adplus-dvertising

Yabancılar Nevruz etkinliği için Alanya’ya akın etti!

Nevruz için ilk tercihleri Türkiye olan İranlılar, ‘Çarşamba Suri’ etkinliği için Alanya’da buluştu. İranlılar dışında Rus ve Ukraynalı yerleşik yabancıların da alaka gösterdiği etkinliğe katılanlar ateş üstünden atlayıp, Latin dansları eşliğinde eğlendiler.
Takip et
Yabancılar Nevruz etkinliği için Alanya’ya akın etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alanya’da yaşayan ve tatil için gelen İranlılar, Alanya Kalesine karşı yakılan ateşin üstünden atlayarak ‘Çarşamba Suri’ kutladılar. Hicri Şemşi takvimine göre senenin son Salı gecesi yapılan kutlamalarda ateşin üstünden atlanıyor, doyasıya eğleniliyor. Ortalama 300 kişinin katıldığı etkinlikte İran’ın haricinde Rus ve Ukrayna uyruklular da yer aldı. Damlataş Plajında yapılan kutlamalarda İran’a özgü şarkılar ile eğlenmeler dikkatlerden kaçmadı.

Aralarında başka uyruktan insanların da olduğunu belirten Melda Müsavi, “Biz hepimiz İranlıyız ama yabancılar da var. Nevruz’dan önce kutlanan bir parti. Çok eski kültürümüzde var olan bayramları devam ettiriyoruz. Müzik ve eğlence var hepinizi davet ediyoruz. Biz İranlılar için medeniyet ve kültür çok mühim” şeklinde konuştu.

Hicri Şemsi takvimine göre senenin son Salı akşamını ateşin üstünden atlayarak kutladıklarını söyleyen Amirdanial Hjikarimi, her sene Nevruz’dan önce kutlanıldığını fakat bazı dönemlerde aynı güne denk geldiğini belirtti.

Farklı etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını belirten Occo Beach Club işletmecisi Yavuz İlkan “Bugün İranlıların özel bir günü. İçeride ortalama 300 adet İranlı var. Bunların arasına Rusya, Ukrayna ve öbür ülkelerden bazı vatandaşlar da katıldı. Güzel bir etkinlik oluyor. Çarşamba günleri Latin dansları, Cuma günleri özel bir gecemiz var. Kış mevsiminde bu etkinlikleri yaparak turizmi canlı tutmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.