WAVES Nedir, Ne İşe Yarar? Waves Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En popüler kripto para birimlerinden biri olan Waves son günlerde merak edilen kripto paralardan ama biraz farklılıkları mevcut. “Masternode” adlı sşstemle çalışan Waves (WAVES) nedir, Waves platformu neden kuruldu, platformun özellikleri neler? Waves nasıl çalışır, Waves nasıl satın alınır ve Waves ne işe yarar sorularının cevapları, piyasa verileri, Waves/USD grafiği haberimizde.
Takip et
WAVES Nedir, Ne İşe Yarar? Waves Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Waves madenciliği diye bir durum söz konusu değil ancak bu kripto parayı ortaya çıkaran isimler, madencilik yerine farklı bir alternatif getirdiler. Bu alternatif ise “Masternode” olarak adlandırılır. Türkçe karşılığı ise “Ana Düğüm” demek. Bu yöntem ile yeni Waves Coin elde edebilirsiniz fakat en az 10 bin Waves sahibi olmanız gerekiyor.

Eğer cüzdanınızda 10 bin Waves yoksa diğer bir alternatife yönelebilirsiniz. O da blok üretimi için işlem ücretine dahil olup Waves Coin kiralamak. Bu durumu ise madencilik havuzuna ya da bulut madenciliğine benzetebiliriz. Bunun sizin için ifade ettiği durum ise ağda bulunan blok zincir sistemine dahil olarak ağa katkıda bulunmaktır. Eğer kiraladığınız kişiler blok zinciri tamamlayabilirse elde edilen gelirler Waves Coin’in asıl sahibine gidiyor. Daha sonra da coin’leri kiraladığınız kişi size elde ettiği gelirden pay veriyor.

2016 yılında piyasaya sürülen Waves, o zamandan bugüne birkaç blok zincir tabanlı çözüm yayınladı. Waves’in teknolojisi, blokzincir sistemlerinin özelliklerinden yararlanmak isteyen geliştiriciler ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı.

Kendi tokeninizi sadece birkaç dakika içinde oluşturabilirsiniz. Ancak, hesabınızı kaydederken, gizli ifadenizi (SEED) kaydetmeniz ve hesabınızı bir parola ile korumanızın isteneceğini unutmayın.

Waves nedir?

Waves (WAVES), Scorex çerçevesinin üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan ve geniş kapsamlı bir borsa platformu. Platform, kullanıcılarına varlıkların ve özel tokenlerin oluşturulması, yayınlanması ve aktarılması için basit araçlar sağlar.

Waves projesi, kullanıcıların kendilerine özel kripto para oluşturup piyasaya sürmelerini sağlayan blockchain projesidir. Projenin amacı, herkesin kendi kripto parasını zahmetsizce oluşturup borsalara listelemelerine olanak tanır. Waves platformunda kendi kripto paranızı oluşturduktan sonra ise Waves’in kendi borsasında listelenir. Bu sayede token’ınız alım satıma hazır hale gelmiş olur.

Platformun ana hedeflerinden biri, kullanıcılarına istikrarlı bir Blockchain ortamı sunarak, herhangi bir istikrarsızlık sorunu yaşamadan bloklu para birimi üzerinden fiat para transferi yapabilmelerini sağlamak. Bu yöntem, özellikle crowdfund projelerine yatırım yapan yatırımcılara ya da kendi dijital para birimleri ve uygulama içi para sistemleri oluşturmada etkili bir yol isteyenler için cazip bir uygulama.

Waves Ne İşe Yarar?

Waves sayesinde kendi kripto paranızı akıllı kontrat programlaması yapmadan piyasaya sürmenizi sağlar. Onun yerine token’larınız script aracılığıyla Waves blokzincirinde işleyen hesaplar üzerinden çalışır. Bu sayede akıllı kontrat programcılığı yapmanıza gerek kalmaz.

Platformun misyonu, merkezi sistemlerden merkezi olmayan sistemlere geçişi hızlandırmayı ve bireyin kendi parası, varlıkları, kişisel verileri ve mahremiyeti üzerinde tam kontrol sahibi olmasını amaçlayan bir ekosistem oluşturmaktır.

