WhatsApp ve Telegram’da Kabul Edilemeyecek Güvenlik Açığı!

WhatsApp ve Telegram uygulamalarında fotoğrafları ele geçiren bir güvenlik açığı tespit edildi. Android kullanıcılarını tedirgin eden açığın, yeni çıkarılacak güncelleme ile giderileceği konuşuluyor.

Yaygın olarak kullanılan WhatsApp ve Telegram uygulamalarında tespit edilen güvenlik açığı kullanıcıları tedirgin etti. Tüm akıllı telefonlarda kullanılan anlık mesajlaşma uygulamaları kullanıcılara yoğun şifreleme özelliği sunarak bu şifreleme tekniğiyle diğer kişilerin mesajlara erişimi engellenmişti.

Fakat bu özelliklerin ardından bu iki uygulamada da yeni bir güvenlik açığı tespit edildi. Tespit edilen bu güvenlik açığının ardından araştırmacılar, kullanıcıların bu uygulamalar üzerindeki medya dosyalarına farklı kişilerin erişim sağlamasının mümkün olduğunu açıkladı.

ANDROİD Q AÇIĞI KAPATACAK

Android işletim sistemlerinde dosyaların harici ve dahili alanlara kayıt edilmesi bu güvenlik açığını ortaya çıkarıyor. Dahili depolamaya kaydedilen verilere sadece kullanıcı erişim sağlayabilirken harici depolamaya farklı kullanıcılarda erişim imkanı sağlıyor.

Otomatik olarak harici belleğe kayıt olan verilere bu sayede kolayca erişiliyor. Yeni kullanıma sunulacak olan Android Q güncellemesi ile bu açığın önüne geçileceği duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı