WhatsApp mesajları Facebook tarafından görüntüleniyor!

WhatsApp’ın en büyük niteliklerinden biri olan uçtan uca şifrelemenin gerçek olmadığı öne sürüldü. ProPublica tarafından yayınlanan raporda WhatsApp mesajlarının Facebook tarafından görüntülendiği söylendi.
Takip et
WhatsApp mesajları Facebook tarafından görüntüleniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ProPublica adlı kar maksadı gütmeyen gazetecilik kuruluşu, WhatsApp mesajlarının Facebook tarafından görüntülendiğini öne sürdü. Facebook’un defalarca kullanıcı mesajlarına erişimi olmadığını söylemesinin üstüne bu şekilde bir rapor yayınlanması şüpheleri kuvvetlendirdi.

Uçtan uca şifreleme ile veriler doğrudan kullanıcı cihazlarında şifrelendiğinden ve şifresi çözüldüğünden, Facebook’un mesajların içeriğine erişimi olmamalı. ProPublica, WhatsApp çalışanlarının, kullanıcılar tarafından uygunsuz içerik olarak işaretlenen mesajları görüntülediğini belirtiyor. Öte Yandan firmanın, mesajların içeriğini görüntülemek mecburiyetinde kalmadan yasaklı içeriği tespit etmek için büyük miktarda meta veri topladığını da söylüyor.

ZUCKERBERG İÇERİKLERİ GÖREMİYORUZ DEMİŞTİ

ProPublica’ya göre, hizmet moderatörlerinin kullanıcı mesajlarının içeriğine erişimi var. 2018 senesindeki ABD Senatosu ifadesinde, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in “WhatsApp’ta herhangi bir içerik görmüyoruz.” iddiasında bulunduğunu da hatırlatmakta yarar var.

WHATSAPP İŞ MÜRACAATINDA BAHSEDİLMİYOR

Kaynağa göre, WhatsApp moderatörleri katı bir gizlilik içinde çalışıyorlar. “İçerik Denetleme Görevlisi” işi için iş müracaatlarında Facebook yahut WhatsApp’tan bahsedilmiyor ve insanların işe alındıklarında bir gizlilik sözleşmesi imzalamaları gerekiyor. WhatsApp şifreleme kullandığından, yapay zeka algoritmaları bütün sohbetleri kendi başlarına tarayamıyor. Bunun yerine moderatörler, gönderisi uygunsuz olarak işaretlenen bir kullanıcının içeriğine erişim kazanıyorlar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.