WAVES Nedir, Ne İşe Yarar? Waves Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Waves Nasıl Çalışır?

Waves de diğer kripto paralar gibi Blockchain alt yapısını kullanır. Diğer kripto paralardan ayrılan birkaç özelliği sebebiyle Blockchain’e kesin olarak ihtiyaç duymamaktadır. Waves coin, Bitcoin ağında bulunan node’lar üzerinden değil de node’ları birleştiren bir algoritma yapısına sahiptir. Diğer bir açıklaması ise ağda bulunan full node’lar ile çalışmak yerine lightwieght ve full node’ları birleştiriyor diyebiliriz. Bu sayede ise işlem geçmişine ihtiyacı kalmıyor. Kısaca basit veri kullanarak ağda gerçekleşen işlemleri yerine getiriyor.

Waves platformu, full node ve hafif node olmak üzere ikiye ayrılır.

Full node’lar tüm işlemlerin kaydını tutar. Ama hafif node’lar, tüm işlemlerin doğrulanması ve ağla etkileşimde bulunmak için full node’lara ihtiyaç duyarlar.

Dağıtık ağla senkronize olmak için, Waves hisse ispatı (PoS) ve ödünç hisse ispatı (LPoS) algoritması kullanır.

Waves, genellikle bir ağ istemci yazılımını, hard fork olarak bilinen her yeni işlem türüyle güncellenmesi gereken tipik Blockchain protokolü üzerinde geliştirmeyi amaçlar. Kısacası, yeni işlem türleri, çekirdek yazılımın üstünde eklentiler aracılığıyla uygulanıyor.

Platform aynı zamanda akıllı sözleşmelerle de çalışır, ancak bunlar, Ethereum’unki gibi diğer sözleşmelerle pek ortak değil. Akıllı sözleşmeler yerleşik eklentiler tarafından yazılır, böylece tüm süreci basitleştirir. Custom Application Tokens (Özel Uygulama Tokenleri (CATs)), merkezi olmayan borsalar (DEX) ve çeşitli anonimlik özellikleri, çekirdek yazılımda bulunan bazı uygulama türleri.

WAVES tokenlerinin madencilik sürecini gerçekleştiren nodeye kiralanmasıyla, ilgili kullanıcılar; kiralama yaptıkları “node” (zincirin blok) doğrulayıcı(sı) olarak seçilirse, blok ödülünün bir kısmını kazanmaktadır.

Waves blokzincirinin temeldeki yatan gücünün çoğu; varlık komut dosyaları sayesinde ek işlevselliğe sahip olan, esasen özünde birer token olan “Akıllı Varlık”larından gelmektedir.

Bu varlık komut dosyaları, Waves blokzinciri üzerinde bulunan “Akıllı Varlık”lara; belirli bir adrese ulaştıktan sonra “devrolunamayan hale gelmesi” veya Waves blokzincir(i) belirli bir blok yüksekliğine ulaştığında “kilitlenmesi” gibi bir dizi ilgi çekici özellik sağlayabilirler.

Waves blokzincir(i) üzerinde herhangi bir Akıllı Varlık oluşturmak; ‘Issue Transaction’ özelliğini kullanmak, birkaç temel parametre ayarlamak ve tokenleri hesabınızdan piyasaya sürebilmek için yalnızca 1 WAVES ücreti ödemek kadar basittir.

Waves Güvenli mi?

Çoğu kripto para birimi gibi, Waves de blokzincir (teknolojisi) olarak bilinen merkeziyetsiz bir Ledger(defter) üzerinde çalışmaktadır. Bu husus, temel olarak “lite cüzdan” kullanıcılarının; WAVES tokenlerini, madencilik nodelerine (“Lite nodesi”, tam nodenin [full nodenin] aksine, yürütülmesi için bütün blokzincir verisinin indirilmesini gerektirmeyen bir tür kripto para cüzdanıdır) kiralayarak blok doğrulama sürecine katılmalarına yardımcı olan, esasen “Proof of Stake” (PoS) (Payların İspatı) algoritmasının değiştirilmiş bir versiyonu olan,“Leased Proof of Stake” (LPoS)(Kiralanan Payların İspatı) olarak bilinen yeni bir fikir birliği(/konsensüs) mekanizması ile güvence altına alınmıştır.

