Vücudu Kendi Kendine Bira Üreten Adamı Her Yediği Sarhoş Ediyor

46 yaşındaki Amerikalı bir adamın bağırsaklarında artan maya mantarı nedeni ile vücudu kendi kendine bira üretmeye başladı. Hastalık adamı işinden etti.

New Scientist adlı dergide yer alan habere göre, Amerikalı bir adam ilk olarak sarhoşluk etkisi hissetmeye başladı. Baş dönmesi ve hafıza kaybı gibi etkiler hisseden adam işinden istifa etmek zorunda kaldı. Gittiği doktorlar bu hastalığı teşhis edemedi. Adamın gittiği bir psikiyatr ise kendisine antidepresan ilaçları önerdi.


Daha sonra bu durumun çok nadir görülen bir hastalık olduğu anlaşıldı. ‘Auto-brewert sendromu’ olarak adlandırılan hastalık, sindirim sisteminde alkol üretimine sebep oluyor. Hastalığa sahip olan birey, yediklerinin alkole dönüşmesi sonucunda sarhoşluk yaşayabiliyor.

MAYA BAKTERİSİ NEDEN OLUYOR?

2013 yılından önce hakkında detaylı bir bilgiye rastlanmaya sendrom, yine bu tarihte 61 yaşındaki bir Amerikalı’nın hastalığa yakalanması sonucu gündeme geldi. Araştırmaları yapan Barbara Cordell ve Justin McCarthy, yaptıkları incelemelerde hastalığın bağırsaklarda ekmek, bira ve şarap yapımında kullanılan ‘Saccharomyces cerevisiae’ türünde maya bulunduğu tespit edildi.

Tespitten sonra araştırmacılar, hastaya mantar tedavisi ve düşük karbonhidrat rejimi uyguladı ve sendromu yok etmeyi başardı. Son 30 yılda yaklaşık 5 defa benzerine rastlanıldığını belirten araştırmacılar, yine de hastaların hayatı üzerinde büyük olumsuz etki yaratan bu sendrom hakkında farkındalığın artırılması gerektiğini savunuyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı