Xiaomi resmi verilerle 3 aylık başarısını açıkladı

Xiaomi çeşitli analiz şirketlerini yalanlayarak resmi verilere dayatılan satış rakamı raporunu açıkladı. 2019 yılının ilk çeyreğinde 27,8 milyon satış yaptığını açıklayan şirket, yalanladığı şirketlere yakın bir rapor yayınlayarak yüzde 2’lik bir düşüş ile zararda olduğunu da açıklamış oldu. Detayları haberimizde ele alıyoruz.


Xiaomi resmi verilerle 3 aylık başarısını açıkladı

Çinli Xiaomi firması, çeşitli analiz şirketlerinin verdiği bilgilerin yanlış olduğunu iddia edip resmi verilerle satış rakamlarını açıkladı. Büyük teknoloji markaları arasında çok ciddi bir büyüme gösteren Xiaomi, Çin’in en hızlı büyüme gösteren firmaları arasında gösteriliyor ki zaten resmi verilere dayatılan satış rakamları birçok şeyi açıklıyor. Genel merkezi başkent Pekin’de bulunan Xiaomi, 2019 yılının ilk çeyreğinde 27,5 milyon satış yaptığını açıkladı. Satışı yapılan ürünler arasında akıllı telefon, akıllı bileklik, bilgisayar ve benzer teknoloji ürünleri var.

ANALİZ ŞİRKETLERİNİ YALANLAMIŞTI

Xiaomi yetkilileri, dünyanın en büyük analiz şirketlerinin yayınladığı raporları yalanlayarak satış rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Çinli firma Xiaomi, açıkladığı resmi satış rakamları ile aslında diğer analiz şirketlerinin yalan söylemediğini de kanıtlamış oldu. Counterpoint Research adında bir analiz şirketinin açıkladığı verilerde ilk çeyreğin satış rakamlarının 27.8 milyon olduğu söylenmişti. Şirket açıkladığı rakamlarda aşağı yukarı bu sayıyı kamuoyu ile paylaştı.

YÜZDE 2’LİK DÜŞÜŞ OLDU

Counterpoint Research raporlarına baktığımızda, şirketin geçtiğimiz yıl aynı dönemde 28 milyon satış gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. 2019 yılı bir önceki seneye göre satış rakamları anlamında yüzde 2’lik bir zarar ile kapandı. Şirket zarar ettiği gerçeğini kabul etmiyor ama aynı zamanda milyonlarca ürün satışı yapmayı başarıyor. Düşüşe rağmen Xiaomi markalı birçok teknolojik ürün halen satılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıla dair resmi raporun Xiaomi tarafından kısa zamanda yayınlanacağı söyleyerek haberimize son veriyoruz.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Galatasaray Süper Lig başarısını şampiyonlukla kanıtladı

Galatasaray Süper Lig başarısını şampiyonlukla kanıtladı

Türk Telekom Arena'da oynanan Başakşehir maçından yüzü gülerek ayrılan Galatasaray, 22. kez Süper Lig şampiyonu oldu. Fatih Terim, oyuncular ve teknik heyet Florya'da bulunan tesislere giderek taraftar ile buluştu. Galatasaray'ın şampiyonluk haberini okumadan geçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.