Custom Application Tokens – CATs

Daha önce de belirtildiği gibi, platformun ana hedeflerinden biri, özel tokenlerin kolay oluşturulması ve zahmetsiz aktarımını sağlamak. Tokenler, mobil cihazınızı kullanarak Android ve iOS uygulamaları aracılığıyla veya web istemcisi aracılığıyla oluşturulabilir. Alternatif olarak, WavesLiteApp uzantısını bilgisayarınızın Chrome tarayıcısına yükleyerek de yapabilirsiniz.

Ayrıca Waves’in, bir masaüstü cüzdanı da mevcut. Ancak bunun, oldukça deneysel olduğunu aklınızda bulundurun. Platform, bu tokenleri neredeyse her şeyi temsil edebilecekleri ölçüde özelleştirmenize izin verir. Bir token oluşturmanın 1 WAVE ücrete tabi olduğunu lütfen unutmayın.

Waves Projesi Neden Ortaya Çıktı?

Blockchain ağında kripto para oluşturup piyasaya sürme işlemleri son derece sancılı olabilir. İlk olarak kripto paranızı herhangi bir ağda programlama ve testlerini yaptıktan sonra ana ağla etkileşime girmeniz gerekir. Ama tüm iş sadece burada kalmaz. Kripto paranızı piyasaya sürdükten sonra borsalarda listelemeniz gerekir. Borsalarda listeleme genel olarak kolay bir süreç olmadığı gibi sizden belli bir ücret isterler. Ücretler ise yüksek meblağlı ödemeler veya token olarak daha yüksek fiyata satmak için olmak amacıyla ikiye ayrılır. Tabi token’ınızın listelenmesi borsanın kararına bağlıdır. Waves ise bu sorunu çözmek amacıyla kendi platformu üzerinden kendi borsasına entegre olmuş bir proje olarak ortaya çıktı.

Waves Fikri Nereden Geldi?

Waves Fikri, Ivanov’un token oluşturma işleminin web uygulaması oluşturmak kadar kolay olması gerektiğine inanması sonucu hayata geçti. Hedefine ulaşmak için programları ve uygulamaları eklenti olarak çalıştırdı. Sonrasında ise script kullanarak kripto paranızı oluşturabilirsiniz. İkinci aşama olan borsada listeleme işlemini ise Waves.Exchange üzerinden token’larınızın başka token’larla swaplanması olarak görülebilir.

Waves, Moskova’da Sasha Ivanov taradından 2016’da bulundu. Ivanov’un yönettiği ekip adından ICO oluşturduktan sonra 22 milyon dolarlık bir meblağ toplamayı başardı. 2016 Nisan’dan sonra ise aynı senenin üçüncü çeyreğinde platformlarını aktifleştirdiler. Ardından Waves DEX ve Waves Enterprise uygulamalarını yaratan firma, 2019’dan beri yeni ürünleri çıkarıp geliştirme için çalışmalar yürütüyor.

Dolaşımda Ne Kadar Waves Var?

Waves kendisini, paylaşımlı altyapı, kolay kullanım ve yüksek fonksiyonlu yapısıyla blok zinciri teknolojisini her kişi ve kurumun kolaylıkla kullanabilmesi için geliştirilmiş bir araç olarak tanımlamaktadır. Toplamda 100 Milyon adet Waves bulunmaktadır.

Waves Coin Madenciliği

Kripto paraların madenciliği oldukça popüler bir iş haline geldi. Ancak Waves Coin; Bitcoin, Ethereum ya da diğer kripto paralar gibi madenciliği yapılan bir yapıya sahip değil. Bitcoin’de arz 21 milyon iken şimdiye kadar bu miktarın 18 milyondan fazlası madencilik ile çıkarıldı. Bununla birlikte Waves Coin’in arzı 100 milyondur ve 100 milyon Waves Coin’in hepsi de piyasada bulunmaktadır.

