XRP davası ne zaman görülmeye başlanacak?

Aralık 2020 sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından blockchain devi Ripple’a menkul kıymet davası açılmıştı. Açılan davada 1,3 milyar dolarlık tazminat talep edilirken XRP’nin menkul kıymet olduğu da iddia edildi. Ripple, SEC’in XRP hakkındaki işlevini görmezden geldiğini, SEC’in tek başına buna karar verme hakkının olmadığını belirtti. Peki XRP davası ne ne zaman?
Takip et
XRP davası ne zaman görülmeye başlanacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ripple, SEC’in XRP hakkındaki işlevini görmezden geldiğini belirterek, SEC’in tek başına buna karar verme hakkının olmadığını belirtiyor. Bu doğrultuda birçok vatandaş XRP davası ne zaman görülmeye başlanacak sorusunu gündeme getiriyor. Peki, XRP davası ne zaman görülmeye başlanacak? İşte tüm
detaylar…

XRP davası ne zaman görülmeye başlanacak?

ABD Güney New York Bölge Mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Ripple Labs arasında görülecek davanın ön duruşma tarihi olarak 22
Şubat 2021’i belirledi. Salı günü paylaşılan dava belgesine göre tüm tarafı temsilen eden dava vekili telefon üzerinden ön duruşma konferansı gerçekleştirecek.

Davanın tarafları, ön duruşma hazırlıklarının bir parçası olarak ön duruşma tarihinden bir hafta önce şunları belirten ortak bir mektup sunacak:

(1) şikayetin fiili ve yasal dayanakları dahil davanın kısa bir tanımı (s) ve savunma (s), (2) tüm tasarlanmış önergeler ve (3) anlaşma ihtimali.” SEC, geçtiğimiz
günlerde Ripple’ın XRP token’ları satarak menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini söylemiş ve blockchain şirketinden şikayetçi olacağını açıklamıştı. XRP’nin menkul kıymet mi yoksa emtia mı olduğu hem kripto sektöründe hem de bu sektörün dışında uzun zamandır tartışılan bir konu.

Davanın duyulmasının ardından birçok borsa XRP işlemlerini askıya alma kararı aldı. Bitwise Asset Management gibi yatırım şirketleri de XRP yatırımlarını nakde çevirerek sonlandırmayı tercih etti in the wake of the SEC enforcement action. XRP fiyatı da büyük değer kaybetti ve aralık ayı genelinde yüzde 65’ten fazla değer kaybetti.

XRP destekçileri SEC davası için imza topluyor

Ripple bir yandan mahkeme için hazırlanırken, bir yandan da yerel tokeni XRP’nin düşüşünü engellemek için çabalıyor. Yasal süreç hakkında belirsizlik sürerken bir grup XRP destekçisi, Ripple’ın kayıt dışı menkul kıymet olmadığını iddia eden bir dilekçe etrafında imza toplamaya başladı. Seslerini Beyaz Saray’a duyurmak istiyorlar.

Beyaz Saray’a bağlı “We the People” isimli web sitesinde “Federal hükümetten XRP’yi sanal para birimi olarak kabul etmesini istiyoruz” başlıklı bir imza kampanyası başladı ve şu ana kadar 10 binden fazla kişi destek verdi.

Obama yönetimi tarafından 2011 yılında oluşturulan We the People, 30 gün içinde 100 bin imzaya ulaşan dilekçelerin Beyaz Saray tarafından yanıtlanmasını sağlıyor. Dilekçelerin çoğu ciddi olsa da, platform bazen esprili başvurulara da sahne oluyor. Söz gelimi Yıldız Savaşları (Star Wars) filmindeki devasa uzay aracı Ölüm Yıldızı’nın (Death Star) inşa edilmesini isteyen bir dilekçe de gönderilmişti.

“J.W.” tarafından oluşturulan XRP dilekçesi, SEC’in XRP’nin para birimi olduğuna dair, daha önce yapılmış FinCEN tespitine atıfta bulunarak, “anlamsız” dava sürecinin “durdurmasını” talep ediyor. Dilekçe aynı zamanda XRP’nin hızla kötüleşen piyasa değerine de atıfta bulunuyor. TheTIE’dan Joshua Frank’in “tüm zamanların en büyük üçüncü çöküşü” olarak nitelendirdiği fiyat düşüşü iddiası ve “onarılamaz zarara uğrayan” yüz binlerce ABD vatandaşının durumu da dilekçede yer alıyor.

XRP davası ne zaman görülmeye başlanacak?

Ripple, şubat ayında gerçekleşecek ön duruşmaya hazırlanırken başlatılan imza kampanyası, uzun ve çekişmeli bir yasal sürecin sektörü beklediğini ortaya koyuyor. SEC’in 22 Aralık’ta dava açmasının ardından, XRP’yi listeden çıkaran büyük borsaların sayısı artmaya devam ediyor. Ripple, herhangi bir sonuca ulaşılmadan önce yatırımcıları ve basını sakinliğe davet etti.

Yasal süreç ilerledikçe, dilekçe imzalayanlar daha az borsada işlem yapabilir hale geliyorlar. Bir redditor şöyle diyor:

“1 milyon imza toplayabileceğimizi hissediyorum ve bu hiçbir işe yaramayabilir. Yine de imzaladım.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.