Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Nasıl Çalışır?

Yeni bir dağıtık finansal altyapı meydana getiren Wanchain dijital ekonomiyi kuvvetlendirmeyi hedefliyor. Wanchain (WAN) finans alanını yeniden inşa etmeyi hedefleyen ve dünyadaki dijital varlıkları bir araya getiren bir kripto para şeklinde tanımlanabilir. Wanchain (WAN) Nereden Alınır? WAN nedir, ne işe yarar, geleceği var mı? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para WAN Token
Takip et
Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Nasıl Çalışır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şu anda ekosistemde bulunan çeşitli madeni paralar, tokenlar ve blok zincirlerinin sayısıyla, aralarında değer alışverişi yapmanın şu anda etkili ve merkezi olmayan bir yolu yok. Bağımsız bir blok zinciri olarak Wanchain, bu varlıkları takas etmek için bir çerçeve sağlamak üzere bağımsız zincirlerin hesaplarını birbirine bağla

Wanchain bu özelliği sayesinde Bitcoin ve Ethereum gibi ana akım halka açık blockchainlere ve bunlara ilaveten özel blockchain sistemlerine bağlanabilir. Bu sayede orjinal zincirlerden Wanchain’e, Wanchain’den orjinal zincirlere ve Wanchain üzerinde muhtelif varlık transferi mümkün olacak.

Wanchain bir nevi dijital dünyanın uluslararası geçerliliği olan pasaportu olacak.

Wanchain (WAN) Nedir?

Farklı Blockchain ağları arasında işbirliği sağlayan ve bağlantı oluşturabilen Wanchain zincirler arasında işlem gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. Bu sayede Blockchain teknolojisinin gündelik hayatlara uygulanması sürecine de katkı sağlayan kripto para adeta geleceğe ışık tutuyor.

Bütün zincirlerden faydalanma kabiliyetine sahip “dağıtık bir banka” yaratmayı hedefleyen Wanchain geleneksel bankaların mevcut finansal sistemde sahip olduğu yere eşdeğer nitelikte bir pozisyona erişmeyi amaçlıyor. Wanchain dijital varlıkları bir araya getirecek yeni bir altyapı kurarak bu amacını gerçekleştirmeyi planlıyor.

Platform sadece döviz transferleri için değildir. Akıllı sözleşmeler, gizlilik koruma protokolleri ve yerel Wancoin (WAN) tokenı aracılığıyla, diğer şeylerin yanı sıra, sayısız finansal uygulama oluşturmak için Wanchain’i kullanabilirsiniz.

Wanchain (WAN) Nasıl Çalışır?

Wanchain farklı Blockchain defterlerini birbirine bağlayarak defterler arasında dağıtık bir şekilde değer alışverişi yapılmasına olanak sunuyor. Zincir-arası protokolünü patentsiz şekilde meydana getirmek isteyen Wanchain en güncel kriptografik teorilerden faydalandı. Bu sayede hem zincirler arasında hem de zincir içerisinde gerçekleştiren işlemleri kayıt altına alacak dağıtık bir defter yaratmayı başardı. Açık kaynaklı, gizli ya da konsorsiyum olup olmamasına bakılmaksızın herhangi bir Blockchain ağı (zincir) Wanchain defteriyle entegre edilebilir. Böylece Wanchain defterler arası varlık transferlerinin düşük masraflarla yapılabilmesini mümkün kılıyor. Yani Wanchain defteri yalnızca akıllı sözleşmeleri değil aynı zamanda token’leri de destekliyor.

Üzerine bina edildiği Proof-of-Work (PoW) mekanizmasıyla çalışan Ethereum’un aksine WAN Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasıyla çalışır ve bu yüzden madenci barındırmaz.

Wanchain, Ethereum’dan çatallanmış olmasına rağmen tamamen ayrı bir blok zincirdir ve Wancoin (WAN) bir ERC20 tokenı değildir. Platformun birçok parçası var, ancak zincirler arası iletişim protokolü, hepsinin arkasındaki omurgadır.

Çapraz Zincir İletişim Protokolü

Zincirler arası iletişim protokolü, Wanchain ve diğer zincirler arasında veri aktarımı için bir yol sağlar. Protokolün üç işlevsel modülü vardır:

Kayıt modülü: Bir işlemin kaynaklandığı zinciri ve aktarılan varlığı kaydeder

Çapraz zincir işlem veri aktarım modülü

Wanchain’e zincirler arası işlem talebini başlatır, onaylayıcı node’un başarılı olup olmadığını onaylar ve doğrulayıcı düğümden orijinal zincire yasal işlemi kolaylaştırır.

İşlem durumu sorgu modülü: İşlemin durumunu izler

Temelde, zincirler arası iletişim protokolü, varlıkları Wanchain ile takas etmenize olanak sağlamak için akıllı sözleşmelerden yararlanır ve bunun tersi de geçerlidir.