Waves’te Nasıl Kripto Para Yaratabilirsiniz?

Kripto para oluşturma işlemi Waves için hayati bir önem taşır. Kripto paralarınızı Ride script üzerinden oluşturabilirsiniz. Ardından token’larınıza fonksiyonellik katabilirsiniz. Karşılığında sadece 0.004 WAVES ödeyebilirsiniz.

Waves programlama gerekmeden token yaratmanıza olanak sağladığı için alınan ücretler eklenti olarak işlemlere kaydedilir.

Farklı işlem türleri ise plug-in kullanarak blockchain ağına eklenti olarak kullanılabilir.

Waves Tokeni

Tokenler, platformdaki tüm işlemlerden sorumlu. Waves tokenleri, ağı ve belirli platformdaki tüm varlıkları güvence altına alır. Örneğin, varlıkları aktarmak istediğinizde veya para birimindeki çeşitli varlıkları cüzdanınıza çekmek istediğinizde, aynı tokenler kullanılır.

Waves ayrıca, ölçekleme sorunlarını önlemek için iki katmanlı bir mimari kullanır. Bu tür bir mimari ağın korunması için hem hafif (lightweight) hem de tam node’ler kullanır. Bu node’ler, çoğu kripto paranın şu anda kullandığı şeyden tamamen farklı.

Waves Tokeni Nasıl Çalışır?

Hafif node’ler, Blockchain’i asla indirmedikleri için işlem teyitleri için tam node’lere büyük ölçüde bağımlı. Onların bağlantıları, Scorex platformunun yardımıyla mümkün hale getirilir. Basitçe söylemek gerekirse, hafif node’ler işlemlerin tam tarihini indirmenin aksine mevcut ağ durumunu kullanır. Ağ durumu, ödeme doğrulama sürecinin arkasındaki ayrıntıları belirlemek için kullanılır.

Halihazırda, bir Proof of Stake (PoS) algoritmasıyla yerinde tutulan yaklaşık 1 milyon Waves tokeni var. Bu Proof of Stake sistemi, tokenlerinizi geçici olarak tüm node’lere vererek, bahsinizi almanızı sağlar. Tam bir staking modunu çalıştırmak için 10 bin WAVES’e ihtiyacınız var. WAVES’inizi birden fazla kamu madencilik havuzundan birine kiralayarak gerekli miktarda tokene sahip olmasanız bile, istiflemeye katılım hala sağlanabilir.

Waves Hangi Ülkenin, Ekibinde Kimler VAr?

Rusya merkezli olarak ortaya çıkan bir Blockchain (blokzincir) platformu olan Waves, merkezi olmayan uygulamalar (dapp) geliştirme ve çalıştırma sürecini kolay ve erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen Web 3.0 uygulamaları ve merkeziyetsiz çözümler ağıdır.

Ekip üyelerinin çoğu uzun bir süre NXT ile ilgilendi. Ancak, talihsiz bir ICO, tartışmalı kalkınma kararları nedeniyle ekip üyelerinin hepsi, mevcut projelerini bırakıp kendi projelerini başlatmaya karar verdiler.

Ekip, Waves projesini sıfır noktasından başlattı; Bu nedenle Waves, NXT’den doğal olarak farklı ve fiat entegrasyonuna daha güçlü bir vurgu yapar. Bir başka kayda değer gerçek şu ki şirket son zamanlarda dört büyük muhasebe şirketi arasında yer alan Deloitte ve Russian National Settlement Depository (Rus Ulusal Uzlaşma Deposu) ile ortaklık kurdu.

Waves Nasıl Satın Alınır?

Waves, bugün dünyada en çok işlem gören kripto paralardan biri konumunda. 260 milyon dolarlık piyasa değeriyle en büyük ilk 60 kripto paradan biri olan Waves, dünyanın en popüler borsalarında listeleniyor.

