Yabancıların Türk vatandaşı olabilmesi için şartlar değişti!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre; yabancı uyruklu kişilerin bazı koşulları karşılayarak Türk vatandaşlığına kabulündeki yönetmelikte değişiklik yapıldı.
Takip et
Yabancıların Türk vatandaşı olabilmesi için şartlar değişti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan, ‘Türk Vatandaşlığı Yasanın Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre; yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığına kabulündeki koşullarda değişikliğe gidildi.

Böylelikle, yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığına geçişi için istenen yeni koşullar şöyle sıralandı:

En az 500 bin Amerikan Doları yahut karşılığı döviz tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen. En az 250 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarındaki taşınmazı tapu kayıtlarına 3 sene satılmaması şerhi koyulmak koşuluyla satın aldığı yahut kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 250 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 sene süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek koşuluyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vaat edildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenen

En az 50 kişilik istihdam yarattığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenen

En az 500 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarında mevduatı 3 sene tutma koşuluyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca belirlenen

En az 500 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarında Devlet borçlanma araçlarını 3 sene tutma koşuluyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen. En az 500 bin Amerikan Doları yahut karşılığı döviz tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı ve girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az 3 sene elinde tutma koşuluyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca belirlenen kişiler.

İÇİŞLERİ BÜNYESİNDE KOMİSYON KURULABİLECEK

Yönetmelik değişikliği ile vatandaşlık kazanma başvurularıyla alakalı süreci takip etmek maksadıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulabilecek.

Vatandaşlık kazanmak için söylenen kapsam ve tutarda yatırım koşullarının sağlanıp sağlanmadığının tespitinde uygulanacak usul ve esaslar, tespiti yapan kurum tarafından tespit edilecek.

GELİRLER TL MEVDUATINDA TUTULACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulunca söylenen döviz tutarları işlem öncesinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankaya ve bu bankaca da Merkez Bankası’na satılacak. Satım neticesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca elde edilen Türk Lirası tutarlar Türk Lirası mevduatta, Hazine ve Maliye Bakanlığınca elde edilen Türk Lirası tutarlar Türk Lirası cinsinden devlet borçlanma araçlarında 3 sene süreyle tutulacak. Konuya ilişkin uygulama ve esasları Merkez Bankası tespit edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.