Doğrulama Node’u Konsensüs Algoritması

Wanchain, Ethereum’u Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği algoritmasına doğru hareket ederken takip edecek. Platform büyük olasılıkla Plasma ve Raiden Network gibi çözümleri de uygulayacak. PoS’yi temel alarak, genel ağı koruyan ve işlem ücretlerini bölen üç tür doğrulama node’u bulunuyor:

Kuponlar: zincirler arası işlem kanıtı nodeları

Doğrulayıcılar: genel doğrulama nodeları

Storemen: kilitli hesap yönetimi nodeları

Kuponlar, işlem ücretinden bir güvenlik depozitosu alır. Buna karşılık, orijinal hesap ile Wanchain kilitli hesap arasındaki işlemin kanıtını sağlarlar. Bu kanıt yanlışsa, depozito tutma hesabından alınır ve Makbuz artık işlemlere yetki veremez.

Doğrulayıcılar işlem verilerini, işlem ücretinin bir kısmı karşılığında Wanchain’in blok zincirine kaydeder.

Mağaza görevlileri, ücretin kendi paylarını alabilmek için çevrimiçi kalmalı ve kendi kilit paylaşımlarını (aşağıda daha fazlası) bulundurmalıdır.

Bir doğrulama node’unu çalıştırmak için yeterli WAN’a sahip değilseniz, yine de genel bir node’u çalıştırabilirsiniz. Genel bir node olarak, işlemleri doğrudan doğrulamazsınız. Bunun yerine, payınızı, işlem ücretlerinin bir kısmını size geri dağıtan bir doğrulama düğümüne emanet edersiniz.

Nereden Alınır?

2016 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Wanchain geçtiğimiz yılın eylül ayında bir ICO düzenlemişti. Modern dünyanın bankası olmayı hedefleyen kripto para kullanıcılarına kredi çekme, ödeme yapma ya da yatırım gibi çeşitli finansal hizmetleri sağlamayı planlıyor. Ayrıca kullanıcılarının gizliliğini de göz önünde bulunduran Wanchain tamamen imzasız işlemler yapılmasını sağlıyor. Wanchain başta Binance olmak üzere bir çok kripto para borsasında işlem görmeye devam ediyor.

Wancoin (WAN) Token Nedir?

Wancoin (WAN), Wanchain’in yerel tokenıdır. İşlemler belirli miktarda WAN tüketir ve işlem yaparken zincirler arası doğrulama nodelarına WAN güvenlik depozitosu ödemeniz gerekir.

Ekip, ICO’ları sırasında 120.000 ETH’nin biraz üzerine çıkmak için 107.1 milyon token sattı. Bu tokenlar arzın % 51’ini oluşturuyor. Ekip, ICO fonlarını şu şekilde kullanıyor:

Yüzde 60: Araştırma ve geliştirme

Yüzde 10: Topluluk geliştirme

Yüzde 10: Pazarlama

Yüzde 10: Altyapı

Yüzde 10: Günlük işlemler

Wancoin (WAN) Güvenli mi?

Wancoin (WAN) Wanchain’in yerli jetonudur. İşlemler belirli bir miktarda WAN tüketir ve işlem yaparken zincirler arası doğrulama düğümlerine WAN güvenlik depozitoları ödemeniz gerekir.

Kilitli Hesap Oluşturma Şeması

Wanchain , birden fazla taraf olduğunda fonları ve anahtarları güvence altına almak için Kilitli Hesap Oluşturma Şemasını kullanır . Shamir’in Gizli Paylaşım Şemasına dayanarak, bir anahtarı etkili bir şekilde paylaşımlara ayırır ve dahil olan tüm katılımcılara dağıtır.

Storemen, işlemler için kilitli hesapların uygun anahtar paylaşımlarını korumak ve yönetmekle sorumludur.

Bu anahtar paylaşım dağıtım yönteminin birkaç faydası vardır. Wanchain çok partili hesaplamalar yoluyla kilitli hesaplar oluşturduğundan, ademi merkeziyetçilik artar. Daha fazla istikrar var, çünkü kilitli bir hesap için imza üretmek üzere her bir anahtar paylaşıma ihtiyacınız yok. Doğrulayıcılardan bazıları çevrimdışıysa, işlemler yine de minimum sayıda paylaşımla gerçekleştirilebilir.

WAN, NEO ağındaki GAS’a benzer şekilde kullanılıyor. Zincirler arası işlemler için güvenlik depozitoları amacıyla kullanılır ve ağdaki tokenlı işlemleri besler.

Son olarak, kilitli bir hesabı olan herhangi bir işlem orijinal zincir yoluyla yapılır. Bu, herhangi bir zincirin, yeni işlem türlerine veya doğrulayıcılara ihtiyaç duymadan Wanchain ile kolayca entegre olabileceği ve etkileşime girebileceği anlamına gelir.

Akıllı Sözleşme Jetonu İşlem Anonimliği

Wanchain, akıllı sözleşmelere gizliliği dahil eden ilk blockchain projelerinden biridir . Platform , işlemlerinizde anonimlik sağlamak için halka imzaları ve bir kerelik adres oluşturma şeklinde kullanır.