Waves’i satın almak için Binance, Huobi Küresel, BCEX, Exmo, Bithumb, Kraken, Bittrex, KuCoin, Binance.US, FTX, OKEx, ProBitExchange, EXMO, Gate.io, Huobi, OKEx Korea, Indodax, CoinDCX, 50x, WazirX, Upbit, Paribu, Bitvavo, Alterdice, CoinEx, Upbit, ViteX, Kuna, Crex 24, Bitbns, Graviex, NovaDAX, IndoEx, Tidex, Coinsbit, Bitcoin, HitBTC, Bitay, ATAIX, BitMart, BiKi, Waves Exchange, WhiteBIT, P2PB2B, LATOKEN, Hotbit, Coinsuper, Folgory ve BitUBU borsaları üzerinden hesabınız olması lazım.

Ayrıca platformun kurum içi merkezi olmayan borsası DEX’de var. Binance ve Bittrex gibi harici kripto para borsalarını tercih ediyorsanız, WAVES için işlem yapmak için önce Bitcoin veya Ethereum satın almanız gerekiyor.

Waves’i bu platformlardan değil de Waves’in kendi platformu üzerinde bulunan merkezi olmayan borsa Waves Exchange’den de alabilirsiniz.

Şayet Waves alım satımı yapacaksanız WAVES/BTC, WAVES/ETH, WAVES/TRY, WAVES/USDT, WAVES/LTC, WAVES/USD, WEST/WAVES, WAVES/BCH, WAVES/SATX, WAVES/DOGE, WAVES/USDN, WAVES/RUB, WAVES/UAH, WAVES/INR, WAVES/EUR ve WAVES/KRW süreç çiftleri üzerinden alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

WAVES tokenlerini satın alma

WAVES tokenlerini satın almanın en basit yolu, muhtemelen olarak “Changelly” platformunu kullanmaktır. Aşağıda satın alınma hususu içinki olan tüm işlemler adım adım gösterilmektedir:

1. Adım: Changelly platformunun ana sayfasına gidin, “Exchange” (Takas) seçeneğini seçin ve üstteki açılır menüden ödeme yapacağınız kripto para birimini seçin.

Alttaki açılır menüden ise “WAVES”i seçin ve satın almak istediğiniz miktarı yazın(/girin).

2. Adım: Gösterilen miktar ve (gösterilen) borsa kuru sizin için uygunsa, ‘Exchange now’ (Şimdi takas et) butonuna tıklayın.
Ardından cüzdan adresinizi girmeniz istenecektir. Cüzdan adresinizi girdikten sonra ise; aşağıdaki onay kutusunu işaretleyin ve ardından ‘Next step’ (Sonraki adım) butonuna tıklayın.

3. Adım: Ardından, açılacak olan sayfada; bir hesap açmanız veya zaten bir hesabınız var ise mevcut hesabınızla oturum açmanız istenecektir.

4. Adım: En son ki adımda, size bir (para) yatırma adresi verilecektir. Bu, ödemenizi göndermeniz gereken adrestir (daha önceki adımda [1. adım] seçmiş olduğunuz kripto para birimi cinsinden gönderim yapmalısınız).

Ödemeniz size verilen adrese ulaştıktan ve işlenerek doğrulandıktan sonra, WAVES tokenleriniz daha önceki adımda (2. adım) vermiş olduğunuz cüzdan adresinize gönderilecektir.

Dikkat: Bazı ülkeler/bölgeler kısıtlanmış olabileceğinden, WAVES tokenlerini satın almaya çalışmadan önce kullandığınız herhangi bir platformun “şartlar ve koşullar”ını kontrol etmeyi unutmayın.

Waves’in Avantajları Neler?

Waves sunduğu platform aracılığıyla kendi kripto paranızı tasarlamanıza olanak verir. Waves resmi web sitesinde yer alan verilere göre, şu ana kadar Waves platformu üzerinden 8134 adet kripto para geliştirildi.

