Weibo (Sina Weibo) nedir?

11 Mart 2021, 14:32 tarihinde eklendi
Çin destekli platform Twitter ve Facebook’un benzer özelliklerini taşıyor. Çin’deki internet kullanıcılarının yüzde 30’luk dilimi Weibo kullanmakta. 2009 yılında sosyal medya platformu olarak kurulan Weibo, son yıllarda daha fazla adını duyurmayı başardı. Peki, Weibo nedir?
Takip et
Weibo (Sina Weibo) nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tam adı Sina Weibo olan Çin destekli internet sitesi olarak bilinen Weibo nedir sorusuyla araştırılıyor. Mikroblog sitesi olarak karşımıza çıkan bu oluşum bir sosyal ağ olarak tanımlanabiliyor. Twitter ve Facebook’un karışımı olarak bilinen Weibo, Çin’deki en popüler sitelerden biridir ve ülkedeki Twitter yasağı sebebiyle de bu denli tutulmaktadır.

Weibo (Sina Weibo) nedir?

Weibo nedir?

Weibo (Sina Weibo) nedir sorusunun en basit cevabı Çin’li mikroblog web sitesidir. Weibo ne işe yarar derseniz bir sosyal ağ olarak tanımlayabiliriz.

Site 14 Ağustos 2009 tarihinde SINA Corporation tarafından açılmıştır ve Aralık 2012 raporlarına göre 503 milyon kayıtlı kullanıcısı vardır. Hergün 100 milyon mesajın atıldığı site, ilk olarak yayın hayatına Çince başlasa da ardından İngilizce dil desteği de eklenmiştir. Ancak Weibo’nun Türkçe dil desteği yoktur. Türk kullanıcı kitlesi ise yoktur. Weibo adı Çince’de “mikroblog” anlamına gelmektedir. Tıpkı Twitter’da olduğu gibi Weibo’da da tanınmış kişi ve organizasyonlar için verifikasyon programı mevcuttur. Bir hesap doğrulandığında ona “doğrulama rozeti” verilmektedir.

Weibo (Sina Weibo) nedir?

Çoğu akıllı telefon ve tablet bilgisayar Çin’de üretildiği için bu akıllı telefonlar piyasaya çıkmadan hemen önce Weibo’da görünür.

Genellikle fabrikada çalışan işçiler ve diğer fabrika çalışanları tarafından Weibo üzerinden bu görseller paylaşılıyor.

Birçok özelliği Twitter’la aynı olan sitede de 140 karakter limiti vardır ve birini mention ederken veya konuşurken @KullanıcıAdı formatı kullanılır.

Hashtagler de #Hashİsim# formatıyla yollanır. Aynı zamanda “retweet” benzeri durumlar da vardır. Ek olarak, Weibo’da görsel ifadeler de vardır ve her yazıya görsel, müzik veya video dosyası eklenebilir.

Weibo’nun Çince sürümünü kullanmak için Çin vatandaşı olmak zorunludur çünkü site sizden Çin’e kayıtlı bir telefon numarası veya Çin kimlik numarası istemektedir.

2020 Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

Weibo (Sina Weibo) nedir?

Yayınlanan raporda Dünyanın en popüler sosyal mecraları Facebook, YouTube, Instagram, TikTok, QQ, QZone, Sina Weibo, Reddit, Snapchat, Twitter ve Pinterest olarak sıralanıyor.

Kapalı sosyal ağlar (mobil mesajlaşma uygulamaları) söz konusu olduğunda ise liderlik WhatsApp’ın oluyor. WhatsApp’ı sırasıyla Facebook Messenger ve WeChat izliyor.

Rapora göre küresel anlamda Facebook’n 2,4 milyar kullanıcısı bulunuyor. Facebook’u 2 milyar kullanıcı ile YouTube ve 1 milyar kullanıcı ile Instagram izliyor.

Kullanıcı sayısını hızla artıran TikTok ise 800 milyon kullanıcıya ulaşmış görünüyor. (TikTok, bu istatistik ile en kısa sürede büyüyen sosyal medya mecrası olma ünvanını Instagram’ın elinden alıyor.)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.