Halka imzasında, gönderen olarak imzanız diğer sahte hesaplarla karıştırılır. Bu karışım sizi gerçek gönderen olarak izlemenizi zorlaştırır. Bunun da ötesinde, Wanchain her işlem için yeni bir adres oluşturur, bu nedenle işlem modellerini tespit etmek neredeyse imkansızdır.

İşlem Mahremiyeti Güvenliği

Wanchain’in bu özelliği, ticari tarafların, isterlerse dijital varlık sahiplerinin anonim olarak korunmasını sağlamak için işlemleri özel olarak yürütmelerine izin verecektir. Yani gizlilik esastır.

Yukarıda bahsi geçen iki ana özelliği dışında birçok kripto para için mevduat ve kredi işini yürütmeyi hedeflemekte. Bunun yanında, platform dijital varlıkların transferi sırasında yapılcacak işlemleri kripto paralar kullanarak yapmayı hedeflemekte. Bu sayede yepyeni dijital varlıkları (ICO safhasında olanları bile) alıp satmak mümkün olacak.

Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Nasıl Çalışır?

WAN coine sahip olmanın Getirisi Nedir Peki?

Gerek blockchainler arası gerekse aynı blockchain üzerinde yapılacak işlemler belirli bir miktar WAN coin harcayacak. Sistem üzerindeki onaylayıcılar bu kesintilerden bir kısmını ödül olarak alacak (PoS sistemlerinde kazıcı/madenci yerine onaylayıcılar olur). Ayrıca blockchainler arası doğrulamalar sırasında düğümlerde de WAN coin kullanılacak.

Wanchain bir nevi dijital dünyanın uluslararası geçerliliği olan pasaportu olacak.

Wanchain, yatırımlardan bankacılığa, ödemeler ve daha fazlası olmak üzere, Wanchain’in tescilli kripto para birimi olan Wancoin’i kullanarak dünya çapındaki eski bankacılık sistemlerini blok zinciri tabanlı çözümlerle değiştirmeyi hedefliyor.

Wanchain ile yakın zamandaki finansal ortaklıklar arasında, Wanchain ağına gerçek dünya Oracle verileri sağlayan Formosa Financial ve Chainlink yer alıyor.

Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Nasıl Çalışır?

Wan coin Teknik istatistikleri

Wanchain Güncel Fiyat : 1,87337 USD

Wanchain ROI : -95,91%

Piyasam Sıralaması : 146

WAN coin Piyasa Değeri : 22.130.539 USD

WAN coin 24 Saatlik Hacim : 2.015.596 USD

WAN coin dolaşımdaki arz : 123.899.997 WAN

WAN coin toplam arz : 210.000.000 WAN

WAN coin maksimum arz : veri Yok

Tüm Zamanlar En Yüksek Değeri : 9,92 USD (3 Mayıs 2018)

Tüm Zamanlar En Düşük Değeri : 0,075754 USD -(13 Mart , 2020)

(52 Hafta) En Yüksek / En Düşük Değerleri : 0,608609 USD /0,075754 USD

(90 Gün) En Yüksek / En Düşük Değerleri : 0,307626 USD /0,075754 USD

(Son 30 Gün) En Yüksek / En Düşük Değeri: 0,179023 USD /0,125435 USD

Wanchain Kurucu ve Yöneticiler

50 geliştirici hali hazırda Wanchain 2.0 Alpha Testnet’ini deniyorlar. Beta Testnet yakında yayınlanacak. Yayınlandıktan sonra tüm katılımcıların test etmesine imkan verilecektir ve Wanchain Vakfı tarafından muhtemelen bir ödül avcılığı programı aktive edilecektir.

Wanchain (WAN) Nedir? Wanchain Nasıl Çalışır?

Quantstamp’la Ortaklık

Birkaç hafta önce Wanchain, Quantstamp’la denetim ve güvenlik danışmanlığı konularında ortaklığa gittiklerini duyurdu.
Ayrıca Quantstamp, Wanchain ekosistemine WANLab’ın geliştirilmesi konusunda yardımcı olacak. WANLab Wanchain tarafından geliştirilen ve kuluçka makinesi vazifesi gören bir çeşit blockchain hızlandırıcısı.

Pundi X Ortaklığı

Wanchain, Consensus 2018 etkinliği sırasında Pundi X ortaklığı duyuruldu. Ortaklığın içeriği hakkında detay bilgi vermediler ama iki taraf için de olumlu bir gelişme olacağı aşikar. Sonuçta benzer sorunlara çözüm üretme amacıyla yola çıkan iki projeden bahsediyoruz. Pundi X fiziksel mağazalarda harcamaların kripto paralarla yapılmasını yani çevremizdeki fiziksel dünya ile kripto para evreni arasındaki kalın çizgileri silmeyi amaçlıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.