2017 yılında Deloitte ile partnerlik yapan Waves, bu partnerlik aracılığıyla blok zinciri teknolojisinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için legal bir çerçeve üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Merkezsiz bir borsa (DEX) işlevi de gören Waves platformu üzerinden, çok düşük ücretlerle kripto para değiş tokuşu yapmak da mümkün. WavesDEX ismine sahip bu merkezsiz borsayı kullanarak değiş tokuş esnasında paranızı merkezi bir borsaya emanet etme ihtiyacı duymadan doğrudan bireyler arasında gerçekleştirmeniz mümkün. Bu işlemleri Lite Wallet indirerek veya Chrome eklentisi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Waves’in desteklediği bir başka yenilikçi özellik de akıllı kontratlar. Ethereum’ın başarısının ardında yatan en önemli özelliklerden biri de olan akıllı kontratlar üzerinden kendi blok zinciri uygulamanızı güvenle oluşturup Waves zinciri üzerinde kullanabilirsiniz.

Waves’in kurucusu olan Sasha Ivanov fizik eğitimi bulunan ve ödeme sistemleri yazılım geliştirmesi tecrübesi olan bir girişimcidir. Kendisi aynı zamanda anlık kripto para değiş tokuşu yapmaya olanak veren coinomat.com web sitesinin de kurucusudur.

Waves Protokolü’nün Ürünleri Nelerdir?

Waves Exchange (Borsası) 

Waves Exchange (Borsası) (önceden Waves DEX ), Waves tabanlı varlıklar, ek olarak, Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) gibi diğer desteklenen kripto para birimleri için hızlı ve güvenli olan, merkezi olmayan(/merkeziyetsiz) bir ticaret ortamı sunmaktadır. Waves Exchange, yanı sıra, “EUR Neutrino (EURN)” ve “GBP Neutrino (GBPN)” gibi Neutrino destekli olan bir dizi stabilcoini de içermektedir.

Dünyanın “en güvenli kripto para borsası” ve “en hızlı merkeziyetsiz borsa” olarak beyan edilen Waves Exchange; kullanıcıların, işlem yaparken varlıklarını (3. taraflara) devretmelerini gerektirmemektedir (her kullanıcı kendi varlıklarından sorumludur) ve son derece düşük işlem ücretlerine sahiptir; tamamlanmış olan her emir işlemi için sadece %0,003.

Waves Exchange; basit kripto para birimi trade (alım satım) işlevinin yanı sıra, kullanıcıların değişken oranlarda “yıllık yüzde getiri” kazanmak üzere bir dizi varlığı stake etmesine olanak tanımaktadır, bununla beraber, Bitcoin (BTC) ve USD Neutrino (USDN) tokenin kredi kartı ile satın alınmasını sağlamaktadır.

Waves Exchange, Waves platformunun merkezsiz borsası olarak işlem görür. Bu borsada güvenli ve etkin bir şekilde kripto para alım satım işlemi mümkündür. Dil desteği olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe ve Endonezya dilinde destek veriyor. Kripto para desteği olarak borsada Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar ve tanıdığı stablecoinler aracılığıyla yapabilirsiniz. Eğer kripto para alım satımı yapıp nakde çevirmek isterseniz Waves bu konuda destek vermiyor. Aksine, kripto paralarınızı başka bir borsada nakde çevirmeniz gerekir.

Gravity Protokolü

Gravity, Waves’in blockchain ağları arasında etkileşime girmesini sağlayan merkezsiz protokolüdür. Gravity’nin token’a sahip olmaması ve platform agnostik olması sayesinde ölçeklenebilirlik sorunlarını etkin bir şekilde çözebilir. Yani Gravity, Waves protokolü ve diğer protokoller aracılığıyla token ihtiyacı olmadan merkezsiz finans ile etkileşimde bulunabilirsiniz.

Neutrino Protokolü

Waves’in merkezsiz finans (DeFi) ürünü olan Neutrino, karşılıklı ve çoklu menkul kıymet araçları üzerinden finansal işlemler gerçekleştiren bir platformdur. Özellikleri arasında staking, tokenizasyon, algoritmik istikrar ve yakında gelecek zincirler arası DeFi işlemleri olarak söyleyebiliriz.

Neutrino Protocol (Protokolü), Waves blokzincirinin en önemli merkeziyetsiz uygulamasıdır ve şu anda Waves blokzincir(i) üzerindeki en popüler dapptır.

