Werther Etkisi Nedir?

Son günlerde yaşanan toplu ölümlerden sonra akıllara ‘Werther Etkisi’ni getirdi. Peki ‘Werther Etkisi’ nedir?

İstanbul Fatih’te 4 kardeşin siyanür ile intihar etmesi ve üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen Antalya’da yaşayan bir ailenin de yaşadıkları evde ölü bulunması akıllara toplu ölüm şüphesini getirdi. Her iki olayın da temelinde ekonomik sıkıntılar yatarken, uzmanlar ‘Werther Etkisi’ üzerinde durdu.

Werther etkisi, sosyolog David Phillips‘in intiharın yarattığı taklit edilme etkisini tanımlamak için 1974 yılında ortaya attığı bir terimdi. Bu isim, Alman yazar Wolfgang von Goethe tarafından yazılan “Genç Werther’in Acıları” adlı romandan geliyor. Bu kitabın baş kahramanı en sonunda aşkı uğruna intihar eder. Bu kitap başarıyı yakalarken, kısa bir süre sonra 1774’te yaklaşık 40 tane genç Werther’inkine benzer bir şekilde yaşamına son verdi.Bu tuhaf ve korkunç vaka, İtalya ve Danimarka gibi bazı ülkelerde kitabın yasaklanmasıyla sonuçlandı.

Phillips benzer olaylara dayanarak, 1947 ile 1968 yılları arasında bir araştırma yürüttü ve bazı açıklayıcı fakat rahatsız edici bilgilere ulaştı. Keşfettiğine göre, The New York Times ne zaman ünlü bir figürün intihar hikayesini yayınlasa sonraki ay intihar oranı neredeyse %12 artıyordu. Bunun benzeri örnekler günümüze kadar görülmeye devam etti. 2017’nin ortalarında Kanada, bazı trajik etkiler yaratabileceğine karar vererek, ‘Ölmek İçin 13 Sebep’ adlı diziyi yasakladı. Hatta Dünya Sağlık Örgütü, gazetecilere rehber olması için intihar içeren haberleri nasıl yansıtmaları gerektiğini anlatan bir belge de hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı