes etmeden gizlice doktorun peşine düşer. Bulduğu bir USB sonucunda bazı gerçekleri anlayan Laura, bunları ortaya çıkartır. Böylece gerçek yalancının doktor Andrew olduğu anlaşılır. Ancak olaylar karışından şok olan Andrew’in oğlu, babasının kaçma teşebbüsü sırasında intihar eder. Oğlunun intihar teşebbüsünden dolayı gidemeyen Andrew, geçmişe dair sakladığı bazı görüntüleri ortaya çıkararak kendisini bu olaydan kurtaracak kişileri tehdit etmeye başlar.

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

Daha sonra işin içinden çıkamayan Andrew, Laura’ya karşı iyicene hırçınlaşır ve saldırganlaşmaya başlar. Yaptığı gizli bir plan ile onu öldürmeye giden Andrew heyecanlı bir boğuşmanın sonunda Laura tarafından öldürülür. Son bölüme kadar masumluğunu ispatlamaya çalışan ve her yolu deneyen Laura, en sonun Andrew yüzünden katil olur…

Yalancı Dizisinde Yalan Söyleyen Kim Belli Oldu! Yalancı hangi diziden uyarlama, konusu ne?

DS Rory Maxwell (Danny Webb) ve polis memuru oğlu Greg (Jack Colgrave Hirst) de plana bir ölçüde dahildir. Andrew, Greg’in bir subay olarak kariyerini mahvedecek aşırı dozda kokain nedeniyle üç kez hastaneye kaldırıldığını kanıtlayan kanıtlara sahiptir. Rory ve Greg bunun ortaya çıkmasını engellemek için Laura’nın Sat Nav’ini aldı ve Andrew’un planlı ölüm gününde nakliye konteynırlarının yanındaymış gibi görünmesi için yeniden programlaması için Oliver’a verirler. Ancak Andrew için her şey tam olarak plana göre gitmez.

Dizi olağan şüphelileri sıralarken Andrew’ün tecavüz ettiği 3 kadın (Laura, Vanessa ve Winnie) ve hayat arkadaşlarını sunmuştur. Olayı araştıran ve görevlendirilen polis memuru Karen Renton ise hislerinin onu yönlendirmesi sonucu ısrarla cinayetin Laura tarafından işlendiğini öne sürmüştür.

Laura’nın kız kardeşi Katy (Zoë Tapper) ve ayrı yaşadığı kocası Liam (Richie Campbell), hastanenin güvenlik kamerası görüntülerinden, Andrew’un araba anahtarlarını alan adamın Oliver olduğunu anladı. Nerede kaldığını öğrendiler ve tam adını bir kimlik kartından alırlar. Ziyaretinin ardından, meseleleri görüşmek üzere Greg’i aradı ve bu konuşma polis tarafından kaydedildi. Daha sonra Andrew’un öldürülmesinin yanı sıra bir polis memuruna şantaj ve cinsel saldırı nedeniyle tutuklanırlar.

Oliver, Andrew’un öldürülmesi de dahil olmak üzere birçok suçtan hapse gönderilmişti, DI Renton’a göre dava kapanmıştı. Laura’nın Andrew’u öldürdüğünü derinlerde bilir ama ona karşı hiçbir kanıtları olmadığı için gitmesine izin vermeye karar verir. İzleyicilerin daha önce öğrendiği gibi, DI Renton tacizci bir ilişki içindedir ve bunun için hapse girer.

Bölümün sonunda, DI Renton davadan uzaklaştı ve ikisi de bataklıklarda gerçekte ne olduğu konusunda sessiz kalmak için karşılıklı bir anlaşmaya vardılar.

YALANCI DİZİSİNİN ORJİNALİ LIER DA YALAN SÖYLEYEN KİM?

Londra’da dizinin bir tanıtımına katılan dizinin yazarları Jack and Harry Williams Liar dizisinde yalancının kim olduğunu çok geçmeden açıkladı.

Artık ITV’nin Liar dizisindeki yalancının kim olduğunu biliniyor. Ama senaryo yazarları Jack ve Harry Williams neden Andrew Earlham’ı erken ifşa ettiler?

Milyonlarca izleyici Andrew Earlham’ın (Ioan Gruffudd) ceketinin cebinden bir şişe çıkarıp bir kadeh kırmızı şaraba biraz uyuşturucu koymasını izlerken, diziyi izleyen herkes kesinlikle nefes nefese kalmıştı. Haftalarca merak ettikten sonra yalancının kim olduğunu aniden biliyoruz. Dizinin yaratıcıları Jack ve Harry Williams, Laura Nielson (Joanne Froggatt) tecavüzüyle ilgili gerçeği söylüyor ve Andrew’un tüm cazibesi ve küstahlığı bir maskaralıktan ibaret olduğu ortaya çıkıyor.

Andrew’un Laura’yı uyuşturan kişi olduğunu ifşa ederek izleyiciler için bu gizemi ortadan kaldırarak Williams kardeşler çok zekice bir şey yapıyorlar. Başından beri Laura’yı sahte bir suçlayıcı yapmaları pek olası görünmüyordu.

“Erkekleri tecavüzle suçladıklarında kadınların rutin olarak inanılmadığı bir dünyada, tecavüz kurbanının uydurduğu bir TV dizisi yazmak oldukça sorumsuz olurdu.”ndiye konuşan Williams kardeşler, bu gelişmenin gerekli olduğunu söyledi. Williams kardeşler gizemi uzatmak yerine Andrew’un suçunu izleyicilere ifşa ettiler. Dizinin Türkiye uyarlaması olan Yalancı da bu konunun ne zaman ortaya çıkacağı ise bilinmiyor…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.