Neutrino Protocol, kullanıcıların; stabilcoinleri ve diğer sentetik varlıkları kolayca ihraç etmesine izin vermek üzere tasarlanmış olan bir protokoldür. Bu varlıklar; en yaygın olarak, ABD Doları (USD Neutrino), Japon Yeni (JPY Neutrino) ve İngiliz Sterlini [Poundu] (GBP Neutrino) dahil olmak üzere fiat para birimlerine sabitlenmiş olan, stabilcoinleri içermektedir.

Neutrino varlıkları; temelinde fiat para birimi ile teminatlandırılmış olan “USD Coin (USDC)” gibi müdavim stabilcoinlerin aksine, Waves tokenleri gibi kripto varlıklarıyla teminatlandırılmaktadır.

Waves Yorumları

Waves, 2016’nın 3. çeyreğinden beri birçok kullanıcının kendi kripto parasını oluşturup piyasaya sürmesinde yardımcı oldu. Özellikle token oluşturmanın geniş çaplı akıllı kontrat programcılığı gerektiğini hesaba katarsak, Waves gibi projelerin artması sayesinde piyasada daha fazla kripto para kolaylıkla oluşturulabilir.

Waves Fiyat ve Waves Değişim Oranları($)

Güne $9,9735 ile başlayan Waves, saat 11:50 itibarıyla %2,59 azalışla $9,9401 seviyesinde bulunuyor. Waves, 28.02.2021 tarihinde $8,8200 ile son bir ayın en düşük, 21.02.2021 tarihinde ise $12,5200 ile son bir ayın en yüksek kapanış seviyesine ulaştı. 1 Waves $9,9401 ve ₺77,6302’ye karşılık gelmektedir.

WAVES Nedir, Ne İşe Yarar? Waves Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

WAVES / USD
$9.95
(-3.41%)
Piyasa Değeri Sıralaması
#84
Piyasa Değeri
$997,095,860
24 Saatlik Hacim
$147,795,710
24H High/Low
$11.00/$9.79
CoinGecko tarafından desteklenmektedir
View Waves Price Chart

WAVES Nedir, Ne İşe Yarar? Waves Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Waves
WAVES / USD
$9,95
(-3.41%)
24S Yüksek: $11,00
24S Düşük: $9,79
CoinGecko tarafından desteklenmektedir
View Waves Price Chart
Wawes/TL Dönüştürücü

WAVES Nedir, Ne İşe Yarar? Waves Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Waves İçin Fiyat Tahmini

Kripto para birimi, sektöre çok olumlu bir giriş yaptı. BTC’ye ve ABD dolarına kıyasla fiyatını artırabilir. Ayrıca piyasaya girdikten sonra çok iyi bir işaret olan fiyatını stabil tutmayı başardı. Tabii ki iniş ve çıkışları vardı, ama her zaman açık bir aralıkta -2,5 ila 5,5 dolar- işlem gördü. Tüm kripto para birimleri ve Bitcoin (BTC) Aralık 2017’de ve 2018’in başında genişlediğinde, Waves 16 dolara kadar ulaştı. Şu anda ise 4,4 dolar civarında işlem görüyor.

Uzman ve analistler, Waves için gelecekte de benzer fiyat davranışları öngörüyor. Fiyat paterni zaman içinde kendini tekrarlıyor. Bir sonraki yukarı hareket içinde, uzman ve analistlere göre, fiyatın 8 doların üzerinde hareket ettiğini kolayca görebiliriz. Bu fiyat eğilimi, kripto paranın sadece yeni başladığı gösteriyor. Uzman ve analistlere göre, uzun vadede fiyat da yukarı çıkıyor gibi görünüyor. Elbette, kripto para birimlerinin çok değişken varlıklar olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Fiyatların düşmesine neden olan önemli bir olay varsa, Waves de diğer kripto paralar gibi bu eğilimi elbette ki takip eder.

 Waves Blokzincirini Özel Kılan Şeyler Nelerdir?

Yüksek İş Hacmi — Yakın zamanda piyasaya sürülmüş olan “Waves-NG mainnet”i; Bitcoin ağıyla kıyaslandığında maksimum 7 tps’lik işlem yerine, saniyede yaklaşık 100 işlem (tps) gerçekleştirebilmektedir.

