Wikipedia’dan Eylem Çağrısı!

Wikipedia tüm dünyayı 2 günlüğüne sosyal medya kullanmamaya davet etti. Eylem 4-5 Temmuz tarihleri arasında #SocialMediaStrike hashtagiyle gerçekleştirilecek.

Şaşırtan çağrıyı Wikipedia’nın kurucularından Larry Sanger yaptı. Sanger Dijital Bağımsızlık Beyanı isimli bir makale yayımladı ve tüm dünyayı 4-5 Temmuz tarihleri arasında sosyal medya kullanmamaya davet etti.

Sanger’ın amacının her biri devasa şirketler haline gelen sosyal medya uygulamalarının, kullanıcılarının bilgilerini, mahremiyetini ve kullanıcı deneyimini düşünmeye zorlaması olarak görülüyor. İnsanlığın sosyal medya üzerinden kullanıldığını ileri süren Sanger, iki günlük grevin çok büyük etki yaratacağına inanıyor.

TÜRKİYE WİKİPEDİA’YI ENGELLEMİŞTİ

Sanger kendi blog yazısında, greve katılmak isteyenler için yol adımlarını da sıralamış. Sanger, greve katılacak olanların #SocialMediaStrike hashtag’ini paylaşmaya ve dilerlerse Dijital Bağımsızlık Beyanı’nı yaymaya davet ediyor. Herkesin çevresine haber vermesini istediğini de belirten Sanger, grevden habersiz paylaşım yapanların grev hakkında nazikçe uyarılabileceğini ve davet edilebileceğini söyledi. Wikipedia Türkiye’de 29 Nisan 2017 tarihinde yasaklanmıştı. Türkiye hala dünyanın en büyük ansiklopedisine giriş yapamıyor. Wikipedia, Türkiye’yi IŞİD ile aynı zeminde ilerleyen bir ülke olarak gösteren birkaç içeriğe sahip bulunduğu için engellenmişti. Wikipedia Türkiye tarafından engellendiği günden bu yana “Türkiye’yi çok özledik” sloganı gibi sloganlarla engelin kaldırılması için mücadele ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı