WhatsApp sözleşmesi Türkiye’de uygulanmayacak!

Tartışmalara sebep olan WhatsApp’ın yeni sözleşmesi Türkiye'de uygulanmayacak. Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında savunması alınan WhatsApp temsilcileri istenilen evrakları kuruma ulaştırdı. WhatsApp küresel olarak uyguladığı sözleşmelere Türkiye'yi dahil etmeyecek.
Takip et
WhatsApp sözleşmesi Türkiye’de uygulanmayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin, WhatsApp’ın “veri hırsızlığına yol açabilecek” gizlilik sözleşmesine karşı verdiği mücadele netice verdi. Rekabet Kurumu’nun başlattığı soruşturma kapsamında savunması alınan WhatsApp temsilcileri güncellemenin Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceğini iletti. Bu sebeple WhatsApp’a bu aşamada herhangi bir yaptırım uygulanmayacak.

SÖZLEŞME TÜRKİYE’Yİ KAPSAMAYACAK

WhatsApp’ın tepki çeken gizlilik sözleşmesi Türkiye’yi kapsamayacak. Türkiye’deki kullanıcılar, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacak ve WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edecek.

Sosyal medya platformu Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’ın tepki çeken gizlilik sözleşmesinin imzalanması için uzattığı süre 15 Mayıs’ta son buldu. Firma, sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların hesaplarında kısıtlamaya gideceğini açıklarken, Rekabet Kurulu ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin istisna tutulduğu gizlilik sözleşmesi sebebiyle ocak ayında soruşturma başlatmıştı.

“WHATSAPP TÜRKİYE’DEKİ KULLANICILARI BİLGİLENDİRECEK”

Rekabet Kurumu, soruşturma kapsamında firmadan bilgi ve belge talep etmişti. Yeni Şafak’ın haberine göre, beklenilen o bilgi ve belgeler kuruma ulaştı. Rekabet Kurumu yetkililerinden edinilen bilgiye göre, WhatsApp, sözleşmede Türkiye yönünden geri adım attı.

Sözleşmenin Türkiye’yi kapsamayacağını gazetemize açıklayan Kurum yetkilileri, şu bilgiyi verdi:

“WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceği ve bütün kullanıcıların WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye’deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır. Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp’ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye’yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla beraber WhatsApp’ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye’deki kullanıcıları bilgilendirmesinin yararlı olacağını tahmin ediyoruz.”

YAPTIRIM YOK

Kurum tarafından daha önce, WhatsApp’ın soruşturmaya konu güncellemeyi durdurması yönünde bir geçici önlem kararı alındığını anımsatan yetkililer, bahsi geçen geçici önlem kararı ile getirilen yükümlülüklere uyulmaması vaziyetinde 4054 sayılı Yasa’un 17. maddesi uyarınca nispi idari para cezaları gündeme gelebildiğini kaydetti. Fakat şu aşamada geçici önlem kararının gereğinin yerine getirildiği ve bu sebeple mevcut şartlar itibarıyla bu şekilde bir yaptırımın uygulanmasına yer olmadığını ifade eden yetkililer, “Öbür taraftan, WhatsApp’ın konuya ilişkin olarak ileri zamanlarda atacağı adımların geçici önlem kararına ilişkin yaptırımın uygulanıp uygulanmaması noktasında tespit edeceği olacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.