WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

WhatsApp tarafından ortaya koyulan yeni sözleşme için 15 Mayıs son tarih. Firma sözleşmeyi ilk yayınladığında kabul etmeyenlerin hesabını sileceğini açıklamıştı. Fakat gelen tepkiler üzerine WhatsApp geri adım attı ve hesapları silmekten vazgeçti. 15 Mayıs tarihinden itibaren sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarında çeşitli kısıtlamalar uygulanacak.
Takip et
WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Facebook tarafından satın alınan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın güncellediği gizlilik sözleşmesi için 15 Mayıs’a uzatılan süre bitiyor. Firmadan yapılan ilk açıklamada bu tarihten sonra yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlerin hesaplarının önce askıya alınacağı sonrasında silineceği yönündeydi. Fakat son yapılan yazılı açıklamada, hesabının askıya alınmayacağı dile getirildi.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Firmanın son yaptığı açıklamaya göre 15 Mayıs’tan sonra sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıları bekleyen problemler:

“15 Mayıs’tan sonra hiç kimsenin hesabı silinmeyecek ya da fonksiyonları kaybolmayacak. Bir süre daha devamlı olarak sözleşme hatırlatması yapılacak.

“Sözleşme uyarısı bir müddet sonra kalıcı hale gelecek ve halen onaylamamış kullanıcıların hesaplarında işlevsellik azaltılacak.

“Sohbet listenize erişemeyeceksiniz. Fakat size yapılan telefon ve video aramalarını yanıtlayabileceksiniz.

“Eğer WhatsApp bildirimleriniz açıksa size gelen mesajlara cevap verebileceksiniz ya da kaçırdığınız aramaları siz başlatabileceksiniz.

“Sınırlı kullanım birkaç hafta sürecek eğer halen kabul etmediyseniz WhatsApp’ı kullanamayacaksınız.”

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Firmanın değiştirdiği gizlilik sözleşmesini ve yaptığı açıklamayı değerlendiren uzmanlar, kişisel bilgilerin zaten kullanıldığını, böyle yalnızca resmiyete döküldüğünü belirtti. Düzenlemeyle para kazanmanın hedeflendiğine dikkat çeken Yazılım Mühendisi Prof. Dr. Ali Okatan, 15 Mayıs’tan sonra WhatsApp üstünden asla IBAN gibi banka bilgilerinin paylaşılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Kişisel verilerin zaten kullanıldığını yeni politikayla resmiyete dökmeyi hedeflediklerini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Okatan, “WhatsApp, uçtan uca şifreleme taktiğiyle kişisel bilgilerin kullanılmadığını, yazışmaların güvende olduğunu belirtiyor ama bu doğru değil. Facebook ve buna bağlı birçok firma insanların kişisel bilgilerini kullanmak istiyor. Zaten kişisel bilgiler kullanılıyordu şuanda güncellenen gizlilik politikasıyla bunu resmileştirmek istiyorlar. İleride hukuki açıdan birçok problemle karşılaşabilirler, tedbir alıyorlar. Kişisel verilerin korunması kanunu son derece katıdır. Kanunun neticelerinden korunmak için de kişilerin onayını istiyorlar. Eğer gizlilik politikasını onaylarsanız, adınız, adresiniz, mesajları almadıklarını söylüyorlar ama aldıklarını düşünüyorum, öbür tüm bilgiler firmanın eline geçecek. Facebook’a reklam veren şirketlere bu bilgiler satılıyor ve bu şekilde para kazanıyorlar” şeklinde konuştu.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Kişilerin alışkanlıklarını öğrenip, uygun ürün pazarlamayı hedeflediklerini aktaran Prof. Dr. Okutan, “İnsanlar bilgisayarına yahut telefonuna program indirirken her şeye ‘evet’ der, benzer biçimde bu düzenlemeye de ‘evet’ diyecek. Kişisel bilgiler de lüzumlu yerlere gidecektir. Alternatif uygulamaların da bir müddet sonra aynı biçimde olacağını düşünüyorum. Çünkü ayakta kalmak için kişisel bilgilere ihtiyaçları var. Bu bilgiler üstünden alışkanlıklarınızı öğrenip, size uygun ürün pazarlayacaklar” diyerek konuştu.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Kişilerin IBAN numarasının birçok bilgiyi barındırdığını ifade eden Prof. Dr. Okatan, “15 Mayıs’tan sonra WhatsApp üstünden herhangi birine IBAN atmayın. Para transferleriyle alakalı bilgi paylaşmayın. Bankanın adından tutun, ülkeye, kişilerin hesap bilgilerine kadar IBAN numarası içerisinde birçok bilgiyi barındırıyor. Öte Yandan çocuklarınızın fotoğraflarını kimseye göndermeyin. Bu fotoğraflar bir biçimde başkalarının eline geçtiğinde kötü niyetli kullanılabilir” uyarısında bulundu.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

WhatsApp’ı kullanırken hiç para ödenmediğini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Mensubu, bilişim hukuku uzmanı Doç. Dr. Murat Volkan Dülger ise “Firma, giderlerini karşılamak için burayı ticari bir mecraya dönüştürüyor. Bunun için de insanların kişisel verilerini istiyor. Kişisel bilgilerini kullanmasına izin vermeyenler için yaptırıma gitmeye hazırlanıyor. Uygulamayı kullanmanızı yavaş yavaş kısıtlayarak o izni vermeniz için sizi zorluyor. Firmanın merkezi Türkiye’de değil, o sebeple ABD’ye giderek tüketici hakkı ihlalinden dava açabilirsiniz. O zaman hukuka ayrılık Amerika’da değil Türkiye’de olduğu için hangi ülkenin yasalarının uygulanacağı karmaşası oluşacak. Epey uzun bir işleyişi var. Amerika’daki avukatlık ücretleri de ülkemizdekinden çok daha çok. Türkiye’de bulunan bir sivil girişim ABD’de dava açma sürecini başlatmadıktan sonra hukuki açıdan hak aramak zor gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Firmanın kişisel verileri ne yapacağına dair açık bir şey söylemediğini söyleyen Dülger, “Uygulamanın kuruluşl maksadı kişiden kişiye gizli konuşma aracı olmasıydı. Üçüncü kişiler bu konuşmaya müdahale edemiyordu. Hala bu şekilde içeriğe müdahale edilmiyor. Ama siz kimle görüştünüz, ne kadar görüştünüz, hangi lokasyondan görüştünüz gibi bilgileri alacak. Yani sizin sosyal kişiliğinizi anlayabilmek için verilerini kendisini satın alan Facebook ile paylaşmak istiyor. Böylelikle bireyleri daha iyi profillemek ve davranışsal reklamcılık uygulamayı hedefliyor. Yani sizin ihtiyacınız olan ürünleri size daha iyi satmak istiyor. İnsanlar herhangi bir ücret ödemeden uygulamayı kullandığı için, kişilerin verilerini ticari firmalara satıp, para kazanmayı amaçlıyorlar” diyerek konuştu.

WhatsApp sözleşmesi için 15 Mayıs son gün!

Türkiye’deki yasaların yeterli olduğunu belirten Dülger, “Firma, AB ülkelerine yönelik özel bir düzenleme yaparken öbür ülkelerde yaşayan insanlara değer vermiyor. İnsanlar da başka uygulamalara yönelebilir. Ama insanlar şunu bilmeli, görüşmelerinin içerikleri üçüncü kişilere ifşa edilmiyor. Sadece meta data dediğimiz üst dataların paylaşılması söz konusu” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.