Düşük İşlem Ücretleri— Waves blokzincir(i) üzerindeki ücretler; normal işlemler için yalnızca “0,001 WAVES” veya bir komut dosyasını yürütmeyi içeren işlemler için “0,005 WAVES” kadar düşük olabilmektedir.

 Geniş Kapsamlı — Waves teknolojisinin kullanmakta olduğu “Leased Proof of Stake” (LPoS)(Kiralanan Payların İspatı) fikir birliği(/konsensüs) mekanizması; WAVES tokenlerine sahip olan herkesin, tokenlerini, madencilik sürecini gerçekleştiren nodelere kiralayarak, ödül kazanmasına olanak tanımaktadır.

Akıllı Tokenler — Waves blokzincirinin akıllı tokenleri; programlama deneyimi gerektirmemesi sayesinde, herkes tarafından piyasaya sürülebilmektedir. Waves blokzincir(i) üzerinde bir token oluşturma(/ihraç etme) işlemi, birkaç düğme tıklamasıyla yapılabilecek kadar basittir.

Ekşi Yorumları

iyi bir yükseliş yapmıştır.
daha önce belirtmiştim bu coinde sabırlı olan kazanir.
sabırlı olup da şuana kadar elinde waves tutan arkadaşları tebrik ederim.
önünüz acik, satmakta acele etmeyin.

sabirli olup da elinde tutan arkadaslara daha bol bol sabirlar diliyorum. elini attigin seyin x10 yaptigi piyasada 10$ olmus daha. sabirla beklemek yerine binance alinsaydi airdrop vs kaca katlamisti.

uzun zamandan beri takip ettiğim coin olur kendileri. bence güzel ilerliyorlar. yol haritalarında belirttiklerini düzenli bir şekilde hayata da geçiriyorlar. orta ve uzun vadede tavsiye edebilirim.

***yatırım tavsiyesi değildir***

1 haftada yüzde 125 kazandırmış para birimi. ilginç.

Waves Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Waves ve Ethereum (ETH) arasındaki fark nedir?

Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) tabanlı scripting kullanır. Ama Waves, daha basit bir yoldan kripto para oluşturmanıza olanak sağlar. Sadece Chrome veya FF Store üzerinden plug-in yüklemeniz yeterlidir.

İşlemler kaç saniye sürüyor?

Ana ağda işlemler 1-30 saniye sürer.

Chrome plug-in tüm blokzinciri yüklememizi sağlar mı?

Plug-in, tüm blokzinciri yüklemenizi gerekmez. Aksine light node olarak kullanılır.

Waves üzerinden yazılım geliştirebilir miyim?

Waves SDK üzerinden Waves platformunda yazılım geliştirebilirsiniz. Eğer yazılım geliştirirken kaynaklara ihtiyaç duyarsanız Discord, Reddit, Stack Overflow ve BitcoinTalk üzerinden kaynaklara kolayca erişebilirsiniz.

Waves’in topluluk etkinliklerinde hangi konular konuşulur?

Waves’in etkinliklerinde Waves ekosistemi hakkındaki son gelişmeler, Waves tabanlı projeler, blockchain ekosisteminin geleceği ve Waves topluluğundaki diğer insanlarla etkileşimde bulunma şansınız olur.

Waves’in sosyal medya hesapları nelerdir?

Waves’in sosyal medya hesaplarını Twitter, YouTube, Telegram, WeChat, Linkedin ve Medium üzerinden takip edebilirsiniz.

Waves topluluğu ile nasıl etkileşimde bulunabilirim?

Waves topluluğu ile etkileşimde bulunmak için farklı lisanlar için açılan Telegram kümelerine katılabilirsiniz.

Waves’in topluluk etkinliklerinde hangi bahisler konuşulur?

Waves’in etkinliklerinde Waves ekosistemi hakkındaki son gelişmeler, Waves tabanlı projeler, blockchain ekosisteminin geleceği ve Waves topluluğundaki öbür beşerlerle etkileşimde bulunma talihiniz olur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.