WhatsApp mesajı yüzünden kovulan çalışana tazminat yok!

WhatsApp üzerinden çalıştıkları firma ve ürünleriyle ilgili olumsuz şekilde söylemlerde bulunan 3 kişi işten çıkartıldı. Yargıya taşınan işten çıkarılma olayında çalışanlar haksız bulundu.
Takip et
WhatsApp mesajı yüzünden kovulan çalışana tazminat yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sakarya’da bir işyeri, çalışanların anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ta kendi aralarında kurduğu grupta ürünleri kötüleyen 3 çalışanı işten attı. İşçilerden biri haksız fesih iddiasıyla işe iade davası açsa da hem yerel mahkeme, hem de istinaf davayı reddetti. Yargıtay ise benzer bir dosyada işçiyi haklı bulmuştu.

Davacı işçinin vekili dilekçesinde, müvekkilinin 2014-2018 arası davalı firmada ürün tanıtım temsilcisi olduğunu, 16 Şubat 2018’de mesai arkadaşları ile WhatsApp grubu yazışmalarında firmanın ürünü ile ilgili olumsuz yazılar yazdığı gerekçesiyle iş akdinin feshedildiğini söyledi.

Mahkeme ne şeklinde konuştu?

Dilekçede, uçtan uca şifreli bir sistemdeki yazışmaların üçüncü kişilere kapalı olduğu ve kanıt olarak kullanılamayacağı, bu yazışmalar gerekçe gösterilerek yapılan feshin geçersiz olacağı, burada yazılanların yaşamın gizliliği kapsamında özel veri olarak değerlendirilmesi gerektiği söylenerek işe iade talep edildi.

Davalı firmanın vekili ise, davacının WhatsApp grubundaki yazışmalarda firma yöneticilerine ağır küfür ve hakaretler ettiğini, iş arkadaşlarını firmaya ait ürün ile ilgili negatif yazılar yazmaya teşvik ettiğini, firmanın adına zarar vermeye çalıştığını, bu gerekçelere yapılan feshin haklı sebeplere dayandığını söyleyerek davanın reddini talep etti.

Yerel mahkeme kararında, işveren tarafından yapılan feshin haklı sebebe dayandığını söyleyerek davanın reddine karar verdi. Davacı işçinin avukatı aracılığıyla itirazda bulunduğu Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi ise WhatsApp yazışmalarının işveren tarafından hile yahut tehdit yoluyla elde edildiğine dair kanıt yahut iddia bulunmadığına dikkat çekerek, “WhatsApp grubuna dahil mensup işçilerden birisi tarafından iş yeri yetkililerine yazışmaların gösterimi sonucunda fesih sürecinin başladığı anlaşılmış olup, iş yeri yetkililerinin kendilerine yönelik yazılan ağır sinkaflı hakaretlerden haberdar olmaları ardından davacı ile beraber aynı ortamda çalışmalarını beklemek hakkaniyete aykırı olacaktır” diye feshi haklı buldu.

Yargıtay işçiyi haklı bulmuştu

Daha önce de benzer bir dava konusuyla alakalı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi bir karar vermişti. Kararda, WhatsApp’ın kendi içinde korunduğu ve 3. kişilere kapalı olduğu söylenerek, “Dolayısı ile işçilerin iş akışını bozmadığı ve çalışmaların etkilemediği sürece bir grup kurmaları ve burada iletişim içinde olmaları yasak değildir. İşçilerin bu kapsamda burada iletişimlerinin kişisel veri olarak da korunması esastır. Bu yazışmalara dayanılarak iş aktinin feshi haksız olup, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı isteklerinin kabulü yerine reddi hatalıdır” denmişti.

‘Yazışmada dikkatli olunmalı’

Kararı Milliyet’e değerlendiren avukat Levent Karakoç, “İşçilerimiz, WhatsApp gruplarındaki yazışmaların işverene ulaştırılabileceği ihtimalini değerlendirmeli. Öte Yandan arzu edilmeyen biçimde iş akitleri fesh edilmesi halinde işsizlik maaşı da alamayabileceklerini bilmeliler” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.